Alkydimaali

Anonyymi

Tarkoitus olisi maalata ulkona olevat teräskaiteet. Hiekkapuhallan ne ensin puhtaaksi ja sitten pohjamaali alle ja pintamaali päälle. Niin kumpi on pintamaaliksi parempi, alkydimaali vai uretaanialkydimaali? Onko jompi kumpi esim. iskunkestävämpi, esim. talvella lumia rapuilta harjatessa tulevat harjan moksahdukset? Entä UV:n kesto? Antakaa suosituksia.

1

548

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      2 komponentti epoksi on ehkä säänkestävin tuohon tarkoitukseen. Ja kestää kolhujakin. Pitää muistaa maalata paksusti. tämä on oleellisin ruostesuojamaalauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      102
      903
    2. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      96
      824
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      50
      634
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      31
      580
    5. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      5
      521
    6. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      46
      515
    7. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      42
      475
    8. Miten tästä pääsee

      Ikinä ylitse?
      Ikävä
      53
      456
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      17
      446
    10. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      45
      437
    Aihe