Ilmeisesti alkuperäisasukkaille, koko ikänsä täällä asuneille ja voihan täältä pois muuttaneetkin pitää entistä kotikaupunkiaan rakkaana, MUTTA EI JUNAN TUOMILLE.
RAKAS RIIHIMÄKI - KEILLE ON RAKAS
11
848
Vastaukset
- Anonyymi
Näyttävästi RAKAS RIIHIMÄKI mainostetuilla tapahtumilla ja hankkeilla ei tänne uusia asukkaita houkutella. Voitaisiinko pitää enemmän salarakkaana.( Kyllä tämä tunne ja side antaa voimia kaupungin kehittämiseen.)
- Anonyymi
Aseman seudun kehittäminen: tasokkaita asuntoja muualta tuleville. Kävisivät nukkumassa ja tuomassa veronsa tänne, työpaikka esim. Hesassa.
- Anonyymi
Ja vain omistusasuntoja, mieluummin vähän kalliimmasta päästä.
Peltosaari rakennettiin aseman lähelle, että sinne muuttaisi Hesassa työssä käyviä. Kyllä siellä aamuisin joukoittain kipitetään asemalle, mutta kun kertyi joukottain sitä "muunlaista" porukkaakin, niin sosiaalikapunginosaksi nimitetään.
- Anonyymi
Se RAUTATIE. Ennen RMK oli risteysasema, pääsee Lahteen vieläkin. Kaikki junat pysähtyivät tänne. Nykyään monet kaukaa tulevat nopeat ajavat ohikin, ei niin monet kuin Hämeenlinnan, joka jo pulassa tämän takia. - Täällä lähijunanaliikenne toimii ja on tärkeä. - Tämän takia tänne voisi tulla lisää asukkaita.
- Anonyymi
Entä jos sen tunnin oikorata Treelta Hesaan toteutuu?
- Anonyymi
Eihän se ole kaupungin vika, kun et saa Kelalta tarpeeksi rahaa.
- Anonyymi
siis kuka ei saa vai tarkoitatko isompaa kansanosaa?
Minä olen työeläkkeella.
- Anonyymi
Jos tänne ei haluta muualta muuttavia, pitäisikö sitten perustaa reservaatti alkuperäisväestölle.
- Anonyymi
Bensalenkkarit höpisee hyvistä liikenneyhteyksistä vaikka tärkeintä on että kotoa löytyy gigabittiluokan yhteys etätöihin kuten Riksusta löytyy laajalti kaapelitalouksista.
Olisi kannattanut käydä kouluja niin olisi etätyömahdollisuus. Vallitsevassa tilanteessa Riksu näyttää hyvinkin houkuttelevalta. - Anonyymi
Se rakkaushössötys vaan jatkuu. Minä olen kovia kokenut kalkkis, ei jotenkin innosta.
Kyllä silti ihmettelin, kun kaupungin virallisessa facebookissa tuli yllättäen tatuoitu miehen selkä isossa kuvassa silmiin. Olin juuri lukenut uutisena, että EU tulee kieltämään satoja tuhansia tatuointiväreihin liittyviä aineita ja niitä on tällä hetkellä 680 miljoonan (muistaakseni) eurooppalaisen nahassa. Muutamassa viestissä kauhisteltiin, että oho.
Sitten meni viikon verran ja jouduin hurjan hyökkäyksen, syyllistämisen sun muun kohteeksi. TÄMÄ HENKILÖ OLI POSTANNUT RAKKAUDEN TUNNUSTUKSENSA, JOKA OLI VESITORNIN SUN MUIDEN RAKENNUSTEN TATUOIMINEN SELKÄNAHKAANSA. Minä olin syyllistynyt suunnilleen pyhäinhäväistykseen.
Minä hölmö yritin vielä asiapohjalta perustella kirjoittamaani. Lopulta haistatin.
Voi voi kun minun asiayhteydestä irroitettuja viestejä nostettiin yksinään näytille.
Kun täällä nyt tuodaan katukuvaan rakkaushössötystä, uskaltaako mennä enää ulos, jos vaikka on väärä ilme naamalla. - Anonyymi
Niin se kadulle tuotava rakkaushössötys on kilpailun satoa. Kun sen yhteydessä mainittiin ranneke, joka kertoo oman rakkaustilanteen, muistui mieleen Helsingin Narinkkatorilla pidetty Rakkausfestifaali. Kuuntelin/katselin aikoinaan, kun toimittaja kävi siellä haastattelemassa. Haastatellut eivät oikein tykänneet. Ehkä hurmoksessa olleita ei pystynyt haastattelemaan. Ranneke oli kuulemma ihan tyhmä, ei he nyt sellaista.
Mutta Hesa on Hesa ja rakas Riksu ihan eri juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1254919Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1964777Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku112978Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1211997- 4031741
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a391526Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann101348- 891235
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781235- 741075