Onko teillä ehdotuksia elinkeinon harjoittamisesta pientilalla? Mitä kannattaa tehdä, kun peltoala on noin 10 ha. Metsää on aika paljon enemmän. Aluksi ajattelin jotakin lihakarjaa, joka voisi olla ulkona ympäri vuoden (tietysti mahdollisuus päästä jonkinlaiseen tuulen suojaan...). Osa voisi käyskennellä metsässäkin, ja naapurilta saisi ostettua rehua elikoille. Sitten on harkittu myös jonkinmoista pientä kylmäpihattoa, joka olisi rakennettu oman metsän puista halvalla. Myös kasvinviljelyä on harkittu. Vaimolla olisi vakituinen työ, ja isäntä viljelisi tilalla. Onko ehdotuksia tai kannanottoja omiin ideoihini?
Ehdotuksia kaivataan!
4
848
Vastaukset
- Jukka
Lihakarjaa ei kannata alkaa pitämään,se ei tuota mitään ja sitoo kaiken ajan kiinni tilaan.Pihattoa ei kannata rakentaa,täytyisi olla ainakin 100 elukkaa.Lisää miinusta tekee siihen tuo naapureilta ostettu rehu.Oma ehdotukseni on,että pidät harrastuksena viljatilaa,hoitelet metsiäsi hyvään kasvukuntoon.Jos aika ei kulu jostain syystä,niin sitten vaan vieraalle pätkätöihin!
ja viljele pellolla sitä mihin on koneet jo valmiina (jos on?).Tukihommat muuttumassa, joten panosta mieluummin sinne metsän puolelle jalosta sitä puolta pitemmälle, voi jäädä enemmän käteen ja pienemmillä panoksila.
- ehtotelma
Kaiva siihen suuret kellaritilat/oikein luolasto ja ala viljelemään sieniä. Niillä on kova kysyntä maailmalla.
Näin tehden voit vielä hyödyntää pellot pinnalta jotain eksoottista viljellen. Kaikki outo menee kansaan kuin häkä ja ovat he halukkaita maksamaan mitä hyvänsä siitä.
Voisit myös laittaa sen nurmelle ja antaa golffareiden hakata siinä pallojaan harjoitusmielessä. Hekin maksavat mitä hyvänsä pelipaikasta vaikkei se täysikokoinen kenttä olisikaan.
Teetpä pinnalla mitä vain niin maan uumenissa kuitenkin kasvaa ja kypsyy arvokkaita sieniä pienellä työllä.- Nähty on
Unohda sienet hyvä mies !
Jumalauta mikä työmaa. Nähty on, että on kova työ.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351422
- 1101173
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261023Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89964Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313861- 99823
- 38712
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56658Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144634