Britanniallakin oli yksi hyvä pelaaja jääkiekon MM-kisoissa Latviassa , mutta ei sillä pitkälle päästä.
Suomella on Teemu Pukki.
Suomi jalkapallossa samaa tasoa kuin Britannia jääkiekossa
17
147
Vastaukset
- Anonyymi
En toivo, mutta kyllä kai totuus on, että maitojunalla takaisin tullaan. Kisoihin pääsy on ollut paljon sen varassa, että vastustajat eivät ole ottaneet Suomea kovin vakavasti. Miehitys on vastustajilla ollut heikompaa kalustoa ja asennevamma on myös vaivannut, joista Suomi on sitten jotenkuten ja nilkuttaen rokottanut. No, toivotaan tietysti parasta.
- Anonyymi
Täähän on ihan alaarvosta pelaamista. Täys vitsi suomen joukkue. 23minuuttia tanska pelannu suomen maalille. Puheet turhia. Pelle hommaa. Ei suomalaiset näytä osaavan jalkapalloa pelata.
- Anonyymi
Nyt ainakin Suomi johtaa 1-0 Tanskaa vastaan.
- Anonyymi
Ja Suomi voitti ensimmäisen pelinsä EM-kisoissa!
Suomi-Tanska 1-0 !
Onneksi olkoon!
- Anonyymi
Maalipaikat Tanska 22, Suomi 1. Suomi puolusti hyvin, mutta kyllä tuollainen peli on tylsää katsottavaa, jos toinen joukkue vain hyökkää ja toinen seisoo koko joukkueen voimin maaliaan puolustamassa. Todellakin hämmästyin kuinka huonosti Suomi pystyi kuljettamaan palloa , tanskalaiset saivat helposti riistettyä pallon.
Onnea kuitenkin Suomelle voitosta!- Anonyymi
Suomi pelasi aivan loistavan pelin ja ansaitsi voittonsa. Entisenä puolustajana nautin Suomen lähes täydellisestä puolustuspelistä, Luke vielä viimeisenä lukkona. Lisäksi pelaajat noudattivat erittäin sitoutuneesti Riven laatimaa taktiikkaa. Suomen pelikuri oli kiitettävää. Ihailen myös suomalaisten pelaajien psyykkistä kestävyyttä valtavassa paineessa. Pää kesti, ei pettänyt. Etenkin, kun huomioidaan Christian Eriksenin vakava sairauskohtaus. Siellä oli Parkenilla aivan kauhea tilanne päällä. Pelaajien pitää yrittää siinä tilanteessa pitää kasetti kunnossa.
Minä tunnustan, että itkin. Olen niin ylpeä Huuhkajista. Suomi pelasi eilen huikean pelin. Minä tiedän, että Suomi parantaa vielä ja tulee menemään pitkälle näissä kisoissa. Huuhkajat olivat eilen äärimmäisessä tulikokeessa ja he selvisivät siitä. Tuollainen kokemus tulee kannattelemaan pitkään joukkuetta.
- Anonyymi
Lisäksi Suomi viimeisteli erittäin tehokkaasti. Yksi paikka, yksi maali. Tuntuu, että joillakin on vielä epäselvyyttä jalkapallon säännöistä ja siitä, miten ottelun voittaja selviää. Lyhyesti: jalkapallo-ottelun voittaa se joukkueista, joka tekee enemmän maaleja. Ei
siis välttämättä se joukkueista, jolla on enemmän maalipaikkoja tai jolla on pallon hallinta. Yksikin maalipaikka ja siitä tehty maali voi riittää pelin voittoon. - Anonyymi
Aloittaja paljastaa, ettei hän ymmärrä kummastakaan lajista, jalkapallosta tai jääkiekosta, yhtään mitään.
