Tuulivoimalla ja biokaasulla on hyvö aloittaa?

Anonyymi

Tuulivoimala on aikavähän haittoja. Äänihaitat ovat kai pahemma. Ainakin peltikattotaloissa ääniresonoi sisälle vaikka ulkona ei ääntä huomaisi. Katto tulisi tervata paksusti, luultavasti se auttaisi jonkinverran.Puolangan suuri salaisuu on biokaasulaitos. Sen rakentamiseen saa melkein kokonaam tukea. Sen toimiminen viemäri aineksilla ihmetyttää Otetaanpa konkreettisesti. Kun menet vessaan niin ota mukaasi sanomalehti, vaikkapa Puolankalehti , kolme ämpäriä vessanhuuhtelua varten, kaksi ämpäriä suihkuvettävarten, kaksiämpäriä tiskausvesiä varen ja kahden litran pullo virtsaa varten. .Tee sitten se uloste paperille, 300g niinkuin lääkärit sannoo kertyvän päivässä. Siinä se biokaasu energia sitten on. Sitten sekoita tai kuvittele sekoittavasi se enerkia patukka siihen vesimäärään. Aika laihaa tavaraa se on. Kun se menee jätevesilaitokselle niin se pitää yrittää sakkauttaa ,mutta aika suuri osa bakteerien käyttämästä aineesta on liuennut veteen. Luultavasti se liemi pitääää separoita , että liemi olisi tarpeeksi vahvaa bakteereille. Kun liemi on säiliössä se pitää lämmittää 35 asteeseen , jotta kaasua tuottavat bakteerit alaisivat toimia. Lämpimänä pitämistä tulee jatkka noin kuukausi, jotta bakteerit ehtivät hajoittaa kaasua tuottavan aineksen. Sitten säiliön aineksen lämpötilaa pitää nostaa jätevesilaitoksissa 70 asteesee pariksipäiväksi jotta suolistobakteerit kuolevat. Ja sitten liemi pitäisi taas separoita jotta kiintoaine saataisiin läjään. Jos joku määnviljelijä ottaisi lannoiteesi Paljonkohan kaasua liikenee lämpölaitokselle? Siinäpä on miettimistä insinööreille ja valtuustolle.

6

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paskahan ei lopu Puolangata,Sitä on varastoituna Kivarijärveen lähes neljätuhatta kuutiota. Ely keskuksen mukaan se pitäsi ruopata ja raijata jättevedenpuhdistamon viereen tuubeissa. Eipä se ympäristö sihteeri ja nykyinen p-mestari ole paljonhuuvellu ,että miten se niin pääsi käymään. Sitä on monta sattoa kuorma-autollista. Ei siitä varmaan ole piovoimalaan kun muikut on ravinteet syöneet ja Kivarijärveläiset on syöny muikut.Muuvalla tuosta oesi valitettu ja ympäristö sihteeri ja laotakunta oes linnassa. Tänä kesänä ne ruoppaokset pitääi alakoa. Käykeepä kahtomassa Ely-keskus Kajaani Puolangan kirkonkylän jäteveden ympäristölupa 145/2018/11 ja PuolangankunnanKivarijärven ruoppaus. Molemmat täytyy ottoa paperi tulosteena. Ruokoakii pittää pitää poestoa monta hehtaarie

    • Anonyymi

      Ei tälle alkaneelle vuodelle pormestari ole joutanut. On pidellyt kiirettä. Erilaisissa lehtijutuissa mitä uutta rakennetaan Puolangalle. Eli suomeksi sanottuna vaalityötä verovaroilla.

    • Anonyymi

      Voishan ne tuulivoimalat laittaa puhaltamaan silleen että biokaasulan hajut menisi aena etelään päin.

    • Anonyymi

      Pesauskylä oikea paikka paskanpoltolle kun paskoja asuu niillä nurkilla..

      • Anonyymi

        Ydinvoimala Honkavaaraan ja uraanikaivos Paljakan kupeeseen, jo alkaa kiinteistöjen arvon nousu


    • Anonyymi

      Puolangalla hyviä esimerkkiä ollut insinööritaidoista verorahojen haaskauksesta. Muistellaanpa sienimöä, monenkohan vuoden verorahat meni ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5228
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2891
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2594
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1993
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1952
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1809
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1782
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1657
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1398
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1220
    Aihe