Sopiva A2 pyörä

Anonyymi

Moro. Oon 24v jäbä, pituus 190 painoi 100kg. Ajoin A2 kortin ja oon kattellu noin 2000e hintaluokassa pyörää alle. Rehellisesti sanottuna en oo perehtynyt pyöriin paljoa, kelmulla ajoin nuorempana mutta muuta kokemusta ei ole. En ole siis kokenut ajaja. Tuleeko kellekään mieleen pyörää joka vois sopia meitsin pituselle. Endurot ei pahemmin kiinnosta. Kelailin lähinnä lyhyen matkan ajoja ettei läpi Suomee tarvi päästä. 👍

12

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helmi naisten pyörää suosittelen. Kehuttu kauniiksi mutta ei aja lujaa. Ehkä noin 2 km/h

      • Anonyymi

        Harkitsen vakavasti!


    • Anonyymi

      Kuulostaa hyvältä

      • Anonyymi

        Toi tyyppi, kommentit vai kysymys?


    • Anonyymi

      Minullakaan ei ole kokemusta enkä ole perehtynyt pyöriin paljoa. Toisaalta tuo helmi kuulostaa hintaluokkaan sopivalta. Jää rahaa muuhunkin.

    • Anonyymi

      Oliko elmukelmu? Sillä ei varmaan pitkälle pötkinyt

      • Anonyymi

        Itse olen ajanut elmukelmulla jo vuosia. Kestävä ja pettämätön. Hanki uusi sellainen👍🏻


    • Anonyymi

      Meinasitko hankkia uuden vai käytetyn? Mietin vaan sitä hintaluokka asiaa mitä suositella

      • Anonyymi

        Käytettyä mie. En ens pyöräks vittis hirveemmin rahaa käyttää kun auto vie jo


    • Anonyymi

      Älä nyt ainakaan kyykkyä osta,. Et mahdu sillä edes ajamaan. Mulla on toi pituus myös ongelmana, yli 190. Mikään nykypyöristä ei sovi kropalle enduroita lukuunottamatta. En tiedä miksi kaikki uudet pyörät ovat Afrikan vientimalleja. Ne on suunniteltu lähinnä pygmeille. Vielä 70- ja 80-luvulla valmistettiin myös miehille sopivia moottoripyöriä, Ei enää.

      Käy koeistumassa liikkeissä eri mallisia pyöriä, niin saat osviittaa. Itse ajan pääsääntöisesti matka-ajoa niin pyörän täytyy myös ajoasennoltaan mukava. Muuten on joka paikka puuduksissa ekan sadan kilsan aikana.

      Kyse ei ole pyörän kuutioista tai fyysisestä koosta vaan lähinnä satulan ja jalkatappien välisestä etäisyydestä. Se kyykkypaskalla istuma-asento ei ole kaikkein mukavin. Moniin saa siirtosarjoja alaspäin, mutta sitten loppuu kallistusvarat. Pyörät ovat niin matalia eikä nuo säädettävät satulankorkeudet auta asiaa pätkääkään.

      Niilä jalat edellä ajettavilla en suostu ajamaan. Eihän niillä voi kunnolla ajaakaan, kun jalat ovat väärässä paikassa. Soveltuvat kyllä leppoisaan kruisailuun.

      Vähän sama on mun kenkieni kanssa. Yleensä myynnissä on vain naisten ja lasten kokoja.:-DD

      • Anonyymi

        Kuis sun ÄO? Lapsen tasoa?


      • Anonyymi

        Kiitost vastauksesta 👍. Joo kyykkyjä harkinnut mutta ei se ajoasento ihanteellisin ole. Joku custom pyörä ois kova ja matkapyörät vähä niin ja näin kun en tota matkaa aja niin paljoa. Lähinnä Pirkanmaan sisäistä ajoa. Ja kyllä sen pitäis olla jalat takana, en koe sen olevan luontaista ajaa jalat edessä😅 maku kysymyksiä toki.. mikähän custom merkki/malli ois hyvä pidemmälle miehelle. Tullut vastaan joitain mutta vähä tuo koko ihmetyttää. Matalia tottakai ja se nyt on customeissa vissii normi mutta jotkut on niin pieniä etten tiiä.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      52
      9270
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6568
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      125
      6293
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      158
      4855
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      169
      4668
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      94
      3253
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      169
      2371
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2238
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      160
      2190
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      2017
    Aihe