Millä perusteella ratkaiset aloitatko suhteen?

Anonyymi

Jos olet kiinnostunut, mutta ilmenee asioita puolesta ja vastaan, eli ei ole ihan selkeä tapaus.

9

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähinnä pohdin kun näillä foorumeilla valtaosin näkee kommentteja tyyliin olen kiinnostunut/ihastunut/rakastunut ja sitten seuraa liuta syitä ja selityksiä, miksi ei kuitenkaan halua suhdetta kyseisen ihmisen kanssa.

    • Anonyymi

      No itsellä tutustuminen kunnolla on ihan ehdoton juttu.
      Yleensä sitä ihastuu mielikuvaan ihmisestä jota sitten oikeasti tunne.
      Mulla se menee niin että jonkun hymy ja lähestyminen ja katse saavat aikaan sen että kiinnostun. Oikeastaan ulkonäkö ei niin kiinnitä huomiota.ä, sukupuoli kylläkin. Eli minulla suhteeseen hyvin pitkä matka pelkästä ihastumisesta.

      • Anonyymi

        Ja tietenkin vaikuttaa onko vastapuoli varattu tai onko hän kiinnostunut aloittamaan suhdetta. Muut asiat ovat ehkä järjestelykysymyksiä vain..


    • Anonyymi

      Seuraan parhaillaan monia keskusteluryhmiä liittyen parisuhteisiin ja sinkkuuteen. Niissä ihmiset kertovat kriteeteistään yms. Olen todennut että muilla on paljon tiukemmat ja tarkemmat kriteerit kuin itselläni, mistä olen aika yllättynyt, koska olen kuvitellut olevani liiankin tarkka. Ajattelen kuitenkin että päälinjat ovat keskeisiä, eikä niinkään yksityiskohdat. Saatan kyllä kiinnittää huomiota yksityiskohtiin, mutta en tee mitään ratkaisuja niiden perusteella. Muille taas yksityiskohdat ovat usein tärkeämpiä kuin perusasiat, esim. moni kertoo että treffeillä pitää sanoa tietyt sanat tai tehdä tietyt eleet ja heti pitää olla joku kipinä, kun ekaa kertaa näkee toisen.

      Silloin (harvoin) kun ihastun olen kyllä valmis melkein heti viemään asiaa eteenpäin. Ei varmaan olisi ikinä ollut yhtäkään suhdetta muuten, koska ihastun erittäin hitaasti. Ajattelisin että tuo "puolesta ja vastaan- vaihe" on silloin jo ohitettu, kun ihastumisen tunteita syntyy.

      • Anonyymi

        Sama tunne että muilla isommat kriteerit. Luetteloa piisaa..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama tunne että muilla isommat kriteerit. Luetteloa piisaa..

        Niinpä ja näiden kriteerien perustana on lyhyet vaikutelmat ja yksittäiset asiat. Itse en osaa nähdä sellaista tärkeänä parisuhteessa, enkä anna pikkuasioiden tai mielialojen vaikuttaa päätöksiini. Mitä merkitystä sillä on, jos joku tekee jonkun oikean jutun ekoilla treffeillä, jos jatkossa tekee kaiken päin mäntyä seuraavat 20 vuotta.


    • Anonyymi

      Taitaa olla jo tässä iässä aika hyvin mieleen painunut vaatimuslista, eikä juuri tule kiinnostuttua sopimattomista kandidaateista. Molemmat siinä voittaa, ettei valmiiksi ontuvaa suhdetta lähdetä väkisin yrittämään. Tunteiden herääminen on lähtökohta, mutta eivät yksin riitä toimivaan suhteeseen. Näissä asioissa on pidettävä pää kylmänä kunnes tietää toisesta riittävästi. Toisin sanoen, jos ilmenee vastaan hankaavia asioita, en lähde yrittämään suhdetta.

    • Sillä mitä mun sydän sanoo.

    • Anonyymi

      Mä oon yrittänyt olla mahdollisimman vapaamielinen, ja vakavissani.
      Mutta n.10-15 seksikerran jälkeen mä en enää ole kiinnostunut koko ihmisestä.
      Ja lopetan suhteen.

      Jos ensimmäisestä seksikerrasta lähtien on molemmille ollut selvää, että juttu on vain himojen tyydytystä, voi tuttavuus jatkua pitkään. Pisimmän aikaa näitä satunnaisia panoja on jatkunut -80 luvulta lähtien. Pidetty juttu tunteettomana rynkytyksenä.
      1 kuussa - pari kertaa vuodessa. Wham-bam-thanks man.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      119
      9726
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      99
      9496
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7891
    4. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      34
      7271
    5. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6274
    6. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5438
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      9
      4827
    8. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      29
      4566
    9. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4385
    10. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4353
    Aihe