Ford 5ooo 4.2

Anonyymi

Teetin kansiremontin ja venttiilejä meni uusiksi muutama, nyt kansi paikoillaan ja kaikki Ok, nyt täytyisi säätää venttiilien välykset mutta miten sen teen välykset tiedossa ohjeita monen moisia kertokaapa yksinkertainen tapa miten se tapahtuu oikealla tavalla sytytys järjestys on 1 3 4 2. Kiitos etukäteen. T.Ari

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teeppä näin, koneen oltava jäähtyneenä. Tässä Foodissa ei ole käynnistys veiviä joten hommaa apumies.
      Nosta toinen takapyörä ylös ja 6 vaihde päälle. Laita sormet ykkös ja nelos sylinterien pakoventtiilien painajan päälle.  Pyöritä taka pyörää niin että  tunnet jommankumman käden venttiilin painajan liikkuvan. Pyöritä pyörästä niin paljon että jommankumman kyseinen sylinterin pakoventtiili sulkeutuu ja imuventtiili hiukan liikahtaa.
      Jos ykkössylinterin venttiilit oli kyseessä, niin silloin nelossylinterin molemmat venttiilit on säädettävissä. Jos nelossylinterin venttiilit oli liikkeessä, niin silloin ykkössylinterin venttiilit on säädettävissä.  
      Kakkos ja kolmos sylinterien venttiilit säädetään täsmälleen samalla tavalla. Näin säädettäessä ei sytytys järjestyksellä ole väliä, koska  ykkönen ja nelonen on parit, samoin kakkone ja kolmonen.

    • Anonyymi

      Ensimmäinen vastaaja.
      En huomannut tuota juttua kirjoittaessa sitä, mistä löysit sopivan paksuisen kannentiivisteen? Ongelmana on saada sopivaa paksuutta. Alkuperäinen on n 0,9 mm paksu, tuli renkaiden kohdasta tietysti paksumpi. IKH lta löytyi muistaakseni 1,4 mm paksu, jonka ostin. Tämä pudotti puristussuhdetta niin paljon että jo nollan lämpötilassa pitää käynnistyessä hehkuttaa.
      Jälkeenpäin sain kuulla, että petrooli  5 tonnisen tiiviste olisi sopiva. IKH on tuonut aikanaan tätä tiiviste vaikka tietääkseni Suomeen ei ole tuotu yhtään 5t traktoria??? Omituinen juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5140
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      122
      1635
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1459
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      50
      1386
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1195
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1100
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1037
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      999
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      827
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      28
      799
    Aihe