Tein siivousta täälä asunnossani ja laitoin vähän liikaa sellaista hajustetta mitä suihkutetaan ympäri kämppää ja aioin tuulettaa, mutta keittiön iso ikkuna ei aukea. Lukot jotka pitää avata aukeavat, ikkuna ei sittenkään hievahda. Viime kesänä ne lukot oli makkarassa jumissa, mutta poika sai ne silloin väännettyä auki eli jos tietää miten niidenkin toimintaa voi parantaa niin saa kertoa. Taloyhtiö on jo vuosia suunnitellut ikkuna remonttia, mutta lähiaikoina sitä ei ole tulossa joten kyllä tämä vanha pitäis auki saada. Onko kenelläkään ideoita? Poika tulee kohta koulusta, mutta en usko, että hänkään näitä auki saa ja huoltomiehelle ei viitsi soittaa ku kämppä nii sekasin et ei tänne kukaan voi tulla.
Ikkuna ei aukea! Mikä neuvoksi?
13
605
Vastaukset
- Anonyymi
pitää varmistua, että lukot oikeesti on auki, ettet sulkenut niitä, kun luulit avaavasi.. sitten alakulmasta kiinni, ja kokeile liikuttaa.. samalla voi kannatella pokaa, kun se lähtee avautumaan.
- Anonyymi
Kyllä ne lukot katsoin ja poika ny yrittää sitä just auki mut ei se aukea vaikka mistä kohtaa sitä kiskois. Jumiin jäänyt ikkuna on juuri se joka aukeaa asunnon sisäänpäin joten ulospäin aukeavaa ikkunaa ei voi avata nyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne lukot katsoin ja poika ny yrittää sitä just auki mut ei se aukea vaikka mistä kohtaa sitä kiskois. Jumiin jäänyt ikkuna on juuri se joka aukeaa asunnon sisäänpäin joten ulospäin aukeavaa ikkunaa ei voi avata nyt.
Lukkoja muuten on neljä
- Anonyymi
"Tein siivousta täälä asunnossani ja laitoin vähän liikaa sellaista hajustetta mitä suihkutetaan ympäri kämppää ja aioin tuulettaa"
"Poika tulee kohta koulusta, mutta en usko, että hänkään näitä auki saa ja huoltomiehelle ei viitsi soittaa ku kämppä nii sekasin et ei tänne kukaan voi tulla."
Ei asuntoa hoideta suihkuttamalla jotain hajustetta! Ellei halua itse siivota, niin kotisiivous maksaa sen noin 40 €/tunti ja siitä saa kotitalousvähennyksen.
Aloittajalla ei taida olla ongelmana jumittava ikkuna, vaan jumittava elämänhallinta! - Anonyymi
Jos edessä on röykkiöittän tavaraa, täytyy ne tietysti siivota pois, Kaikenlainen sotkuisuus, ja sekaisuus, kävisi ainakin minun hermoilleni, mädäntyneet ruoatko siellä ilmanraikastinta tarvitsee, vai itse asukas.
- Anonyymi
Joskus oli niin jumittuneita ikkunoita ettei saanut auki ilman huoltomiestä, että kannattaa pyytää apua. Puitteet puhdistettava ensin sitten pesimellä lasipinnat.
- Anonyymi
Valitettavasti näin netin kautta on vaikea todeta, mikä se ongelma on. Vielä vaikeampaa on jeesata, vääntäminen ei internetin yli onnistu.
- Anonyymi
Neuvoksi vasara, iso sellainen. Hätätilassa riko lasi.
- Anonyymi
Jotain suihketta joka notkistaa. Ei kuulu olla jumissa.
- Anonyymi
Mitäs asut jossain sodan aikaisessa kerrostalon rötiskössä joka pian kaatuu niskaan. Ja minä kotitalousorjana sä poikaasi pidät?! Jumittava ikkuna taitaa olla sun ongelmista pienin,mutta jos haluat kuntoon niin korjauta vanha ammattilaisella tai osta uuden karmit. Ei kai koko taloon tarvitse niitä kerralla vaihtaa
- Anonyymi
Ikkunat, varsinkin huonokuntoiset, voivat olla tosi vaikeasti avattavia. Jos kahvaan ei muuten saa riittävästi voimaa voi momenttia lisätä. Itse käytän terösputkea. Putki kahvann ja johan tulee vääntömomenttia lisää. "Pidennetyllä kahvalla" saa myös lisää nostovoimaa.
- Anonyymi
Tässä on TÄYDELLINEN esimerkki yh äidistä joka on aivan kädetön kodinhoidossa ja miehet kiertää kaukaa. Eikä ne hajusteet paljoa auta jos kämppä täynnä jotai pizzalaatikoita ym mitä varmaan on
- Anonyymi
Ja kirjoituksesta päätellen käyttää poikaansa miehen korvikkeena ainakin remppa-asioissa. Ties vaikka käyttäisi vähän muuallakin onhan näitä nähty ihan omallakin kohdalla pari tapausta vastaan tullut et tällainen kuvio paljastunut.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438405Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067586Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255819Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214862Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472720Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e91547Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol91505Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2341464