Olipa tosi pöljästi kirjoitettu rikosuutinen

Anonyymi

JOENSUU
Maanantaina kello 16.50 Joensuussa, Valtatie 6:lla Karhumäen kohdalla poliisipartion pysäyttämän henkilöauton kuljettajan epäillään olleen liikenteessä huumausaineen vaikutuksen alaisena, kertoo Itä-Suomen poliisilaitos.

Miehelle suoritettu huumepikatesti antoi positiivisen tuloksen amfetamiinille. Henkilöautoa kuljettaneella miehellä ei ollut ajo-oikeutta, minkä vuoksi häntä epäillään rattijuopumuksen lisäksi myös kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta. Miehellä oli kyydissään kaksi matkustajaa.

Kommenttia: Ei mikään ärsytä sen enempää kuin tuo typerä kerronta tapa.
Näin se oikeasti kuuluisi kirjoittaa:

JOENSUU
Maanantaina kello 16.50 Joensuussa, Valtatie 6:lla Karhumäen kohdalla poliisipartion pysäyttämän henkilöauton kuljettaja oli liikenteessä huumausaineen vaikutuksen alaisena, kertoo Itä-Suomen poliisilaitos.

Miehelle suoritettu huumepikatesti antoi positiivisen tuloksen amfetamiinille. Henkilöautoa kuljettaneella miehellä ei ollut ajo-oikeutta, minkä vuoksi hänelle tuli rikosnimikkeiksi rattijuopumuksen lisäksi myös kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta. Miehellä oli kyydissään kaksi matkustajaa.

Se on JUMALALLINEN sana tuo "epäillään" klisee, jota ei uskalleta olla käyttämättä, vaikka sen merkitys on yhtä tyhjän kanssa ja jonka korvaamista esim. uskotaan /arvellaan ei ole kiellettyä. Rikollista pitää jumaloida tuolla epäillään tyhjän päiväisellä koru sanalla. Kaikkihan me uskomme tuon tapahtuman todeksi, mutta siitä huolimatta ei itse poliisi tohdi uskoa asiaa todeksi. Tämä on kyllä typerintä, mitä tässä hyysäys yhteisksunnassa olla voi

4

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinulla on hyvin asiat, jos mikään ei ärsytä sinua enempää. Kannattaa ehkä kasvaa ulos tästäkin lapsellisuudesta, niin olet vielä onnellisempi.

      Sitten asiaan.
      "oli liikenteessä huumausaineen vaikutuksen alaisena"
      Juridinen semantiikkakin sikseen, ei sitä mikään pikatesti kerro. Se antaa vasta syyn epäillä asiaa. Siitä lähdetään verikokeeseen. Sitten vasta tuomioistuin päättää todisteiden valossa täyttyikö epäilty rikosnimike rattijuopumus.

      "hänelle tuli rikosnimikkeiksi rattijuopumuksen lisäksi myös kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta."
      Näin ehkä voisi kirjoittaa, jos epäilty ei vastustaisi sakkomääräystä, mutta kun suostumuksen voi siinäkin tapauksessa peruuttaa, muuksi kuin epäillyksi rikosnimikkeeksi se vahvistuu vasta asian saatua lainvoiman tavalla tai toisella.

      • Anonyymi

        Muuten oikein, mutta kun ajaa huumausaineen vaikutuksena alaisen, niin poliisi ei voi käyttää
        sakkomääräystä, eikä kysele suostumusta sen käyttöön. Juttu menee automaattisesti käräjille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muuten oikein, mutta kun ajaa huumausaineen vaikutuksena alaisen, niin poliisi ei voi käyttää
        sakkomääräystä, eikä kysele suostumusta sen käyttöön. Juttu menee automaattisesti käräjille.

        No joo, tarkoitin tuossa kohdin sitä ajoneuvon kuljettamista oikeudetta, jonka yksittäisenä asiana voisi rangaista sakkomääräyksellä.

        Toki aloittajan viittaamassa tapauksessa asia ratkaistaisiin kokonaisuutena käräjillä, jos se sinne rattijuopumusasian vuoksi menisi. Jos taas rattijuopumusasia kuivuisi verikokeissa tai muusta syystä kasaan, voisi ajo-oikeudetta ajamisen käsitellä yksinään sakkomääräyksellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No joo, tarkoitin tuossa kohdin sitä ajoneuvon kuljettamista oikeudetta, jonka yksittäisenä asiana voisi rangaista sakkomääräyksellä.

        Toki aloittajan viittaamassa tapauksessa asia ratkaistaisiin kokonaisuutena käräjillä, jos se sinne rattijuopumusasian vuoksi menisi. Jos taas rattijuopumusasia kuivuisi verikokeissa tai muusta syystä kasaan, voisi ajo-oikeudetta ajamisen käsitellä yksinään sakkomääräyksellä.

        Ei sinulla ole vieläkään kaikki asiaan liittyvät koukerot hallussa. Ei ajoneuvon kuljettamista oikeudetta voi käsitellä sakkomääräyksellä silloin, jos kuljettaja on ajokiellossa, tai hän on moninkertainen ajo-oikeudetaa ajaja. Sakon poliisi kuljettajalle kirjoittaa, mutta se on rangaistusvaatimus, joka menee syyttäjän vahvistettavaksi. Sakkomääräyksen vahvistaa poliisi.
        Rangaistusvaatimusta ei silloin kirjoiteta, jos kuljettaja on vuoden aikana syyllistynyt seitsemän kertaa, tai useammin ajoneuvon kuljettamiseen oikeudetta.
        Asia menee silloin esitutkintaan ja oikeuteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      104
      3173
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2714
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2304
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1842
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1484
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1218
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1092
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      906
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      878
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      145
      827
    Aihe