Lievä älyllinen kehitysvamma ja yleiskielen ymmärtäminen??

Anonyymi

Itselläni on Lievä älyllinen kehitysvamma ja olen kuullut kehitysvamma ohjaajilta, että Lievän älyllisen kehitysvamman saaneet ihmiset eivät yleensä ole kiinnostunut kehitysvamma kirjoja yleiskielellä lukemaan ja nyt tilaamastani kehitysvammaisuus kirjasta löysin sanan Kehitysvamman saaneet ihmiset eivät kykene luettelemaan numerosarjoja. Minä ymmärrän numerosarja sanan yleiskielen kirjasta, että tarkoittaa esimerkiksi ei kykene luettelemaan puhelinnumeroa ilman, että se on laitettu paperille tai kehitysvamman saaneiden ihmisten kännykkään. Ja minun ei tarvitse edes äidin ja isän ja kavereiden puhelinnumeroa katsoa kännykästä eikä ole tarvinnut tarkistaa Vihdin terveyskeskus puhelinnumeroa eli vanhemmat ovat sanoneet ei kuulu minun hyvä numeroiden puhelinluettelo pää Lievään älylliseen kehitysvammaan mutta kukaan kehitysvamma diagnoosi työntekijät eivät suostu kuuntelemaan jos yritän selittää ja näyttää kirjasta alkeviivattuna sen kohdan. Joten pitäisikö minun vain mennä Etevan kehitysvamma lääkäriin Vantaalle bussilla yksin ja sopia, että ohjaaja ei lähde ja sanoa, että näppäilen asuntolan puhelinnumerot ? Ne eivät ole kännykässä ylhäällä edes ihan ulkomuistista sitten teen. Itsestäni tuntuu, että kaikki Kehitysvamma lääkärit ajattelee omaa palkkaa eli ovat itse keskeisiä kieroja työntekijöitä, kun eivät kestä kuulla totuutta vaikka taatusti kehitysvamma lääkärit sen huomaa mutta minä en luovuta jatkan vaikka mihin hoitopaikkaan laittaisi minun ylitse ne eivät kukaan kehitysvamma työntekijät kävele vaikka mitä lääkkeitä laittaa osaan muokata persoonaa.

1

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko Downin syndroomaa sairastava lievästi vai keskivaikeasti kehitysvammainen? Jotkut Downin syndroomaa sairastavat ovat varsin kiihottavan näköisiä. Olen huomannut että monesti kehitysvammaiset naiset ja miehet katselevat minua pitkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      448
      2906
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      104
      2132
    3. 169
      1722
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      98
      1607
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1606
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1258
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1134
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1110
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      982
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      38
      969
    Aihe