Moro. Oon 24v jäbä, pituus 190 painoi 100kg. Ajoin A2 kortin ja oon kattellu noin 2000e hintaluokassa pyörää alle. Rehellisesti sanottuna en oo perehtynyt pyöriin paljoa, kelmulla ajoin nuorempana mutta muuta kokemusta ei ole. En ole siis kokenut ajaja. Tuleeko kellekään mieleen pyörää joka vois sopia meitsin pituselle. Endurot ei pahemmin kiinnosta. Kelailin lähinnä lyhyen matkan ajoja ettei läpi Suomee tarvi päästä. 👍
Sopiva A2 pyörä
12
579
Vastaukset
- Anonyymi
Helmi naisten pyörää suosittelen. Kehuttu kauniiksi mutta ei aja lujaa. Ehkä noin 2 km/h
- Anonyymi
Harkitsen vakavasti!
- Anonyymi
Kuulostaa hyvältä
- Anonyymi
Toi tyyppi, kommentit vai kysymys?
- Anonyymi
Minullakaan ei ole kokemusta enkä ole perehtynyt pyöriin paljoa. Toisaalta tuo helmi kuulostaa hintaluokkaan sopivalta. Jää rahaa muuhunkin.
- Anonyymi
Oliko elmukelmu? Sillä ei varmaan pitkälle pötkinyt
- Anonyymi
Itse olen ajanut elmukelmulla jo vuosia. Kestävä ja pettämätön. Hanki uusi sellainen👍🏻
- Anonyymi
Meinasitko hankkia uuden vai käytetyn? Mietin vaan sitä hintaluokka asiaa mitä suositella
- Anonyymi
Käytettyä mie. En ens pyöräks vittis hirveemmin rahaa käyttää kun auto vie jo
- Anonyymi
Älä nyt ainakaan kyykkyä osta,. Et mahdu sillä edes ajamaan. Mulla on toi pituus myös ongelmana, yli 190. Mikään nykypyöristä ei sovi kropalle enduroita lukuunottamatta. En tiedä miksi kaikki uudet pyörät ovat Afrikan vientimalleja. Ne on suunniteltu lähinnä pygmeille. Vielä 70- ja 80-luvulla valmistettiin myös miehille sopivia moottoripyöriä, Ei enää.
Käy koeistumassa liikkeissä eri mallisia pyöriä, niin saat osviittaa. Itse ajan pääsääntöisesti matka-ajoa niin pyörän täytyy myös ajoasennoltaan mukava. Muuten on joka paikka puuduksissa ekan sadan kilsan aikana.
Kyse ei ole pyörän kuutioista tai fyysisestä koosta vaan lähinnä satulan ja jalkatappien välisestä etäisyydestä. Se kyykkypaskalla istuma-asento ei ole kaikkein mukavin. Moniin saa siirtosarjoja alaspäin, mutta sitten loppuu kallistusvarat. Pyörät ovat niin matalia eikä nuo säädettävät satulankorkeudet auta asiaa pätkääkään.
Niilä jalat edellä ajettavilla en suostu ajamaan. Eihän niillä voi kunnolla ajaakaan, kun jalat ovat väärässä paikassa. Soveltuvat kyllä leppoisaan kruisailuun.
Vähän sama on mun kenkieni kanssa. Yleensä myynnissä on vain naisten ja lasten kokoja.:-DD- Anonyymi
Kuis sun ÄO? Lapsen tasoa?
- Anonyymi
Kiitost vastauksesta 👍. Joo kyykkyjä harkinnut mutta ei se ajoasento ihanteellisin ole. Joku custom pyörä ois kova ja matkapyörät vähä niin ja näin kun en tota matkaa aja niin paljoa. Lähinnä Pirkanmaan sisäistä ajoa. Ja kyllä sen pitäis olla jalat takana, en koe sen olevan luontaista ajaa jalat edessä😅 maku kysymyksiä toki.. mikähän custom merkki/malli ois hyvä pidemmälle miehelle. Tullut vastaan joitain mutta vähä tuo koko ihmetyttää. Matalia tottakai ja se nyt on customeissa vissii normi mutta jotkut on niin pieniä etten tiiä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän622848Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1252534Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on81762Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi171504En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa601409Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli11408Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.3001323On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi711154- 221121
- 801072