YLEn uutiset lobbaa tuulivoima kommunismia pikkukuntien verosampoina

Anonyymi

YLEn uutisten mukaan johonkin 1000 asukkaan tuppukylään ylä-savossa tulee reilut sata tuulivoimalaa. Kiinteistövero tuloja tulee kuulemma pari miljoonaa vuodessa, jos hanke toteutuu koko megalomaanisessa laajuudessaan.

Jos kyseessä on noin hyvä bisnes, niin miksi Helsingin edustalle ei ole jo pantu muutama tuhat tuulivoimalaan merelle pystyyn? Helsingissähän on viherkommarit vallassa!

Noh, ylä-savossa luonto pannaan avohakkuilla tuulivoimaloiden alta paskaksi kuin Neuvostoliitossa aikoinaan. Nyt tulloo kiinteistöverotuloja!

Tuppukylän kunnanjohtaja istuu velka-, ikääntymis, muuttotappio ja kestävyysvaje katastrofin päällä, joten kiinteistöverotulot kelpaa, tuli ne sitten millaisesta teollisesta toiminnasta tahansa.

Kylän tuhanen kappaleen seniori asukkaan veroäyriäkin kuulemma pystytään joskus laskemaan. Mutta mahtaako sekään toimenpide tuoda ylä-savolaiseen tuppukylään lisää asukkaita tuulimyllyjen viereen asumaan? Joku konsultti ehkä tulee tunniksi maksua vastaan piipahtamaan paikalla.

Mikä on tuulihäkkylä tuppukylän asukasmäärä 20-vuoden kuluttua? Kassassa on ehkä ylijäämää, tai ehkä ei, mutta mitä tuppukylä sillä rahalla tekee, jos ei ole asukkaita?

Mitä tapahtuu 20-vuoden kuluttua kun tuulivoima todetaan mini-ydinvoimaloiden kehittymisen myötä vanhentuneeksi, tehottomaksi ja kannattamattomaksi teknologiaksi. Kuka tulee purkamaan ylä-savolaisen tuppukylän konkkaan menneen ulkomaalaisessa omistuksessa olevan tuulivoimayhtiön 300 metriä korkeat tuulivoimalat?

-------

Se mikä näillä julkisen-sektorin virka-kommareilla tässä tuulivoima hulluudessa unohtuu, on se että tuulivoima investoinnit maksaa veronmaksaja sähkölaskussaan.

Sähkönhinta tulee tuulivoimaloiden takia nousemaan rajusti, kuten Saksassa on käynyt.

Tuulivoima sekoilusta tullee samanlainen virheinvestointi kuin Soneran UMTS-lisenssin osto Saksasta, mutta 100 kertaa suuremmassa euromäärässä.

Sähkökatkojen takia jokaisen kerrostalo, rivitalo ja omakotiasujan tulee ostaa myös oma kompressori ja UPS-laite kotiin, jos meinaa pitää sähköt päällä. Vähintään 10 000 euron lisäinvestointi per asunto.

Vehkeet voi ostaa "halvalla" Juha Sipilän serkun firmasta.

0

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Martinan firma haastettiin käräjille

        Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        300
        2225
      2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

        ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
        Maailman menoa
        220
        2122
      3. Miksi haluat satuttaa

        Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
        Ikävä
        51
        1337
      4. Toivotko vielä et

        Päätyisimme yhteen?
        Ikävä
        87
        1251
      5. Oletko kaivattusi

        Mielestä hyvä sängyssä🤔
        Ikävä
        101
        1203
      6. Miksi ette halua kaivattuanne

        Yksi syy tai tekosyy.
        Ikävä
        82
        1201
      7. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

        Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
        Lappeenranta
        43
        1195
      8. Martina makkarankuori päällä

        Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
        Kotimaiset julkkisjuorut
        162
        1147
      9. Ketä sinä

        Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
        Ikävä
        117
        1070
      10. Tykkäätkö kuinka

        Paljon kaivatustasi?
        Ikävä
        62
        973
      Aihe