Laitteistokiihdytys?

Anonyymi

Onko mitään haittaa, jos ei käytä laitteistokiihdytystä? Katselen netistä videoita ja luen uutisia. En tee tietokoneella muuta.

5

1423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laitteistokiihdytys tarkoitettanee tässä videoiden koodauksen purkamista näytönohjaimella. Jos otat laitteistokiihdytyksen pois, videot puretaan suorittimella ohjelmallisesti, joka on tehottomampaa ja kuluttaa enemmän energiaa.
      Voi olla että vanhan koneen näytönohjain ei osaa purkaa uusimpia koodekkeja, jolloin purkamiseen käytetään suoritinta, ja muutenkin laitteistokiihdytys vaatii koneen pitämistä ajantasalla ajureiden ja mm. osalta ettei tule ongelmia

    • Anonyymi

      Selain toimii tälläin hitaammin varsinkin videot

    • Anonyymi

      Ei ole mitään haittaa, päin vastoin, kone pysyy viieleämpänä.

      • Anonyymi

        Tätä aloittajakin mietiskeli. Toisaalta ajattelin prosessorin kärsivän enemmän, kun laitteistokiihdytys on pois päältä. Mitään nähtävää eroa en ole huomannut videoiden katselussa tai sivujen avautumisessa, oli kiihdytys päällä tai ei. Pöytäkone on muutaman vuoden ikäinen Asus neliytimisellä AMD-prosessorilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tätä aloittajakin mietiskeli. Toisaalta ajattelin prosessorin kärsivän enemmän, kun laitteistokiihdytys on pois päältä. Mitään nähtävää eroa en ole huomannut videoiden katselussa tai sivujen avautumisessa, oli kiihdytys päällä tai ei. Pöytäkone on muutaman vuoden ikäinen Asus neliytimisellä AMD-prosessorilla.

        Omassa läppärissäni on BIOSissa ylikellotusmahdollisuus. Huomasin, että sen avulla saa myös hidastettua tietokonetta, eli alikellotettua sen. Matkalle lähtiessä kun pudottaa kellotaajuuden vain johonkin 800MHz, niin se säästää akkua kun ei tule lähes 4GHz vaativia tehopiikkejä, ja koko kone pysyy erittäin viileänä, ja tuulettimetkaan ei edes käynnisty, mikä edelleen säästää akkua...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe