Mulla on alle puolivuotta vanha asuksen läppäri. F-securen ajoin eikä löytynyt viruksia. Ongelma on se, että välillä kaikki toimii oikein hienosti, nettiin pääsee jne. Läppäri toimii siis dna mokkulan kautta, ja olen myös kokeillut ottaa muut laitteet pois wifistä, ei apua. Telkkarilla testasin yhteyden, ja joku 90 megaa näyttää olevan siirtonopeus, eli netti on ainakin kunnossa.
Läppäri myös näyttää, että on yhdistetty ja signaali on erinomainen. Silti tulee vain ilmoitus, että sivustoon ei saa yhteyttä, toki google haku toimii, ja listalle tulee sivuja, mutta siitä eteenpäin ei pääse. En tiedä toki kaivaako google esim haun jostain omasta muististaan.
Sitten muutaman tunnin kuluttua, kaikki taas toimiikin ilman mitään ongelmia. Mistä johtuu? Voiko olla jokin virus, mitä f-secure ei vain löydä? Joo, olen käynyt epäilyttävillä sivustoilla, ja f-secure onkin estänyt useita haitallisia sivustoja.
Välillä käy myös niin, että hiiren nuoli ei enää liiku, ja joutuu buuttaamaan koneen. Tämä on tapahtunut toki vain muutamia kertoja, eikä yhdellä kerralla ollut edes selain auki, vaan olin word ohjelmassa kirjoittamassa, kunnes kone vain meni tilttiin eikä hiiri liikkunut.
Mistä lähtisin tätä ongelmaa ratkomaan. Yhteydet on kunnossa, myös koneen ja mokkulan välillä, joku silti tökkii. Jotenkin tuntuu että vika on läppärin sisällä, jossain joku reistailee mutta mikä?
Nettiongelmia
24
118
Vastaukset
- Anonyymi
Asenna Linux ja kokeile sillä ensin niin saat selville että onko vika läppärissä vai windowsissa...
- Anonyymi
EI onneksi voi edes asentaa. Noissa läppäreissä on jo secureboot biosissa. Muutoinhan kone voisi hajota lopullisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EI onneksi voi edes asentaa. Noissa läppäreissä on jo secureboot biosissa. Muutoinhan kone voisi hajota lopullisesti.
Sehän on vain turvana windowsin tietoturvattomuuteen. ja on poiskytkettävissä. Konehan hajoaa windowsilla "lopullisesti" ellet asenna siihen esimerkiksi ilmaista Ubuntu Linuxia!
Olen asentanut jo satoja ja kaikki ovat olleet tyytyvaisiä kun tuttu ja turvaton tietokone saa uuden turvallisen elämän. Vähän kuin antaisit peniksellesi uuden mahdollisuuden suoriutua vaadituista tehtävistä. Anonyymi kirjoitti:
EI onneksi voi edes asentaa. Noissa läppäreissä on jo secureboot biosissa. Muutoinhan kone voisi hajota lopullisesti.
Linux on ollut Secure Boot -yhteensopiva jo aikoja, ollen nykyään etenkin uudisasennuksissa yhteensopivampi eri laitteistokonfiguraatioiden kanssa kuin Windows.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sehän on vain turvana windowsin tietoturvattomuuteen. ja on poiskytkettävissä. Konehan hajoaa windowsilla "lopullisesti" ellet asenna siihen esimerkiksi ilmaista Ubuntu Linuxia!
Olen asentanut jo satoja ja kaikki ovat olleet tyytyvaisiä kun tuttu ja turvaton tietokone saa uuden turvallisen elämän. Vähän kuin antaisit peniksellesi uuden mahdollisuuden suoriutua vaadituista tehtävistä.Sinä et ole linuksia asentanut muualle kuin siihen kuppaiseen SER-jätekoneeseesi.
- Anonyymi
Ja tuo takkuilu alkoi sen jälkeen kun asensit, minkä?
- Anonyymi
En ole asentanut mitään. Läppäri on ollut aika vähällä käytöllä muutenkin, nettisurffailua ja muistiinpanojen tekemistä word ohjelmalla. Ongelmat alkoi noin kuukausi sitten. Välillä menee monta päivää ilman ongelmia, sitten taas yhtäkkiä yhteys takkuaa ja kestää muutaman tunnin, kunnes kaikki taas toimii.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole asentanut mitään. Läppäri on ollut aika vähällä käytöllä muutenkin, nettisurffailua ja muistiinpanojen tekemistä word ohjelmalla. Ongelmat alkoi noin kuukausi sitten. Välillä menee monta päivää ilman ongelmia, sitten taas yhtäkkiä yhteys takkuaa ja kestää muutaman tunnin, kunnes kaikki taas toimii.
