Käykääpä lukemassa Karstulan "puskaradio Karstula" Kirsi Honkosen kommentti työttömien työllistymisestä seutukunnalla. Honkosen kommentti osuu ja uppoaa työttömien kohtelusta. Paikalliset työttömät eivät kelpaa töihin vaikka olisi perusosaaminen kohdallaan. Yritykset voisivat käyttää esim. oppisopimusta, palkkatukea helpottamaan uuden työntekijän perehdyämistä työhön. Näin saataisiin porukka pysymään paikkakunnalla.
Työttömien työllistyminen
4
233
Vastaukset
- Anonyymi
Asenne työtä kohtaan on muuttunut paljon jo viimeisen 10v aikana. Nykyään pitäisi saada johtaja tason palkkaa heti ensinmäisestä päivästä lähtien. Ja tietenkin tekemättä paljon mitään. Pienillä kylillä toisaalta etu,että tunnetaan henkilöt ennakkoon jotenkin. Mikä helpottaa työhön otossa.Kyllä ahkerille ja tunnollisille tekiöille löytyy vielä töitä.Olisiko peiliin kurkistuksen paikka jos ei oteta töihin, vaikka kysytty useammasta paikasta??
- Anonyymi
No niin. Nyt taisi olla kitupiikki yrittäjä vastaamassa. Pienellä paikkakunnalla todella huono juttu kun tunnetaan toiset liiankin hyvin. Väärät asenteet vaikuttaa työhön otossa ja juorut. Onhan se niinkin, että työntekijällä pitäisi olla 10v työkokemus ja yliopistotutkinto mutta silti ei haluttais maksaa kunnon palkaa. Edelleen olen sitä mieltä, että yrittäjän pitää olla valmis sijoittamaan työntekijään...koulutusta ja kunnon perehdytys. Näin saadaan työttömistä hyviä työntekijöitä. Asennetta yrittäjälle. Ei kaikki työttömät ole luusereita, jos kukaan 😀
- Anonyymi
Ehkäisyyritys Suomeen työllistää. Yritys on varmasti laskennut kannataako sijoitus.
Suomen hallitus on haavoittuva yrityksiin satasataan jopa työpaikkojen pelossa.
Keskusta ja Kokoomus pelaa, Sdp joutuu myötäilemään.Ehkäisyyritys vie Suomen veroeurot jotk luulaan tulevan Suomeen,eipä vain tule,tulee vain muutamille työpaikkoja jotka joutuvat maksamaan palkastaan veroja.Yritys muuttaa siinä vaiheessa kun joutuu veronmaksajaksi. Samoin Suomessa on käynyt kotimaisissakin yrityksissä.Valtio on vienyt asuntovelallisilta korkovähennys oikeuden nollaan,satsaten pääkirkoille yksiöitä ja tuloja rikkaille asunnon omistajolle.
Suomessa lopetetaan yrityksiä ja samalla hehkuteentaan uusilla yrityksillä jotka todellisuudessa vain lisää "Työttömyyttä" ja samalla lisää ihmisten köyhyyttä ja eri arvoisuutta/liikumista. - Anonyymi
Minä taas olen sitä mieltä , et kummalakin puolella löytyy , jos nyt voi sanoa vikaa. Työnantajissa ja toisilla vain ei ole työhalukkuutta. aeali valtiovallan pitäisi lailla puuttuua, mentävä töihin nuoren ,jos terve on ja yrittäjän otettava töihin ensin omanpaikkakuntalaisia. Siis lakisääteinen ns. puolipakko puolin ja toisin, ketään syrjimättä. Aina on ollut niin ,että kaikki vain eivät ole samanlaisia tekijöitä ,eikä pomoja yrittäjissä, kummalkin puolel löytyy vaikeita tapauksia !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot403470Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe132858- 282544
- 422017
- 182001
- 571978
- 561871
- 581626
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101518- 171345