SDRAM vs. DDR

juuh5

Onko DDR nopeempi, emolle näyttäis sopivan kumpi vaan
Tarkoittaako tuo C2/C25 lopussa CL2/CL2.5
Voiko CL2 SDRAM olla nopeempi kuin CL2.5 DDR

Hinnoilla ei väliä, käytettyä Sdramiahan saa halvalla

Esim. kumpaa näistä laittaisitte?

256 Mb Sdram PC133 KVR133X64C2
256 Mb DDR 333 Mhz KVR333X64C25

7

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa

      laittaa 256 Mb DDR 333 Mhz KVR333X64C25.

      Tuon 256 Mb Sdram PC133 KVR133X64C2 muistin nopeus on 133Mhz kun tuossa 256 Mb DDR 333 Mhz KVR333X64C25 muistissa nopeus on peräti 333Mhz.

      Eli toi 333Mhz:nen muisti on tuota 133Mhz muistia 2.5 kertaa nopeempi.

      • pjotr

        no ensinnäkin ddr todennäköisesti halvempaa.
        mb.net hintaseurannassa 256Mt 333MHz ddr halvimmillaan 17euroa.huuto.netissä näyttävät pyytävän sdram:sta enemmän.en usko että siitä kyllä mitään dramaattista koneen nopeutumista kuitenkaan tapahtuu.tuskin huomaat mitään.riippuu esim.emon säädöistä.mutta voi tuo ddr toimia jotain luokkaa 10% nopeammin koneessa.että osta ddr muistia.on halvempaa ja voit ehkä käyttää mahdollisesti uudessa kokoonpanossa.samaan aikaanhan koneessa ei voi olla ddr ja sdram muistikampoja


      • ei ole 33mhz

        ddr muistien väylä nopeus ei ole se mitä niissä lukee, ddr on kaksinkertainen verrattuna oikeaan väylänopeuteem eli ddr333 on oikeasti 166mhz ja ddr266 on 133mhz mutta se on silti nopeampaa kuin sdrammin 133mhz. tosin ei semmosta huomaa normaali käytössä.

        näyttiksissä sama juttu


    • niin minäkin tekisin

      kyllä se ddr on vähän mutta etsä tule sitä huomaamaan. sdrammia ei taida olla cl 2:lla mutta juu aika samaa ne on kumminki.

      sdram on nykyään kalliimpaa käytettynäkin kun ddr uutena. tosi vaikea löytää alle 20eurolla 256mb 133mhz muistia ja ddr400 saa uutena halvimmillaa 20e: http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.asp?TID=7867

      ja ddr400 on nykyään halvempaa kun ddr333 että vaikka sun emolevys ei tukis ddr400 niin kannattaa sitä ostaa koska se toimii myös ddr333, se on halvempaa ja jos joskus hankit uuden emon nii tulee tarpeeseen

      itseasiassa 256mb ddr333 saa halvimmillaa 17e ja 256mb ddr400 20e ,että ei sitä siinä huomaa vielä mutta 512mb ddr333 maksaa halvimmillaa 40e ja 512mb ddr400 halvimmillaa 38e:
      http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.asp?TID=10621

      ja jos hinnoilla ei ollut niin väliä niin kannattaa samantie ostaa 512mb ddr400 kun muistia ei ole koskaan liikaa

      • pjotr

        tietysti kannattaa ostaa ennemmin 512Mt,mutta kun kerram kysyttiin kumpi noista kahdesta.jos emoon käy niin osta vaan ihmeessä isompi kampa.


    • juuh5

      Selveni paljon, Sdramia on entuudestaan, mutta kovin merkittävää parannusta ei ilmeisesti saa jos vaihtaa tilalle DDR.
      Siis mulla on ennestään 256M Sdram, ja Huuto.netistä sais toisen samanlaisen n. 25 eurolla, jolloin yhteensä 512M.
      Toinen vaihtoehto on myydä tuo Sdram Huuto.netissä ja ostaa tilalle 512M DDR.

      Osaako vielä joku sanoa Tarkoittaako tuo C2 Sdram tyyppimerkinnän (KVR133X64C2) lopussa CL2:ta ja onko sillä merkitystä?

      • pjotr

        jos sinulla sitä ennestään.cl 2 nopein.sitten cl2.5 ja cl 3 hitain.voi olla pari euroa kalliimpi mutta varmemmin toimivat yhdessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4457
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1178
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1032
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      903
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      847
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      846
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe