Kissani tuntosarvet tippuvat vauhdilla?

Anonyymi

Vanhan kissani ohimo-. otsa- ja viiksikarvat vähenevät todella nopeasti.
Viimeisen vuoden aikana olen huomannut sen tuntokarvojen ohenevan ja lyhenevän parhaisiin mittoihin verrattuna.
Viiksikarvojen väli oli mitattuna 25cm kollini parhaina vuosina, Mittaus tapahtui vielä ulkona yli 20 asteen pakkasessa kuuraisista viiksikarvoista.
Nyt kissaltani harvenevat ja katoavat osin kokonaan korvista kasvaneet muutamat pitkät karvat ja ohimoilla kasvaneet "tuntosarvikarvat" joita en muilla kissoilla ole edes havainnut.
Viiksikarvat ovat puolet ohuempia ja tosi hentoja kosketuksessakin.
Olenkohan ollut liikaa mannekiinina kissalleni karvat päästäni on hiuksina kadonneet mutta muu karvoitus kyllä rehottaa niin ettei vanha hilipsi tahdo enää saada naamaa näkösälle.

1

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syvä osanottoni ajan kulumisesta. ei sitä ensin huomaa. Kymmenen vuotta menee kuin siivillä. Aika on taikaa...
      Niinhän meille kaikille käy kun vanhenemme. Monen tärkeän ravintoaineen imeytyminen häiriintyy. Näkö huononee, samoin kuulo. Nivelet alkavat narista.
      Hyvä kun olet ymmärtänyt asian. Tiedät nyt, miten arvokasta aika on, jonka saat viettää rakkaan lemmikin kanssa. Aikaa ei saa eläinlääkäriltäkään, sairaudet jotka voi parantaa, eläinlääkäri kyllä hoitaa. Monipuolinen kissalle sopiva ravinto on eläinperäistä. (sis lihaa, rustoa, luutakin, sekä mitä nyt lihatuotejutuissa on). Kissa tarvitsee eläinrasvoja. Sika rasvoineen välillä on eetwarttia.
      Niin, ja se aika: se hupenee vauhdilla. Kissasi voi muuttua, ikäänkuin kutistua kulmikkaaksi, liikkeet hidastua. Se voi tulla muistamattomaksikin. Mutta läheisyyttä, se kunnollinen kissan ruoka, ja säännölliset rutiinit.
      Niin kauan kuin voitte-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      529
      2579
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      52
      2225
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      206
      2186
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1578
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1479
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      50
      1386
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1349
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1151
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      94
      1131
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe