Kyllä olen nähnyt näitä IT-ihmisiä.
Täytyy sanoa että ruumillisen eli fyysisen kunnon hyvä ylläpito tekisi hyvää monelle tämän alan ihmiselle.
Huono ryhti ja yleiskunto kertakaikkiaan on se yhteinen nimittäjä näille ihmisille.
Uusavuttomuus ja kaikenlainen saamattomuus kukoistaa.
Näille jätkille ja tytöille tekisi hyvää olla vähän aikaa kunnon ruumiillisessa työssä
Täytyy sanoa että ruumillisen eli fyysisen kunnon hyvä ylläpito tekisi hyvää monelle tämän alan ihmiselle.
Huono ryhti ja yleiskunto kertakaikkiaan on se yhteinen nimittäjä näille ihmisille.
Uusavuttomuus ja kaikenlainen saamattomuus kukoistaa.
Näille jätkille ja tytöille tekisi hyvää olla vähän aikaa kunnon ruumiillisessa työssä
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi "tekis hyvää olla ruumiillisessa työssä" ?
Mun ei ainakaan enää koskaan tarvitse tehdä mitään fyysistä työtä enkä ymmärrä miten siitä voisi olla minulle hyötyä tai miten se tekisi minulle hyvää. Kuntoa voi pitää yllä käymällä salilla työpäivän aikana tai lenkkeilemällä.
Ei kaikki it-ihmiset ole ihan taukkeja kuitenkaan. Jotkut lapsinörtit ehkä ovat, mutta "normaalit" pitävät kyllä kunnostaan huolen. Jos bussilla liikkuu voi vaikka jäädä pois pari pysäkkiä ennen varsinaista pysäkkiä että saa vähän käveltyä.
Olishan se varmaan parempi olla jossain metallipajassa 30 vuotta töissä. Haistelemassa hitsauskäryä joka päivä ja vetää 2 askia tupakkaa päivässä. Kyllä siinä muuten kunto nousisi!
Tuskin ne niin "sporttisia" ne ruumillisen työn tekijätkään on...pizza ja kalja maistuu varmaan yhtä lailla (ja enemmänkin) kuin muille.. :P
Voi voi, kun ei nykyään ole enää mitään kunnon ruumiillisia töitä, kun koneet hoitaa kaiken.
Niin että mitä se pitää sisällään?
Niin tästä on tullut käytyä joskus keskustelu kunnon "työmiesten" kanssa. Se on sitä kun ei oikein tuo vasara pysy kädessä kato jää se homehtuva talo rakentamatta yms..nooh pystyyhän sen ostaa valmiinakin, mutta ei ole nämä ruumistaan liikuttavat sitä tietoa saanu kaivettua kun ei ossaa:) suo kuokka ja jussi..
Kukahan ottaisi ruumilliseen työhön henkilön, joka ei ole sellaista koskaan tehnyt? Lähtisin ihan mielelläni, varsinkin jos palkkakin olisi sama. Säännöllinen seksikin kelpaisi. Hiirenkäytöstä tullut jatkuva jännetuppitulehdus ei salli enää jatkuvaa käteenvetämistä.