- Anonyymi
https://www.fifa.com/fifa-world-ranking/ranking-table/men/
Suomi on jalkapallon rankingissa sijalla 56 mikä vastaa suunnilleen Iso-Britannian sijoitusta sijalle 7 jääkiekon MM-kisoissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.fifa.com/fifa-world-ranking/ranking-table/men/
Suomi on jalkapallon rankingissa sijalla 56 mikä vastaa suunnilleen Iso-Britannian sijoitusta sijalle 7 jääkiekon MM-kisoissa.korjaan sijalla 54
- Anonyymi
Aloittaja paljastaa, ettei hän ymmärrä kummastakaan lajista, jalkapallosta tai jääkiekosta, yhtään mitään.
Voisitko perustella - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.fifa.com/fifa-world-ranking/ranking-table/men/
Suomi on jalkapallon rankingissa sijalla 56 mikä vastaa suunnilleen Iso-Britannian sijoitusta sijalle 7 jääkiekon MM-kisoissa.Alkusarjassa Iso-Britannia sijoittui sijalle 7. Lopputuloksissa sijalle 14. Taakse jäi Valko-Venäjä ja Italia.
Valko-Venäjä voitti alkusarjassa Ruotsin. - Anonyymi
Et tule sinäkään koskaan saamaan kutsua Nobel-palkintojen jakotilaisuuteen. Sen verran typerä kommenttisi on. Oletko oikeasti noin tollo vai esitätkö vain?
- Anonyymi
Suomen pitäisi saada ranking sijoitus nousemaan pysyvästi 20 sijan paikkeille. Sitten Suomea voisi pitää muiden Pohjoismaiden veroisena jalkapallomaana.
- Anonyymi
Suomen veskari pelasti suomen! Ei kyllä uskoisi että pelaajat on koko ikänsä syötelly palloa.. Aika roiskimista ja kilpikonna-puolustusta.. Yleensä se joukkue voittaa joka pitää palloa, ei eilen. Iso merkitys Eriksenin jutulla, vei vähän tunnelmaa voitosta ja ratkaisi matsin suomelle.
- Anonyymi
Tanskan "kylmä" molari imuroi Pohjanpalon puskun. Tuollaisella pelinhallinalla pitää kolme maalia tehdä, rankkarin lisäksi. Mistähän noillekin juutti-tähdille maksetaan kun ei edes maalia kohti saada kutia osumaan. Rankki tuossa paikassa pitää nykäistä keskelle maalia, koska maalivahtia poikkeuksetta aavistaa jompaan kumpaan nurkaan.
Kun Eriksenin kone oli saatu käyntiin, ja mies oli hereillä nosteli paareilla kättään, peliä olisi tullut jatkaa heti, kuten normaali loukkaantumistapauksissakin tehdään, eikä järjestää mokomia sirkusesityksiä. Ällöttävintä on kuinka isensä esiintuominen toisen sairaustapauksen kustannuksella vaan jatkuu. - Anonyymi
Pelitilanteiden mukaan Tanska-Suomi olisi hyvinkin voinut päättyä Tanskan 3-0-voittoon. Suomen onneksi Tanskan rankkaria ei uusittu, vaikka Suomen maalivanhti irrotti molemmat jalkansa maaliviivalta ennen kuin laukaus lähti.
Espanjan La Ligassa, jota olen katsellut ahkerasti televisiosta, maali hyväksytään, vaikka maalivahti liikkuisikin liian aikaisin. Jos molari torjuu laukauksen liikuttuaan liian aikaisin, tuomari puhaltaa pilliinsä, ja videohuoneessa tarkastetaan asia. Tarvittaessa rankkari uusitaan niin monta kertaa, että molari pysyy paikallaan tarpeeksi kauan.
Toisaalta rankkari saatetaan uusia siinäkin tapauksessa, että kenttäpelaajista joku lähtee liikeelle liian aikaisin, vaikka maali syntyisikin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1442328
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1521583Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311578- 641267
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1451267The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121144Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall227992- 156936
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57833Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20829