Jos sote tulee, Uurainen menettää omat terveyspalvelut

Anonyymi

Marinin hallitus mainostaa sotea parannuksena retveys- ja sosiaalipalveluihin. Totuu on kuitenkin toinen. Jos sote toteutuu hyvinvointialue eli maakunta ottaa terveyspalvelut pois esim. Uuraisilta. Uuraislaiset ohjataan naapurikuntiin (todennäköisestiu Jyväskylän) lääkäriin.

Keskusta vaalimainoksessa vaaditaan terveyspalvelujen säilyttämistä Uuraisilla. Valitettavasti hyvinvointialueen päättäjät eivät kysy sitä uuraislaisilta eikä ainakaan Uuraisten keskustalaisilta.

14

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikkien uuraislaisten pitäisi vastustaa sotea. On aivan varma, että sote heikentäisi uuraislaisten sosiaali- ja terveyspalveluja ja maksaisi nykyistä enemmän.

    • Anonyymi

      Mitenkä tuota sotea voi vastustaa? Vaalitorilla kepun Mattilakin niin toitotti kuinka sote on hyvä asia ja palvelut eikun paranee kunnassa.

      • Anonyymi

        Kun parantuisikin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun parantuisikin!

        Tottakai Uuraisillakin olisi kaikkien köyhimpien ja kipeimpien kuntalaisten ehdoton etu, että ylikansalliset osinkoja jakavat hoitoyhtiöt innostuisivat sielläkin kuorimaan kermat päältä.
        Johan se sippijussin hallituksen aikana kouriin tuntuvasti koettiin, kun mummot alkoi hoitajavajauksien takia putoilla sängyistä eikä ollut ketään nostamaan takaisin.
        Eikä attendo ollut ainoa firma.
        Kokoomus oli sen sijaan ainoa puolue, joka ei suostunut ilmoittamaan omaa - edes minimimäärää hoitajamitoitukseen.
        NELJÄ vuotta oli aikaa laskeskella, mutta mitä tapahtui: persut repivät itse itsensä ja samalla koko hallituksen nurin.


      • Anonyymi

        Ei parane. Uuraislaiset joutuvat hakemaan terveyspalveluja naapurikunnista sotealueen määräysten mukaisesti.


      • Anonyymi

        Kepulaiset haluava vain päästä vallankäyttäjiksi sotealeilla. Siksi kepun poliitikot valehtelevat kannattajilleen soten eduista, joita ei tosiasiassa ole. Terveyspalvelut vain huononevat, jos soteen siirrytään ja kuntien oma päätösvalta pienenee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kepulaiset haluava vain päästä vallankäyttäjiksi sotealeilla. Siksi kepun poliitikot valehtelevat kannattajilleen soten eduista, joita ei tosiasiassa ole. Terveyspalvelut vain huononevat, jos soteen siirrytään ja kuntien oma päätösvalta pienenee.

        kepuhan tätä sotea ajanut koko ajan


    • Anonyymi

      Missä Uuraisilla on keskusta buuaahaa 😂 🤣

    • Anonyymi

      Terveyspalvelujen lisäksi myös omat sosiaalipalvelut ovat vaarassa. Tulevina vuosin uuraislaiset hakevat sosiaalipalvelujakin esimerkiksi Saarijärveltä. Arvatkaa, riittääkö Saarijärven sosiaalivirastoissa aikoja uuraislaisille.

    • Anonyymi

      mänkää töihin hyvät uuraslaiset nin on vara kustantaa ihan ite.

    • Anonyymi

      Uuraislaisten pitää vastustaa vihervasemmistolaisen hallituksen sotehanketta. Uurainen menettää paljon, jos sotehanke toteutuu.

    • Anonyymi

      Sote on vuosisadan huijaus. Kysymys on siitä, että kepu haluaa saada vallan käsiinsä maakunnissa. Asukkaiden edust vain huonomevat ja kustannukset kasvavaat.

    • Anonyymi

      Teatteriravintolan naishovimestari hyrräsi tyytyväisyyttään Ruuhimäen keltatilitiilitalossa lähellä autokorjaamon hallia . Hän oli työskennellyt pitkän uran kyseisen Ravintolan Hovimestarina sekä pienyrittäjänä läskisulattamon omistajana Gummerruksenkadulla.

      hän oli kovan linjan Taistolanen ja hyrräsi tyytyväisenä siitä miten oli saattanut hautaan monta liikeen vihollista ja muuta ihmistä joista ei pitänyt. Kevytmieliset tarjoilijatytöt hän oli ajanut joko hulluuteen tai hautaan salahuumauksilla ja muilla myrkytyskeinoilla. Maalitusjuorumurhat olivat yksi hänen bravuurinsa heitä kohtaan jotka eivät häntä totelleet. Kuolemaan oli mennyt jopa hänen tätinsä tytär, joka oli hänellä ollut kasvattityttönä 12-vuotiaasta asti. Hovimestari oli junaillut hänen kasvattityttärensä aviomiehen pahoinpitelemään hovimestarin kasvattityttären hengiltä huumausaineet ja myrkyt oliva tässäkin olleet apuna Kasvattityttären poikakin oli hovimestarin tähtäimessä, osin siitä, että hänkään ei suostunut vallankumousliikkeeseen osin muista syistä jossa pontimena saattoi olla raaka raha. Omia lapsiaan psykopaattinen ovimestari kiusasi myös huumehypnoosien avula. hänen poikansa olivat aika ajoi masentuneita ja asuivat kotonaan "hoidettavina" todellisuudessa hovimestari halusi ehdollistaa poikiaankin ja keinoina oli tietysti uhkailu, kiristys ja huumehypnoosit, että myrkyt Hän oli näytelmän ja valehtelun mestari. Hän osasi salata Taistolaistaustansakin jopa omalta veljeltään, joka ilmeiseti luuli sisarensa vain soluttautuneen liikeen sisään. Totuus oli kuitenkin se, että hän on täysi aatteen nainen ja kylmäverinen murhaaja.

      Nyt hovimestari hyrisi tyytyväisyyttään. kasvattityttären poika olisi hänen mielestään kohta haudassa. Vallankumous alkaisi myös pian Venäjän avulla. Olihan hovimestari itse ollut avaamassa tietä sille ja pohjustamassa esteetöntä kulkua Venäläispanssareilla.

      Itsetyytyväinen hymy huulilaan hovimestari istui sohvallaan ja siemaili teetään.

    • Anonyymi

      Uuraisten keskustalaiset ja demarit ovaty sitä mieltä, ettei uuraislaiset tarvitse terveyspalveluja oman kunna alueella. Uuraislaisilla on aikaa ja rahaa matkustaa naapurikuntiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      74
      5009
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      15
      3398
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2690
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1747
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1566
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      231
      1206
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      53
      902
    Aihe