Mitä tehdä 3 viikkoa maalla?

Moikka, oon 15-vuotias tyttö, joka on lähdössä piakkoin kolmeksi viikoksi maaseudulle kesätöihin. Yövyn vanhemmalla sukulaispariskunnalla. Pyörä kulkupelinä, lähimpään kauppaan matkaa yli 30km jne. Järviä löytyy hyttyslisällä. Olisi kiva jos olisi jotain tekemistä töiden ohella. Onko kokemuksia vastaavasta/ideoita tekemisestä? Ei ole mikään tuppukylä, toimiva peruskoulu ja lukio, mutta mitään muuta kuin koulut ja kauppoja ei kylältä löydy.
Tavallaab yksi kaveri löytyy, täysi-ikäinen tyttö ollaan nähty täälä kaupungissa kun hän on tullu käymään, ei asu kaukana sukulaisilta. Hänen kanssaan voisi jotain tehdä ja hänkin on sanonut että on silloin kotona mutta hänelläkin on oma jengi kylällä, en tiedä ottaisko muakin matkaan silleen kuokkavieraaksi.... Ehkä en sen varaan hirveästi laskisi, olisi kiva jos olisi jotain ideaa mitä tekisin. Olen sosiaalinen reipas ja liikunnallinen tyttö. :)

anteeksi jos vähän sekava teksti mutta olkoot.

5

306

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos siellä on jollain eläimiä niin mä auttaisin hoitamaan niitä, jos vain luvan saa. Nauttisin luonnosta, bongailisin lintuja yms., rentoutuisin ja keksisin uusia harrastuksia, nikkarointia ja muuta mitä voi käsin tehdä. Ei maalla tylsää ole ja paljon löytyy tekemistä, jos vain kysy ja katselee ympärilleen.

    • Anonyymi

      Olisiko siellä hevostalleja tai hevosia että voisi ratsastaa tai opetella ratsastamaan?

      • Ei ainakaan tule mieleen, ratsastustaustaa kyllä löytyy mutta ei ainkaan lähettyvillä ole.


    • Anonyymi

      Voisit vaikka järjestää jonkin pienen esim. aarrejahdin lähiseudun nuoremmille, jos sellaisia on. Askartele vaikka tupsuja yms ja piilota niitä sen koulun pihalle. Kirjoita ”Tervetuloa aarrejahtiin” kyltti ja vihjeitä aarteiden piiloille. Ainakin mä tykkään puuhata semmoista.

    • Anonyymi

      Löytyykö niitä kauppoja alle 30 km vai ei?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      73
      1929
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1008
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      20
      969
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      89
      685
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      106
      675
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      652
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      648
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      624
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      58
      580
    Aihe