Ja laajakaistaliittymän tarjoaa DNA Oyj, niinkö?
- Anonyymi
Jos käytössäsi on älypuhelin, testaa nettiyhteyttä sen kautta. Nimittäin paskat ajurit (tässä tapauksessa mokkulan usb) saattavat luoda mitä ihmeellisimpiä ongelmia.
- Anonyymi
Testattu on myös älypuhelimen kautta wifillä. Nopeus vaihtelee 70-90 mb välillä.
- Anonyymi
Kirjoitin vähän epäselvästi. Tarkoitin sitä, että liitä koneesi puhelimen wlan jaon kautta nettiin ja testaa jumittaako. Tuollaiset jumit viittaavat enemmän laite- ja ajuripuolen ongelmiin.
- Anonyymi
Toki windowssiin tuli jokin iso päivitys ehkä kuukausi sitten. Toki noita windowsin päivityksiä nyt tulee tasaiseen tahtiin muutenkin. Tiedä sitten...
- Anonyymi
Onko yhteys mokkulan langaton vai USB? Mulla aikanaan mokkulan ajurit sotkivat koneen toimintaa aika tehokkaasti.
Mikäli mahdollista niin asenna mokkula toiseen koneeseen ja jaa tuon toisen koneen yhteys langallisesti eli Ethernetin kautta. Kytke läppärisi tuohon toiseen koneeseen ethernet - kaapelilla. Mikäli ongelma hävisi niin ongelma liirryy siihen tapaan jolla mokkula on yhdistettynä koneeseesi.
Mikä Asuksen läppärisi tarkkaan ottaen on tyyppimerkinnältään?
Mikä mokkulasi on tarkkaan ottaen tyyppimerkinnältään? - Anonyymi
F-secure poistoon. Ei tee nykypäivänä yhtään mitään vaan vie vaan turhaa rahaa..
- Anonyymi
Johan se onkin järkevää poistaa toimiva ja hyvä tietoturvaohjelma, jos siitä on kerran maksanut. Parempi se joka tapauksessa on, kuin Windows Defender.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Johan se onkin järkevää poistaa toimiva ja hyvä tietoturvaohjelma, jos siitä on kerran maksanut. Parempi se joka tapauksessa on, kuin Windows Defender.
Ei ole yhtään sen parempi. Jopa huijausta nykyaikana moinen..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole yhtään sen parempi. Jopa huijausta nykyaikana moinen..
Asiasta en mittään tiedä, mutta kun kaveri jo sanoi että on parempi, niin eikö vaan nyt sovita että se on parempi.
- Anonyymi
Avaa Tehtävienhallinta silloin kun tuntuu jumittavan erityisen paljon. Oma kokemus vuosien takaa muistuttaa paljon kuvailemaasi. Aivan liian usein koneen oma käyttö oli mahdotonta kun silloinen F-Securen Safe päivitti virustutkiaan ja skannaili konetta. Ratkaisuni oli siirtyminen Windowsin omaan Defenderiin ja muutos koneen käytöksessä nopeammaksi näkyi heti. Virusvahdin vaihtoa kannattaa ainakin kokeilla jos kone tahmailee huomiota herättävän usein.
- Anonyymi
Jos nettikäytössä on USB-mokkula, ja koneen lähettyvillä on älypuhelin joka on yhteydessä nettiiin, mokkulan hallintaohjelma saattaa katkaista mokkulan nettiyhteyden.
Tällainen "älykkäs" käyttäytyminen johtuu mokkulan hallintaohjelman asetuksesta. Se pitää käyä ruksaamassa pois, niin ongelma ratkeaa.
En tarkkaan enää muista missä kohdassa se asetus on, on niin pitkään siitä kun viimeksi mokkulaa USBin kautta olen käyttänyt. Liittymä oli silloin DNA:n. - Anonyymi
Jos aikaisemmin saamistasi nuvoista ei ole ollut hyötyä, yksi mahdollisuus on palauttaa tietokone tehdasasetuksiin. Voit säilyttää omat tiedostosi tämän tehdessäsi.
ASETUKSET > PÄIVITTÄMINEN JA SUOJAUS > PALAUTTAMINEN - Anonyymi
Minä etsisin vikaa lähinnä DNA:sta. Toki joskus mullakin Saunalahti tekee ihan samaa.
- Anonyymi
wifi key hukassa.on niin huono kuva en saa selvää-saisko joku muu
https://ibb.co/K5cqdS2- Anonyymi
Ihan selvästi näkyy:
N0H4JYHY10M
Siellä ei ole O:ta, vaan ne ovat nollia (0).
- Anonyymi
varmaan vika sitten muualla.ei toi toimi.nollasin myös purkin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1277148Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1234944L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664286TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153463Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242271Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2811718- 671475
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221466Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581438Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581394