Olipa Kerran Velattomia Kuntia

Anonyymi

Teemu Keskisarja kertoo Suomen kuntahistoriaa käsittelevässä IS:n kolumnissa kuinka kunnista katosi kirstunvartijat niin oikeistolaisilta kuin vasemmistolaisiltakin paikkakunnilta.

Omasta mielestäni Suomen valtion ja kuntien taloushallinto levisi käsiin, kun Suomi liittyi EUhun ja EUROon. Alkoi moraalikato ja julkisen-sektorin menojuhlat. Tuli konsultit, oman edun tavoittelu, korruptio ja höpö-projektit. Oli 2009 pankkikriisi ja tuli 2020 kokona-kriisi ja kohta pankit kaatuu taas. Suomen velkaantuminen jatkuu.

Ollaan oltu Kreikan ja Italian köyhtymisen tiellä 2000-luvun alusta lähtien. Talouskasvua ei ole ollut 20-vuoteen eikä tule ,niin kauan kuin ollaan EUROssa ja EUn maksumiehenä.

Pitkäaikaistyöttömiä on ennemmän kuin koskaan ja ulkomailta maahantuodaan heitä kokoajan lisää.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008014264.html

Muutamia katkelmia:

"Historian pohjalta on vaikea tajuta kunnallistalouden nykyistä perikatoa".

"Sittemmin kunnista toki tuli käytännön kansanvallan peruskiviä. Säästäväisyyden hyve ei politisoitunut pilalle. Myös työmiehen talousoppi toimi. Lautakunta näki tilikirjasta plussien ja miinusten sarakkeet eikä kyennyt tiettyä kehystä särkemään."

"Kuntien tehtävät, tulot ja menot paisuivat, mutta kokonaisuutta voi 1990-luvulle saakka kiitellä vastuulliseksi. Entisyydessä vastuuttomuus ei käynyt päinsä millään arvopohjalla. Velkaantumiseen ei ollut lupaa eikä kiusaustakaan niin sanotun kansallisen kapitalismin ahtailla rahoitusmarkkinoilla."

"Tuleville tutkijoille tarjoutuu haaste 2000–2020-luvun kuntahistoriassa. Kuinka kirstunvartijat katosivat niin oikeistolaisilta kuin vasemmistolaisilta paikkakunnilta? Mistä lähtien miljoonat eivät enää tuntuneet kenenkään omilta?"

"YLEINEN ja yhtäläinen äänioikeus ruokkii moraalikatoa sikäli, että väliä ei ole kuntalaisten laadulla vaan ainoastaan määrällä."

"Jos Suomi kokeilee nettiäänestystä maailman ensimmäisenä, niin mieluiten kuntavaaleissa muutamalla seudulla – vaikkapa velkaisimmissa jättikunnissa, joiden toivottomat taseet eivät hetkahda suuntaan tai toiseen mistään vaalituloksesta."

------------

Jokaisessa maaseudun kunnassa on omat ongelmansa. Yhteistä niille on velkaantuminen, virheinvestoinnit, huono hallinto, ikääntyminen, asukasmäärän väheneminen, palvelujen heikkeneminen ja veroasteen nousu.

Sysmässä suunta saadaan käännettyä laskemalla verot Suomen matalimmalle tasolle, leikkaamalla turhat julkisen-sektorin menot pois ja tekemällä vain ja ainoastaan tarvittavat investoinnit (uusi koulu/urheilu-alue jne. perus-infran hoito).

Matkailu-alue projektien rakentaminen tulee jättää yksityisille toimijoille. Leirintä-alue tulee myydä yksityiselle kansainväliselle leirintä-alue matkailu operaattorille. Ruotsalaisilla ja Saksalaisilla on sen alan osaamista.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veriteko Kajaanissa.

        Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.
        Kajaani
        73
        5023
      2. Anna vihje jonka vain te tiedätte

        Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e
        Ikävä
        217
        3145
      3. Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat

        Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko
        Sinkut
        291
        2750
      4. Kelkkailijat

        Oliko kelkkailijat ähtäriläisiä.
        Ähtäri
        15
        2482
      5. Taitaa olla kaikki ohi

        Meidän väliltä.
        Ikävä
        109
        1686
      6. Kajaanin puukotus

        Mikä oli tappamisen motiivi,ja kuka tappoi toisen tuostan noin vaan?
        Kajaani
        11
        1636
      7. Jösses! Jutta ja Juha Larm eivät usko silmiään piharempan jälkeen: "Apua!" - Katso kuvat!

        Jutta ja Juha Larmilla on vastavalmistunut mökki, mutta voimat ja ideat on lopahtaneet pihan suhteen. He saavat Huvila &
        Kesämökki
        18
        1614
      8. Mistä tietää, että toinen on kiinnostunut sinusta

        Mitä merkkejä olette huomanneet tai mitä miten itse ilmennätte kiinnostusta?
        Ikävä
        88
        1376
      9. Kyllä mä sua rakastan mutta ei me voida olla me

        On tuhat syytä miksei vaan voida olla. Pitää sunkin hyväksyä se . Parempi kun ei nähdäkään enää, sattuu liikaa. Naiselle
        Ikävä
        100
        1189
      10. Raju auto-onnettomuus Kemijärvellä

        Kuinka sitä noin hurjastellaan? Pykikö renkaat? Oliko liikaa vauhtia ja tie liukas? Ikävä juttu!
        Kemijärvi
        18
        1047
      Aihe