Äänestysaktiivisuus oli vaalien suurin häviäjä: ”Alkaa olla demokratian kannalta kriisitasolla”, sanoo tutkija.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008052887.html
Äänestysprosentti laski 58,9 prosentista 55,1 prosenttiin, eli ääniä annettiin 3,8 prosenttiyksikköä vähemmän kuin vuoden 2017 kuntavaalissa.
Käsittämätöntä että ihmiset eivät käytä äänioikeuttaan. Ei ole aihetta valittaa päätöksistä jos ei edes ole pyrkinyt vaikuttamaan päättäjien valintaan. Jos jättää äänestämättä, niin menettää oikeuden valittaa päätöksistä. Saa tyytyä siihen mitä tulee.
Äänestysaktiivisuus oli vaalien suurin häviäjä
3
137
Vastaukset 3
- Anonyymi
Moni ei ajattele sitä, että äänestämättä jättäminen vaikuttaa myös.
Vähävaraiset ja köyhät ovat niitä, jotka jättävät useimmin äänestämättä. He tuskin äänestäisivät rikkaiden, yritysten ja sijoittajien etua ajavaa Kokoomusta. Muut puolueet menettivät heidän äänensä ja Kokoomus hyötyi tästä.
Nukkuvat vaikuttivat siis lopputulokseen. - Anonyymi
Nämä ei ollut eduskuntavaalit, vaan harjoitus jytky persupuolueelle?😆😃😄
- Anonyymi
Toki mutta 45 % kansasta ei näköjään välitä mitä päätöksiä tehdään omassa kunnassa, eli ne päätökset jotka vaikuttavat suoraan jokapäiväiseen elämään. Esim. rakennetaanko jäähalli vai satsataanko terveydenhuoltoon, saneerataanko vesijohtoverkosto vai asvaltoidaanko katuja, tuleeko kuntaan vastaanottokeskus vai ei jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67778
- 113742
- 37696
- 130657
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40599- 67589
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 26465
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405- 66405
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30398Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58387Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64384- 29374
- 35373
- 23367
- 32361