Sopiva A2 pyörä

Anonyymi

Moro. Oon 24v jäbä, pituus 190 painoi 100kg. Ajoin A2 kortin ja oon kattellu noin 2000e hintaluokassa pyörää alle. Rehellisesti sanottuna en oo perehtynyt pyöriin paljoa, kelmulla ajoin nuorempana mutta muuta kokemusta ei ole. En ole siis kokenut ajaja. Tuleeko kellekään mieleen pyörää joka vois sopia meitsin pituselle. Endurot ei pahemmin kiinnosta. Kelailin lähinnä lyhyen matkan ajoja ettei läpi Suomee tarvi päästä. 👍

12

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helmi naisten pyörää suosittelen. Kehuttu kauniiksi mutta ei aja lujaa. Ehkä noin 2 km/h

      • Anonyymi

        Harkitsen vakavasti!


    • Anonyymi

      Kuulostaa hyvältä

      • Anonyymi

        Toi tyyppi, kommentit vai kysymys?


    • Anonyymi

      Minullakaan ei ole kokemusta enkä ole perehtynyt pyöriin paljoa. Toisaalta tuo helmi kuulostaa hintaluokkaan sopivalta. Jää rahaa muuhunkin.

    • Anonyymi

      Oliko elmukelmu? Sillä ei varmaan pitkälle pötkinyt

      • Anonyymi

        Itse olen ajanut elmukelmulla jo vuosia. Kestävä ja pettämätön. Hanki uusi sellainen👍🏻


    • Anonyymi

      Meinasitko hankkia uuden vai käytetyn? Mietin vaan sitä hintaluokka asiaa mitä suositella

      • Anonyymi

        Käytettyä mie. En ens pyöräks vittis hirveemmin rahaa käyttää kun auto vie jo


    • Anonyymi

      Älä nyt ainakaan kyykkyä osta,. Et mahdu sillä edes ajamaan. Mulla on toi pituus myös ongelmana, yli 190. Mikään nykypyöristä ei sovi kropalle enduroita lukuunottamatta. En tiedä miksi kaikki uudet pyörät ovat Afrikan vientimalleja. Ne on suunniteltu lähinnä pygmeille. Vielä 70- ja 80-luvulla valmistettiin myös miehille sopivia moottoripyöriä, Ei enää.

      Käy koeistumassa liikkeissä eri mallisia pyöriä, niin saat osviittaa. Itse ajan pääsääntöisesti matka-ajoa niin pyörän täytyy myös ajoasennoltaan mukava. Muuten on joka paikka puuduksissa ekan sadan kilsan aikana.

      Kyse ei ole pyörän kuutioista tai fyysisestä koosta vaan lähinnä satulan ja jalkatappien välisestä etäisyydestä. Se kyykkypaskalla istuma-asento ei ole kaikkein mukavin. Moniin saa siirtosarjoja alaspäin, mutta sitten loppuu kallistusvarat. Pyörät ovat niin matalia eikä nuo säädettävät satulankorkeudet auta asiaa pätkääkään.

      Niilä jalat edellä ajettavilla en suostu ajamaan. Eihän niillä voi kunnolla ajaakaan, kun jalat ovat väärässä paikassa. Soveltuvat kyllä leppoisaan kruisailuun.

      Vähän sama on mun kenkieni kanssa. Yleensä myynnissä on vain naisten ja lasten kokoja.:-DD

      • Anonyymi

        Kuis sun ÄO? Lapsen tasoa?


      • Anonyymi

        Kiitost vastauksesta 👍. Joo kyykkyjä harkinnut mutta ei se ajoasento ihanteellisin ole. Joku custom pyörä ois kova ja matkapyörät vähä niin ja näin kun en tota matkaa aja niin paljoa. Lähinnä Pirkanmaan sisäistä ajoa. Ja kyllä sen pitäis olla jalat takana, en koe sen olevan luontaista ajaa jalat edessä😅 maku kysymyksiä toki.. mikähän custom merkki/malli ois hyvä pidemmälle miehelle. Tullut vastaan joitain mutta vähä tuo koko ihmetyttää. Matalia tottakai ja se nyt on customeissa vissii normi mutta jotkut on niin pieniä etten tiiä.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 144
      3757
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      84
      3219
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      85
      2624
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      7
      2416
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      247
      2353
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2206
    7. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      68
      1782
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      959
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      948
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      839
    Aihe