Ford 5ooo 4.2

Anonyymi

Teetin kansiremontin ja venttiilejä meni uusiksi muutama, nyt kansi paikoillaan ja kaikki Ok, nyt täytyisi säätää venttiilien välykset mutta miten sen teen välykset tiedossa ohjeita monen moisia kertokaapa yksinkertainen tapa miten se tapahtuu oikealla tavalla sytytys järjestys on 1 3 4 2. Kiitos etukäteen. T.Ari

2

231

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teeppä näin, koneen oltava jäähtyneenä. Tässä Foodissa ei ole käynnistys veiviä joten hommaa apumies.
      Nosta toinen takapyörä ylös ja 6 vaihde päälle. Laita sormet ykkös ja nelos sylinterien pakoventtiilien painajan päälle.  Pyöritä taka pyörää niin että  tunnet jommankumman käden venttiilin painajan liikkuvan. Pyöritä pyörästä niin paljon että jommankumman kyseinen sylinterin pakoventtiili sulkeutuu ja imuventtiili hiukan liikahtaa.
      Jos ykkössylinterin venttiilit oli kyseessä, niin silloin nelossylinterin molemmat venttiilit on säädettävissä. Jos nelossylinterin venttiilit oli liikkeessä, niin silloin ykkössylinterin venttiilit on säädettävissä.  
      Kakkos ja kolmos sylinterien venttiilit säädetään täsmälleen samalla tavalla. Näin säädettäessä ei sytytys järjestyksellä ole väliä, koska  ykkönen ja nelonen on parit, samoin kakkone ja kolmonen.

    • Anonyymi

      Ensimmäinen vastaaja.
      En huomannut tuota juttua kirjoittaessa sitä, mistä löysit sopivan paksuisen kannentiivisteen? Ongelmana on saada sopivaa paksuutta. Alkuperäinen on n 0,9 mm paksu, tuli renkaiden kohdasta tietysti paksumpi. IKH lta löytyi muistaakseni 1,4 mm paksu, jonka ostin. Tämä pudotti puristussuhdetta niin paljon että jo nollan lämpötilassa pitää käynnistyessä hehkuttaa.
      Jälkeenpäin sain kuulla, että petrooli  5 tonnisen tiiviste olisi sopiva. IKH on tuonut aikanaan tätä tiiviste vaikka tietääkseni Suomeen ei ole tuotu yhtään 5t traktoria??? Omituinen juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      86
      1398
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      21
      1128
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      62
      1073
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      918
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      770
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      69
      744
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      720
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      692
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      626
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      606
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      585
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      537
    16. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      537
    17. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      535
    18. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    19. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      525
    20. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      38
      509
    Aihe