Mitä mieltä olette lounais-suomen jätekuollon aikeista monopolisoida lietteen keräys. Kaikkea hyvää luvataan, hinnat ei nouse kuten ei noussut Carunallakaan. Omasta mielestäni homma menee turhan vaikeaksi. Taitaa taas olla päättäjillä tuttuja kuljetusyrittäjiä.
Lietteen keräys
3
309
Vastaukset
- Anonyymi
Turha niiden väittää että tulee kiinteistön omistajalle edullisemmaksi. Jos kerran tulee yksi rahastajaporras väliin eli lsjh. Joo kilpailuttaa tietenkin heille halvimman ja siihen katteet päälle ja talollinen maksaa eikä voi mitään. Saatanan monopolit !
- Anonyymi
Homma selvä. Isot pojat ovat haistaneet isot rahat. Meistä tavallisista yritetään saada maksumiehiä. Paljon on lahjuksia jaettu että tähän on päästy. On se hurjaa tämä nyky meno.
- Anonyymi
Samaa lienee tapahtuvan myös LHJ:ssä, eli Loimi-Hämeen jätteessä.
Taitaa olla noin 20 kuntaa siinä mukana, ja päällepäsmärinä on Forssan jätelautakunta.
Forssassa on iso kaatopaikka ja kierrätysalue. Se on Kiimassuo niminen alue.
Erään pienen jätekuljetusfirman piti luopua hommistaan ennen aikojaan. Yksi nykyisistä jätefirmoista on Lassila&Tikanoja, joka on suuri peluri. En tiedä, onko tuolla paljon aliurakoitsijoita, pienempiä jätekuljetusyrityksiä. Joku on esittänyt kauhukuvaa, että kaatopaikkayhtiöt yksityistetään, ja kun näin on monelle niistä tehty, niin ne myydän ulkomaille. Siitä se rahastus alkaa!
Saapas nähdä, mitä tapahtuu maksuille. Ainakin vielä on luvattu että korotuksia ei tule ainakaan tänä vuonna esim. kesämökkiläisten kimpparoskiksien (sekajäte) osakkaille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342176Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.491777Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1201622Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041326Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,531044Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761018- 59915
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54827Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102811- 61793