Naimisiin maistraatissa

kipakka

Hei, olemme nyt juuri päättäneet, että menemme naimisiin maistraatissa ja tämän jälkeen seuraavana viikonloppuna pidämme hääjuhlat 50-70 henkeä.
Paikka on jo valmiina, mutta nyt ihan kysymyksiä liittyen juhlaan.
Eli kun menette vihille maistraatissa ja pidätte juhlat myöhemmin niin:
Onko teillä juhlassa oikea vihkimekko päällä vai voiko laitta esimerkiksi jonkun kauniin pitkän mekon vaalean ja miehelle puvun.
Millaista ohjelmaa teillä on?
Minä ajattelin, että ei mitään häävalsseja tanssittaisi(kummatkaan ei osaa tanssia kunnolla) ja orkesteria ei tule, mitä näiden tilalle.
Otanko morsiuskimpun, ja heitän sen jossain vaiheessa?

Ruoka ja kahvit, booli ja sahdit tarjoillaan.


Ystävällisiä vastauksia odotellen.

5

2528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • morsian05

      Moi!

      Me mennään kanssa maistraatissa naimisiin mutta jo paljon ennen varsinaisia hääjuhlia, eli naimisiin toukuussa, häät syyskuussa. Maistraattiin ei tuu ku mun vanhemmat ja seuraavana päivänä miehen vanhemmat tulee kakkukahveille. En laita hääpukua sinne vaan ihan sellasen tavallisen kauniin mekon ja mieskin varmaan laittautuu vähän rennommin kuin sitten varsinaisiin hääjuhliin. Kyllä maistraattiin saa ihan vapaasti pukeutua miten haluaa.

      Meillä on siellä syyskuun hääjuhlassa alussa sellanen "vihkiminen" ja puhe, joten häävieraatkin pääsee osalliseksi seremoniaan vaikka oikeesti ollaanki menty naimisiin jo ennen sitä. Puhuja siis kysyy, että tahdotko rakastaa tätä...jonka olet aviomieheksesi ottanut jne.sen tahdotko ottaa-jutun sijasta. Aateltiin, että on kivempi niin vieraita ja totta kai itseäki kohtaan. Tulee ehkä enempi hääjuhlan tuntua.

      Ei oo tansseja meilläkään. Suunniteltiin sellasta rentoa juhlaa, ei hirveesti ohjelmaa. Musiikkia tulee CD:ltä ja toki saa tanssia jos joku niin haluu. Ennemmin kuitenki vain vähän valmista ohjelmaa ja enemmän yhdessäoloa. Kyllä aattelin morsiuskimppua pitää, mut en kyllä raaski sitä heittää, joten ostetaa toinen samantyyppinen, pienempi heittokimpuks.

      Jos haluaa jotain ohjelmaa, ni varmasti netistä löytyy kilpailuja ja leikkejä, mut omasta mielestäni ainaki ne on vähän tylsiä jos niitä liikaa on. Voihan tietty varalle miettiä jotain, jos vieraiden aika käy muuten pitkäks.

      Ai nii se vielä, et on suunniteltu et laitetaa kummanki lapsuuskuvia johonki seinälle, ni siitä saa puheenaiheita toisilleen ennelta vieraat sukulaisetki ja tutustuminen on vähän helpompaa. Tässä siis jotain vastauksia sulle. Onnea teille!

    • Mentiin

      Meillä oli sellainen versio, että vihkiminen oli maistraatissa perjantai-iltapäivällä, sinne oli pyydetty kaikki (15 henkeä), ja suoraan siirryttiin juhlapaikalle.

      Meillä oli juhlaohjelmana vain päivällinen pitkän kaavan mukaan. Olin odottanut ainakin juhlapuheita, mutta vain yksi vieraista oli sellaisen kyhännyt. Olisi kai pitänyt pyytää etukäteen...

      Asuista sen verran, että kun juhla ei ole samana päivänä, niin ehkä asukin pitäisi olla eri. Juhlassa voisi olla juhlavampi kuin maistraatissa, varsinkin jos pidätte juhlat illalla.

    • EeroA

      Mitä se kirkko vaikuttaa siihen millaiset häät pitää?
      Voiko yleensä ankempaa paikka olla mennä vihille kuin vanhojen ruumiiden päällä.
      Ja se on vain hetken siitä koko itse häätapahtumasta.
      Meillä oli perjantaina maistraatissa vihkiminen ja todistajana toimiston väki yhden virkailijan poika kun sattui olemaan syyslomalla koulusta ja käymässä siellä äitinsä työpaikalla.
      La kutsu suoraan hääpaikkalle, kaikkine juhlallisuuksineen, kunnon orkestereineen, leikkeineen ym.
      Ja noista häistä on puhuttu pitkään. Että hyvät ja ennalta suunnitellut oli.

    • odottaa innolla

      Me mennään varmaankin vihille perjantaina (jonka jälkeen todistajat meille kakulle) ja lauantaina pidetään juhlat ystäville ja suvuille. Eli ruoka, kahvi, ohjelmaa, alkoholia, tanssia, jatkot jne tavalliset häät(: mulle tulee valkoinen mekko, jota pidän molempina päivinä. Ei maistraatissa vihkimisen tarvitse t arkoittaa pientä tai korutonta juhlaa!saattaa ehkä olla avioliiton siunaaminenkin, jos ateisti mieheni suostuu.

      Maistraattiin ajateltiin pyytää kavereita todistajaksi, kun on vanhemmilla eroamis-uusi puoliso ym juttuja (yksi ei tule, jos vanha puoliso tulee, ja kaikki on kutsuttava ja mies ei halua ketään jos kaikki ei tule paikalle...)

      Kuinkahan monta todistajaa voi maistraattiin tulla?(vihkiminen on varmaan lohjalla) Meillä olisi 5-12 jotka tahdottaisiin pyytää.

      • vihitty

        Todistajia on 2, muu porukka on sitten vieraita. Ei sinne 5.ttä enempää kannata raahata, ne huoneet ei ole niin suuria, että sinne kovin suuri popula sopisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1208
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      613
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe