Vaalitaistelu käy kovilla kierroksilla. Kaikkia haluavat kaikkea hyvää kaikille. Yksi on kuitenkin ylitse muiden. Ilkka Jaakkola rakennusliikkeen johtajana sai sitä mistä muut vain haaveilevat eli halvan rantatontin.
Miten se oli mahdollista.
Vaikuttaja Wafin ehdotti alennusmyyntiä kokoomuskaverilleen ja sai tuekseen demaripomot Hildenin ja Rajajärven sekä kepuli Virtasen ja kumma kyllä, myös kristillisten Peltosen.
Oliko kaupunginhallituksen päätös kaupunkilaisten edun mukaista. Haluavatko Wafin kumppaneineen pysyä edelleen valtuutettuna jotta voisivat jatkaa vaikuttajina heille sopivissa asioissa?
Nämä tiedot voi tarkistaa kaupunginhallituksen pöytäkirjasta 11.5.2020.
Miten se oli mahdollista.
Vaikuttaja Wafin ehdotti alennusmyyntiä kokoomuskaverilleen ja sai tuekseen demaripomot Hildenin ja Rajajärven sekä kepuli Virtasen ja kumma kyllä, myös kristillisten Peltosen.
Oliko kaupunginhallituksen päätös kaupunkilaisten edun mukaista. Haluavatko Wafin kumppaneineen pysyä edelleen valtuutettuna jotta voisivat jatkaa vaikuttajina heille sopivissa asioissa?
Nämä tiedot voi tarkistaa kaupunginhallituksen pöytäkirjasta 11.5.2020.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Heinolan Puolesta -nimiseen ryhmittymään kuuluvia henkilöitä teki tonttipäätöksestä valituksen hallinto-oikeuteen. Se oli aiemmin kaikkien nähtävillä kaupungin nettisivuilla, muttei ole enää!!! Tämä on todella omituista, koska yleisesti ottaen kaikki valitukset on nähtävillä. Tämä menettely ei anna avointa kuvaa kaupungin toiminnasta!
Tästä linkistä pääsee tutustumaan hallituksen käsittelyyn:
https://kokoukset.heinola.fi/dynasty/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20205485-1
Mitä tulee tähän tonttipäätökseen, on mielestäni täysin kuntalaisten edun vastaista, että arvokkaita Hevossaaren rantatontteja päätettiin myydä erittäin halvalla ja täysin perusteettomasti etuosto-oikeudella.
Nykyisessä markkinatilanteessa tonttien arvot olisivat nousseet yli 200.000 euroon. Silti ne päätettiin myydä alle markkinahintojen, ja se on kuntalaisten edun vastaista.
Kannattaa huomioida, että kaupunginjohtajakin esitti tonttien myyntiä huutokaupalla, mutta hänen esityksensä hävisi.
Erikoista on myös se, että nyt etuosto-oikeuden saaneet EIVÄT ole rakentaneet palstoilla sijaitsevia mökkejä. Etuosto-oikeus myönnettiin alunperin palstojen alkuperäisille vuokraajille, olivathan he rakentaneet omalla kustannuksellaan.
Nyt tilanne on kuitenkin se, että nyt etuosto-oikeuden saavat vuokraajat saavat toisten (aiempien vuokralaisten) rakentamat mökit ikään kuin kaupan päälle, pelkkien tonttien hinnalla, joka sekin on alle markkinahinnan!
Mielestäni olisi hyvä tietää, kannattaako Heinolan kokoomus yleisesti tällaista tapaa myydä kuntalaisten omaisuutta?
Valtuutettujen pitäisi ajaa kuntalaisten etua ja
huolehtia kunnan omaisuudesta.
Tässä asiassa on toimittu mielestäni täysin päinvastaisesti.
Saavatko muutkin kuin valtuutetut ostaa alehintaan kaupungin rantatontteja?
Heinolan kaupungin toiminta ei mielestäni näytä kovinkaan avoimelta, kun tällaisessa asiayhteydessä ei ole julkaistu kunnallisvalitusta netissä. Kaikki muut valitukset on julkaistu!
Mielestäni menettely ihan oikeutetusti luo mielikuvan salailusta ja epämääräisestä sekä viranomaistoiminnan julkisuuden vastaisesta toiminnasta.
Kunnallisvalituksen itse lukeneena suosittelen pyytämään sen kaupungin kirjaamosta, sillä se on sisällöltään erittäin silmiä avaava.
Saavat, saavat kaikki saavat. Ja myös entiset tapit saavat jne. Eikös vaan?
Wafin ja Riutta valtuustoon, Vaikutukset miinusta kuntalaisille
Kiitos linkistä. Juttu aukeaa. Seija Saittakari näyttää äänestysluettelon mukaan olevan uskollinen Wafinin ja Jaakkolan tukija - ihan oikea vaikuttaja.
Hevossaaressa taisi olla tänä keväänä myynnissä vaatimaton mökki tontteineen ja hintaa yli 250 tuhatta euroa.
Kaupunki taitaa olla myymässä veronmaksajien omaisuutta olevia tontteja yli 100 tuhatta euroa halvemmalla.
Ovatko ostajat jollakin tapaa oikeutetut saamaan tontit alennushintaan?
Heh heh, hinta määräytyy markkinoilla. Pyyntihinta ei ole aina myyntihinta.
Juuri näin, hinta määräytyy markkinoilla.
Ja juuri siksi kaupungin olisi pitänyt myydä tontit markkinahintaan, ei pilkkahintaan!
Eipä tuo tuossa edellä vaatimatonta mökkiä kauppaava saa tönöstään 250k. Come On.
Kyllä Hevossaaren tonttien hinnat nousi yli 200k kun niitä asiaankuuluvasti myytiin huutokaupalla.
Kaupungin päättäjillä oli siis jo tietoa siitä, että hintataso on korkea ja kysyntää riittää.
Olikohan joku erityinen syy luopua huutokaupasta ja myydä alle 200k hintaan?
Yksi häviäjä tässä kaupassa tulee mieleen ja hän on heinolalainen veronmaksaja!
Näin kuntavaalien alla on hyvä muistella ja myös pohtia, että onko joillakuilla päättäjillä tulevallakin valtuustokaudella tarkoitus toimia tällä tavalla veronmaksajien etua vastaan?
Miten hinta voi määrätäytyä markkinoilla, jos kohteita ei myydä vapailla markkinoilla, vaan etuosto-oikeudella edullisesti?
Persut voittaa..
Parempi sekin kuin myydä kaupungin omaisuutta !
Mä voitin jo!
Seudun positiivisen kehityksen kannalta valtuustoon tulisi valita parivaljakko Laitinen ja Seppä.
Laitinen on todella kova tekijä erilaisten epäselvyyksien selvittämisessä, kuten kesäteatterin tarjoilun myynti.
Heinolassa on paljon mystereitä selvitetettäväksi, kuten Sulkavankosken betonilaiturin kohtalo!
Laitisella ehdollinen vankeustuomio lusittavana. Toimiiko hän Matti Sepän vaalipäällikkönä ?
Ei taida toimia :)
Vaikkakaan kaupunkilaiset eivät häviäisi siinä rahaa samalla tavalla kuin näiden mökkitonttien myynnillä ilman huutokauppaa.
Tähän asiaan liittyen on tehty uusi oikaisuvaatimus, joka hallitukselle esitetään hylättäväksi. Kannattaa tutustua oheiseen linkkiin ja avata esityslistan liitteenä oleva oikaisuvaatimus.
https://kokoukset.heinola.fi/dynasty10/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2021207-6
Oletan, että nykyisessä kaupunginhallituksessa on vähemmistönä päättäjät, jotka hyväksyisivät oikaisuvaatimuksen.
Hallituksen enemmistöhän alunperin katsoi, että kaupunkilaisten omaisuutta voidaan myydä edullisesti ja ilman huutokauppaa mm. hallituksen jäsenelle.
En aio ääntäni antaa heille, jotka näitä tonttikauppoja edesauttoivat.
Ihan sama kenelle äänesi annat. Harmi vain, ettet pääse itteäs äänestää. Kaikki muuhan on sinulle paskaa Heinolassa. Sinun aikasi meni jo! Heinola-syöjän päänsärky on krooninen. Eeeee......buaaah....Teetä se kirja nyt!
Ei enää ees säälitä tää tyypi. Varmaan vaikeeta kun lääkkeet loppu ja elämä kateissa
On se niin väärin, kun se Heinolan tosivaikuttaja ei pääse edes ehdolle. Täytyy nalkuttaa kaikista aidan seipäistä jäähyorrelta.
Laitinen tulisi saada valtuustoon ja moniin lautakuntiin. Alkaisi epäselvyydet selviämään. Miksi kaupunkilaiset eivät äänestä pätevintä henkilöä?
Jaakkolan kaltaisten kokoomuslaisten takia en äänestänyt hyviäkin kokoomuslaisia. Kun annan ääni henkilölle, tuen puoluetta ja "jaakkola"-kavereita. Riippumattomia ainakin eivät tee lehmänkauppoja.
Itsekään en äänestänyt kokoomusta Varjon takia
Jokainen vapaamuurareihin ym. epämääräisen maineen luoneisiin salaseuroihin jäsenyytensä kautta kuuluva yhteiskunnallista päätöksentekoa rakenteellisen korruption kautta rapauttava "ehdokas" tulisi vapauttaa kaikista sellaisista toimista joissa rapautetaan kansalaisen uskoa demokraattiseen ja läpinäkyvyyden kestävään päätöksentekoon.
Miksi tässä kohtaa loistaa täydellinen ymmärtämisen puute, kun samaan aikaan on luonnollista valita hyvämaineisia kansalaisia luottamustehtäviin.
No, selasit sitten sivistyssanakirjaa ja löysit ihan uusia ilmaisu muotoja.
Tuota noin, kirjoittajan kaltaisia päätösten tekijöitä tarvitaan... ai niin, mutta missä.
Pieni vink, vink, luepa vähän myös historiaa se vois olla ihku hyvä jutska.
Mannerheimin ja Hitlerin kädenpuristuksessa on sanottu nähdyn vapaamuurarillista symboliikkaa jossa hallitsevan muurarin sormet ottaessaan kättelyotteen näyttävän näkymättömän vallanalaisuuden. Hyviä veljiä muurareita on siellä missä kansakunnat kärsivät ja Heinolan laiva on ollut karilla jo pitkään. Masonic Motto: Ordo Ab Chao, kuvannee monia tässä ajassa tapahtuviä ilmiöitä alkaen jättityöttömyydesta jota ei ole ollut tarkoituskaan hoitaa ja jatkuen kansallisvaltioiden rapauttamiseen ja siitä jatkuen hedonismin, sekä monen luonnonvastaisen käyttäytymisen piirteen hyväksymiseen ihmisoikeudeksi.
Vaalit on pidetty ja muuttuiko mikään? Ei muuttunut tai ei ole tarkoitustakaan minkään muuttua. Yhteiskunnallinen eriarvoisuus pahenee, kuten myös jättimäinen inflaatio on ovella kymmenen vuoden päästä.
Onkos uudet valtuutetut ylpeitä palkintopalleistaan? Onko nyt voittaja fiilis? Muuttuuko mikään? Syntyykö työpaikkoja ja uusia kansalaisia Heinolaan? 😁