Jumimieltä on hankala auttaa vapauteen

Anonyymi

Tässä muutamia syitä miksi tosiasioiden kertominen ei auta esim ufojen totaalikieltäjiä vapautumaan vääristä kuvitelmistaan.

1. Lähteiden valikoiminen

Ihmiset hakeutuvat sellaisen tiedon pariin, joka vahvistaa heidän maailmankuvaansa ja välttävät tietoa, joka sotii heidän uskomuksiaan vastaan. Tätä kutsutaan vahvistusharhaksi.

Ilmiö korostuu niin sanotussa filtterikuplassa, eli samanmielisten muodostamassa sosiaalisen median verkostossa, jonne erilaiset näkemykset eksyvät harvoin.

2. Mielipide vaikuttaa faktojen omaksumiseen

Ihmiset ovat erittäin puolueellisia asioissa, jotka ovat heille tärkeitä. Ihmiset tapaavat arvioida uutta informaatiota oman arvomaailmansa mukaan. Jos tieto ei sovi ihmisen ennakkokäsityksiin, hän saattaa alkaa sovitella ja järkeillä asiaa uudelleen niin, että uskomukset säilyvät ennallaan uudesta tiedosta huolimatta. Tällöin ihminen myös alkaa aktiivisesti etsiä omiin mielipiteisiinsä sopivia asiantuntijoita ja tietolähteitä.

3. Takaisku-efekti

Kun ihmisen syvimpiä uskomuksia haastetaan, tämä usein vahvistaa näitä uskomuksia. Tästä syystä faktantarkistus ja huhujen alasampuminen on usein vaikeaa.

4. Todellisuuden illuusio

Tutut hokemat alkavat vaikuttaa tosilta, kun niitä kuulee tarpeeksi usein.

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/08/16/valheenpaljastaja-miksi-ihmiset-uskovat-vaaraksi-todistettuun-tietoon

11

79

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo pätee kylläkin hörhöihin ja näinhän se alunperin on kirjoitettukin.

      • Anonyymi

        Aivan, esim raamattuun perustavat ufojen olemassaolon totaalikieltäjät ovat juuri niitä uskossaan sokeita hörhöjä.

        Me kaikki ihmettelemme suuresti miten joillekin raamattu voi olla perusta suhtautumiselle ufoihin ja muukalaisiin, eikä vain suomessa. Luis Elizondo on kertonut että yhdysvaltojen armeijassa on upseereita joiden mielestä ufot ovat demonien juonia eikä niiden kanssa pidä olla missään tekemisissä. Naurettava käsitys!


    • Anonyymi

      Kuinka joku näistä hörhöist edes pystyy arvioimaan minkään laittee nopeuksii?
      Ihan samaa sontaa jos nopeus on 30 km/tunnissa tai 300 m/s. Ei höykäsen pöläyksen liikettä aivoissa suuntaan tai toiseen. Olipa koukussa väkäsiä tai ei.

    • Anonyymi

      Siinä ufohörhö teki taas itestään naurettavan. Vanhan jutun muokkaus toiseksi ei auta yhtään. Kun päässä rivaa, niin silloin rivaa.

    • Anonyymi

      Jos joku on ikinä viettänyt viikkoakaan jenkeissä, niin on jo huomannut sen että kuinka äärettömän lapsellisia ja typeriä he ovat. Ei Suomessakaan normijärkinen haksahda tosissaan johonkin seiskalehden tapaisiin sensaatiouutisiin. Kuitenkin jenkeissä sellaiset ovat jokapäiväistä tavaraa niin tv:stä kuin lehdistäkin ja sikäläinen rahvasväki uskoo kaiken!
      Sitä samaa saastaa täällä toistavat iltapäivälehdet päivät pääksytysten. En kuitenkaan usko että kansan syvät rivit jossain Pihtiputaalla tai Tohmajärvelläkään ovat niin typeriä uskoakseen sellaista soopaa kuin jenkeissä esiintyy. Lapuasta en ole ihan varma.

    • Anonyymi

      Kukapa nyt tunnistamattomia lentäviä kohteita alkaisi kieltämämään?
      Jos aloittaja näkee liikkuvan valopisteen tähtitaivaalla syysyössä, on se hänelle tunnistamaton, ellei hän tarkkaan tiedä mikä se on.

      Maan ulkopuolinen tai muu älykäs organismi, ollen muu kuin ihminen, joka lentelisi rakentamillaan laitteilla täällä, onkin kokonaan toinen juttu, eikä sellaisesta ole edes valokuvaa, saatika, että sen kehoa olisi tutkittu tieteellisin metodein, ja todettu kiistatta olevan jotain muuta kuin Maan elävää.
      Löytyykö niitä todisteita vai ei?

    • Anonyymi

      Ei löydy kerrassaan yhtään todistetta maan ulkopuoliselle elämälle. Kaikki mitä on nähty kautta aikojen on psyykkistä tai psysologista harhaa, uskomuksia, väärinkäsityksiä, luonnonilmiöitä tai vääriä tulkintoja luonnonilmiöistä, uudelleen eläneitä mielikuvitusilluusioita tms. Ufo-höppänät eivät yksinkertaisesti kykene erottamaan harhoja ja todellisuutta erilleen. Mikään ufo-raportti tuolta USA:sta ei heitä vakuuta, vaan sama hullutus jatkuun maailman tappiin.

      • Anonyymi

        << Kaikki mitä on nähty kautta aikojen on psyykkistä tai psysologista harhaa, uskomuksia, väärinkäsityksiä, luonnonilmiöitä tai vääriä tulkintoja luonnonilmiöistä, uudelleen eläneitä mielikuvitusilluusioita tms >>

        Todistit juuri että jumimieli istuu ihmisessä lujassa. Tämä foorumi on täynnä asiafaktaa ufo havaintojen tosiallisuudesta.

        Toimintasi foorumilla on ihmisten kusettamista, valheiden levittämistä ja ylimielistä pilkkaa tosiasioista välittämättä. Hyvä rehellinen ihminen ei tälläistä harrasta.

        Niiden lukijoiden joiden maailmassa kristinusko on tärkeällä sijalla on syytä tuumailla kenen herran palveluksessa siteeratun tekstin kirjoittaja oikeasti onkaan.


    • Anonyymi

      Mutta edelliseen jatkaakseni. Maailmankaikkeudessa on elämää, koska sitä on täälläkin. Olemassaolomme todistaa elämän. Se on kuitenkin todella harvinaista ja saa kulkea valovuosien päähän, että jotain niin harvinaislaatuista löytyy kun me olemme. Älkää uskoko lentäviin lautasiin. Niiden olisi kyettävä matkustamaan valovuosien läpi tai osata siirtyä ulottuvaisuutten yli. Ja miettikää tuota vain myös vaikkapa ekonomian kannalta. Eivät hekään elä vaan "pyhällä hengellä".

    • Anonyymi

      En tiedä onko palstalla yksi, kaksi vai kolme ääriuskovaista, mutta sen tiedän että hän kautta he ovat aivan paniikissa. Ovat häviämässä "taistelunsa" ja viimeiset hätähuudot on menossa. Kyllä se lahkojohtaja jotakin keksii, älkää suotta olko paniikissa.

    • Anonyymi

      Aloituksessa on hyvä pseudoskepon kuvaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1473
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      247
      714
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe