Täällä kun näyttää olevan noita homoseksuaalisesti suuntautuneita, niin ajattelin kysyä teiltä (jos en loukkaa). Miksi teille kaikki, jotka eivät hyväksy teidän suuntautuneisuuttanne, ovat ns."homofobeja" tai "kaappihomoja" tai jopa suvaitsemattomia? Olisiko siis niin, että mielestänne jos en pidä silakoista, olen "silakkafobi", "kaappisilakka" tai etten suvaitse silakoita? Etteköhän te mene ehkä liian pitkälle määritelmissänne?
uteliaisuuttani
kysäisen..
171577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ajattelin vastata suoraan (jos en loukkaa Sinua). Homojen tai homoseksuaalisen puolensa löytäneiden miesten on pitänyt käydä läpi melkoinen analyysi itsestään, jotta he ovat voineet nähdä oman erilaisuutensa itselleen hyväksyttävänä tässä maailmassa, jossa ihmisten seksuaalisuuden ainoa perusoletus on heterous.
Useimmat homomiehet muistavat hyvin ajan, jolloin he itse saattoivat ajatella yhtä typerästi kuin sinä nyt teet. He ymmärtävät, miten mielellään jokainen haluaa selittää asiat totuuden vastaisesti, selittää itsensä umpiheteroksi vaikka kaikki seksuaalifantasiatkin kohdistuisivat toisiin miehiin. Kun oma seksuaalisuus on selvä ja hyväksytty, ei enää tarvitse pelleillä ja selitellä. Mitäs muuta sinäkään teet. Jos olisit kiinnostunut vain naisista, et koskaan tulisi tänne homokeskusteluun asioita ihmettelemään.
se tarkoittaa että olen tulossa ulos mun akvaariosta, semmoista isosta akvaariosta...
Olipa ikävää yleistämistä. Ja ihan hiukkasen absurdi silakka-vertaus :)
Niiden joukko, jotka eivät homoseksuaalisuutta hyväksy, on kirjava. Jotkut teilaavat asian luonnottomana tai epänormaalina sitä pidemmälle ajattelematta. Joidenkin elämänkatsomus perustuu uskonnolle, joka kieltää homouden jne... Joillekin homoseksuaalisuus on jotenkin kaukainen ja hämärä asia (he eivät siis välitä koko asiasta juurikaan).
Omalta osaltani toi kaappihomottelu menee huumorin piikkiin. Jos joku oikein sinnikkäästi vastustaa homoutta, niin saatan naureskella että tyyppi yrittääkin itse todistella itselleen ettei ole homo.
Me menemme liian pitkälle?!
Onko se sinusta sallittavaa ja hyväksyttävää, että tällä palstalla - joka on tarkoitettu HOMOILLE - käy kaikenmaailman viheltäjiä kovin sanoin arvostelemassa elämäämme ja seksuaalista suuntautumistamme, aivan kuin itse tietäisivät mikä on meille parasta??
Tiettyyn rajaan saakka sitä jaksaa kuunnella noita typeriä juttuja ja antaa niiden mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos, mutta jossain vaiheessa tulee sillekin stoppi. Rajansa kaikella.
Jos joku ei homoja hyväksy, niin siihen hänellä on täysi oikeus - ja varmaan mielestään siihen myös hyvä syy. Mutta niitä ei tarvitse tulla tänne esittelemäään, kukaan täällä ei niitä mielipiteitä kysele tai kaipaa, meitä EI YKSINKERTAISESTI NE KIINNOSTA.
Mistä sinä puhut? Oletko itse ajatellut mitä hyväksyminen tarkoittaa. Monet puhuvat homoutta vastaan siitä syystä että eivät itse tunne mitään vetoa samaa sukupuolta kohtaan ja siksi pitävät sitä luonnottomana ja haluavat sen kokonaan kieltää muiltakin. Tätä minä kutsun homofobiaksi. Eli en voi julkisesti suoda toisille tuntea vaikka en itse tunne ja halua kieltää se muilta.
On kovin yleinen käsitys että jos hyväksyn sen että joku on poikkeava niin itse leimaudun sellaiseksi.
Monet foobikot kyllä tuntevat homoja tietämättään eikä se heitä häiritse niin kauan kuin se ei ole heidän tiedossaan. Sopisi miettiä miksi.
Minulla ei ole minkäänlaista tarvetta houkutella sinua homouteen äläkä sinä yritä tehdä minusta muuta kuin olen. Voimme silti elää hyvässä yhteisymmärryksessä täällä maallisella vaelluksellamme.
Teidän ns. heteroiden olisi hyvä vähän tutkiskella mitä seksuaalisuus todella on. Tulisitte huomaamaan että biologisella sukupuolella on kovin vähän tekemistä asian kanssa.
Yhdessä asiassa myönnän sinun olevan oikeassa homofoobikoksi leimataan ihan löysin perustein
siksi asiallinen keskustelu tällä palstalla on perin vaikeaa. Takerrutaan sanoihin eikä pohdita mitä todellisudessa haluataan sanoa.
Niin siis tarkoitin sitä, että miksi kutsutaan homofobiksi tällaista, joka ei vain yksinkertaisesti pysty käsittämään vetoa omaan sukupuoleen. Ja eikös fobia tarkoita pelkotilaa, niin luulevatko homot, että oikeasti heitä pelätään vai onko tuo käsite vain vitsi, kuten se kaappihomo? Kyllähän minäkin tunnen homoja, vaan kun heiltä tiedustelen asiasta, he loukkaantuvat. Tarkoittaako se siis sitä, että homoseksuaalit itsekin tiedostavat suuntautuneisuutensa epäluonnolliseksi ja siksi siitä ei saa keskustella? En siis tarkoita, ettäkö te ette saa elää niinkuin haluatte, olisin vaan kiinnostunut tietämään asioista eli vahän samaa uteliaisuutta kuin että onko muilla planeetoilla elämää. En silti ole ufofobi enkä tiedostamattani ufo:) Ja mistä muualta löytyy asiantuntijoita kuin homopalstoilta? anteeksi jos loukkaan jotakuta.
Homofoobikko on mielestäni sellainen henkilö joka pelkää olla tekemisissä avoimesti homojen kanssa koska pelökää leimautumisen pelossa. Niinkuin sanoin sanaa käytetään turhaakin.
En tannut ilmaista asiaa rittävän selvästi. Minä ymmärrän varsin hyvin että sinä et tunne vetoa samaa sukupuolta kohtaan enkä sitä edellytäkää. Asia joka kuitenkin jää huomamata sinulta ja toisiltakin on että se mitä sinä kuvailet vetovoimaksi ei laisinkaan ole sitä. Voisin käydä kanssasi keskustelua siitä jos tämä näkökohta sinua kiinnostaa. Minua ei hattaa olenkaan vaikka sen jäleen olet vielä toista mieltä. Olen ainakin yrittänyt selvittää näkökohtaani.
Sulle toivon kaikkea kivaa.
Luulenpa, että teitä ymmärrettäis paremmin, jos kaikki homot uskaltais selittää näkemystään kuten sinä. Siis kuten kerroin, homous on ihan teidän oma asianne, eli eläkää kuten katsotte oikeaksi, mutta noi käsitteet homofobi ja niin edelleen eivät oikein valkene, kun edelleenkään en pelkää leimautumista, koska homokaverini ja muut kaverini tuntevat minut heterona ja se on totuus, eikä itsetuntoni saa kolhua ihan helposti. joten mistä noi nimitykset??? Kiitti ja kaikkea hyvää sullekki...
En ole eläissäni tavannu yhtään oikeaa homofoobikkoa. Siis sellasta television protyyppi punaniskasta juntti-amerikkalaissorttista. Mulla ehkä vaan on sitten niin hyvä tuuri (: Jos joku ei mun homoutta hyväksy niin painukoon sitten sinne omaan maailmaansa. Ei sellasella mun maailmassa ole tilaa... Mulla on riittämiin kavereita kenen kanssa homma luonaa juuri normaalisti (:
Oletpa ollut onnekas. Oikeestaan hävettää muutamien kavereiden puolesta heidän käytöksensä.
Tuskin nyt muitakaan vähemmistöjä voi kohdella ihan miten sattuu. Aattelin muuten että ton homofoobikko termin parempi muoto vois olla ehkä homorasisti??? kuvais ehkä paremmin tapausta??
Ymmärrän hyvin että sinulle ei valkene tuo sana. Se on vaikeasti selitettävä varsinki yhteydestään erillisenä. En halua sanaa käyttää koska se on vain sana joka kaiken lisäksi ei ole kovin yksiselitteinen.
Yritän nyt vääntä jonkinlainen selitys sille miksi sitä käytetään. Tässä keskustelussa olet varmaan huomannut että syytöksiä ja sanoja singotaan vähän kuin lasten lumipallosodassa. Jotkut osuuvat useammat eivät. Tässä käydään eräänlaista sotaa käsitteiden välillä. Jonkin asteista "fobiaa" lienee kummassakin osapuolessa.
Sinun ei tarvitse missään vaiheessa selitellä taikka puolustella taipumustasi kun sen voi kuitata yhdellä sanalla luonnollinen vaikka muutoin olisi vaikea selittää ratkaisujaan. Homot tosisaalla saavat koko ajan olla puolustuskannalla jos yleensä uskaltavat taipumustaan julkituoda. Tämä lienee syy tähän fobia-sanan käytölle. En minä ainakaan muuta selitystä sille löydä. Se on yksi "pallo" tässä sanojen sodassa.
Yhdestä asiasta olemme kai kuitenkin samaa mieltä eli jos me ihmisinä voisimme kunnioittaa toisiamme ja elää yhdessä tässä maailmassa toisia moittimatta niin paljon olisi voitettu. Yhtä vähän homot kuin heterotkaan ovat yhtenäinen ryhmä. Sanoit että sinulla on homokavereita ja tuskin he ovat sinulle homoja vaan se henkilö jonka sinä heissä tunnet. Näin tämä sanaharkka fobiasta on aivan turhaa.
Pyrin ise välttämään moisen sanan käyttöä.
Hyvää jatkoa sulle.
Niin tossa just osoitit, että et kai sä oo sen huonompi ihminen kuin minäkään, eli sun kommenttis oli erittäin asiallinen. Niin, tuskinpa se homofobia määritelmä ikinä todella selviää... Kaikesta huolimatta kaikkea hyvää sullekki ja kasvetaan ihmisinä...
rasismi tarkoittaa aina ja vain rotusyrjintää, joten homorasismi on aivan virheellinen sana samoin kuin ikärasismikin, eli ei lisätä virheitä sanalliseen viestintään (kohta kuitenkin joku suomalainen selittää asiaansa englanniksi käyttämällä sanaa "gayracism" ja sitten saadaan taas ihmetellä...
sun vanhemmat ja muut sukulaiset? Hyväksyvätkö he sun homoutes eikö se ahdista jos tärkeimmät ihmiset elämässä ei hyväksykkään suo ja sä käsket heidän painumaan ahtaaseen maailmaansa...miten on käsi sydämmelle?
Mutta kun oon niin hirviän onnekas (: Ettei asia ole näin, toisekseen jos olisikin niin mitä se siihen asiaan mitään vaikuttaa. Jos eivät hyväksy niin se on heidän päänsärkynsä. Luulisi esim äitin ajattelevan että pääasia että poika on onnellinen ja tyytyväinen. Eikä vaatia vaatimalla että tarvitsisi elää "normienmukasta" elämää kun naapuritkin elelevät mukamas... Mä en ainakaan suostuisi moiseen (: Enkä koskaan omiakaan lapsiani vaatisi olemaan muuta kuin he ovat. Se olisi hirviömäinen teko.
Oon jo sen verran vanha että mä oon sisäistäny käsitteen "suku on pahin" ja elelen ihan omaa elämääni jo. Pidän omasta taloudestani huolta jnejne. Sukulaiset eivät siis enää ole elämäni tärkeimpiä ihmisiä, vaan lähinnä oma kulti ja ystävät ovat niitä kärkikastia... Näin se asia vaan tälleen vanhemmiten on, käsi sydämellä siis... Eli siis ei ahdista (: Tosin kuten jo sanoin aikaisemmin niin olen sen verran onnekas että lähipiiri on minut hyväksyny juuri tällaisena kuin olen (: Jos eivät hekään hyväksyisi niin jopa HEKIN saisivat painua sinne ahtaaseen maailmaan (: Näin se asia on tosiaan käsi sydämellä ;)
Niin ja siis jäljellä olevia sukulaisiakin on aika vähän jo oikeastaan. Isovanhemmat ovat jo kaikki menny "parempaan paikkaan", niinkuin muutenkin suurin osa tätä sukua. Isä on kuollut jo aikoja sitten eli oikeastaan sukulaisia nykysin on enää jäljellä äiti sekä siskot ja veljet, näistäkin äiti ei enää voi kovin hyvin... Joten niinku siltä pohjalta...