VOIHAN ADELINA/ADELIINA

Anonyymi

Olen yrittänyt selvitellä isoisäni isqaidin Adelina Pudaksen kohtaloa. Sen verran olen saanut selville, että hän syntyi 1852 kuoli 1929 helsingissä. Teki aviottoman lapsen ERIKin1869 (isä mahdollisesti J.W.Snellman????). Hylkäsi lapsensa ja lähti itse Helsinkiin. tuomittiin irtolaisena useamman kerran varkauksista, juopumuksista yms. epäsosiaalisista käytöksistä esim. 1893 kolmeksi vuodeksi kuritushuoneeseen. Kuului kaiketi Helsingin pohjoiseen seurakuntaan jonka johonkin hautausmaalle on haudattu. En pääse millään eteenpäin, tietojeni mukaan oli syntyjään Alavieskasta. Tiedän ainoastaan syntymävuoden ja mahdollisen kuolinvuoden. Mitään tarkempia tietoja sisaruksista, muista lapsista en tiedä. Jos joku voisi auttaa, esim vankiluetteloista/srk tiedoista, tms muista tiedoista olisin enemmän kuin onnellinen.

8

153

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiski löytää kuusi eri puolilla Suomea vuonna 1852 syntynyttä Adeliinaa, mutta yksikään ei Alavieskasta.

    • Anonyymi

      Tietäisikö kukaan, mistä saisin selville Helsingin käräjäoikeuden tuomioita ja tuomittuja esim v. 1893, jolloin Adelina oki saanut tuon 3 v. kuritushuonetuomion? Saisin vähän lisää tietoa tuon surullisen esiäitini kohtalosta. Tarkka syntymäaika; päivä, kuukausi , vuosi (1852?). mitä vain tietoa?

    • Anonyymi

      Pitää lähteä alusta asti uudestaan tutkimaan eli onko edes varmaa tietoa kuka oli isoisän äiti?

    • Anonyymi

      Isiosäni oli Heikki Pudas 1897-1974, muistan pappani. Hänen isästä on vain nimi Erik Pudas 1869-1960 ei päiviä, vaimo Johanna Jakola 1864-1940. Erikin isäsitten tuo mystinen Adeline Pudas (?). Suullisen perimätiedon mukaan Adelina(Adeliina) olisi ollut Kuopiossa piikana, josta joutui pois aviottoman raskauden takia (mahdollinen isä itse isäntä J.W.Snellman) Adeliina olisi palannut pohjanmaalle ja hyljännyt Ekik:in Ylivieskan/alavieskan pappilan portaille ja lähtenyt kävellen Helsinkiä kohden piikomaan. Kansallisarkiston digi-sanomalehtiä selaillessa löysin nyo synkät uutiset tuomioista (https://digi.kansalliskirjasto.fi/search?query="Adelina Pudas"~3&orderBy=RELEVANCE) Näistä tuomioista ei kukaan sukulaisista ennen löytöäni kukaan ollut tiennyt. Yhdessä tuomiojutussa mainitaan TYÖMIEHEN vaimo Adelina Pudas. Josko olisi ollut myös Helsingissä naimisissa ja sieltä löytyisi lisää kaukaisia sukulaisia. Kiiitos tähänastisista neuvoista, t, Jorma Adeninan pojan pojan tyttären poika.

    • Anonyymi

      Helsingistä löytyy ilmeisesti Adelinan nuorempi sisar Maria Matsintytär Pudas, s. 13.2.1857.

    • Anonyymi

      Aivan mahdottoman paljon kiitoksia kaikille kommentoinneille/lisätietoja hankkineille. Tämä tuntuu itsekin ihan salapoliisityöltä ja jännä yrittää tyttöraukan kohtaloita vuosisatojen takaa. KITOS tähänastisista.
      Jorma Rantala

    • Anonyymi

      Arja kirjoitti:
      Tuolla rippikirjahaussa ehkä tulkitsin väärin, Adelinan äidin nimi Beata Lisa (eikä BeataCaisa kuten kirjoitin), etsin HISKI-haulla ja koitan tähän liittää niitä tietoja lisää:
      .....................
      ulos muuttaneet Alavieska 30.6.1836 bd. Matts Mattss. Pudas. Kalajoki
      ....................
      vihitty Alavieska 9.5.1841 drg.uk. Matts Mattss. Pudas
      sin fästeqv. Beata Lisa Abrahsdr Alatalo
      ...................
      ulos muuttaneet Alavieska 20.3.1842 inh. Matts Mattss. Pudas. Yliv.
      alkup - ALKUPKOMM: med hu. Beata Lisa Abramsdr, försv., ärlig, behörig, g.
      ...................
      sisään muuttaneet Alavieska 15.2.1843 Matts Mattss. Pudas. Ylivieska
      alkup - ALKUPKOMM: hu. Beata Lisa Abrsdr, 1 barn, oklanderlig, ärlig, behörig, g.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe