Paliit puhtaaksi

Millä saisi puhtaaksi, kokeili jo hangata karkealla sienellä ja pesuaineella.
Poimut ihan mustana, muuten nahka tumman punainen.

Höyrypesua etikkavedellä en taida uskaltaa kokeilla, matot ja lattiat pesin höyrymopilla, mutta pallit on kamalan näköiset.
3279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Laita isoon paljuun vesi, pistä pääsi veden alle noin 5 minuutiksi jo helpottaa.

Äänestä

hyvin aiheellinen kysymys. Koulun kotitaloustunneilla pallien puhdistusta ehditään käsittelemään hyvin ylimalkaisesti jos ei ollenkaan. Kuitenkin käytännön keittiötyössä kokki kuin kokki joutuu tilanteeseen että palti on läpeensä karstainen, rasvoittunut ja likainen. Pikeentynyt liian vähässä käytössä. Ei vain yksi palti vaan useampi palli vaatii toimenpiteitä. On tartuttava toimeen. Sitä helpostikin asiaan vihkiytymätön tartuu teräsharjaan tai teräsvillaan. Se on kuitenkin paha virhe sillä pallin pintarakenne on herkkä vaurioitumiselle. On olemassa parempi menetelmä. . Pallille kaadetaan desilitra vettä ja ripotellaan kaksi ruokaluskallista ruokasuudaa. Palli asetetaan uunin alimmalle tasolle ja uunin lämpötilaksi asetetaan 200 C astetta. Annetaan poreilla puoli tuntia jonka jälkeen palli nostetaan uunista ulos. Vesi kaadetaan pois. Lopuksi pyyhkäistää paltia kevyesti juuresharjalla edestakaisillä työntöliikeillä noin 20 kertaa..Karsta ja pikeentymät irtoavat itsestänsä. Palti on taas puhdas ja tyhjä pikeentymisistä. Tärkeätä muistaa että paltia on käytettävä säännöllisesti. Silloin karstoittuminen on vähäisempää.

Äänestä

ystävä, miehenä olen oivaltanut yhden asian, että miehen ei pidä olla naisellisen puhdas, mutta pallit saa jättää pesemättä

Siemenneste arvokas tavara säilyy puhtaana pussin sisällä, mutta kivespussin ulkopuolella saa olla likaistakin.

Siinä se filosofinen aspekti siemenen puhtaaseen ja haluttuun olemukseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Millä saisi puhtaaksi, kokeili jo hangata karkealla sienellä ja pesuaineella.
Poimut ihan mustana, muuten nahka tumman punainen.

Höyrypesua etikkavedellä en taida uskaltaa kokeilla, matot ja lattiat pesin höyrymopilla, mutta pallit on kamalan näköiset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu