Oma arvioni on että puolet palaa ja puolet ei palaa.
Ne lavat, joissa 70-80%:a tai enemmän senioreita asiakkaina ovat todella haasteellisen tilanteen edessä.
Ne lavat joissa senioreita noin puolet kävijöistä saavat tottua selvästi pienempiin kävijämääriin. Bändit ja järjestäjät saavat tyytyä pienempiin taloudellisiin voittoihin.
Ne tanssilavat joissa senioreita n. 20%:a tanssijoista tai vähemmän selvinnevät kuivin jaloin. Näitä tanssipaikkoja ei ole Suomesssa montaa.
Ne lavat, joissa 70-80%:a tai enemmän senioreita asiakkaina ovat todella haasteellisen tilanteen edessä.
Ne lavat joissa senioreita noin puolet kävijöistä saavat tottua selvästi pienempiin kävijämääriin. Bändit ja järjestäjät saavat tyytyä pienempiin taloudellisiin voittoihin.
Ne tanssilavat joissa senioreita n. 20%:a tanssijoista tai vähemmän selvinnevät kuivin jaloin. Näitä tanssipaikkoja ei ole Suomesssa montaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oletko+kenties+kuullut+laumasuojasta?+
Jos+yhtään+olisit+kartalla+rokotetilanteesta+ikäihmisillä,+niin+tietäisit,+että+laumasuoja+tanssia+harrastavilla+senioreilla+on+lähellä+100+%.
En halua palata. Hinppareiden hommia koko lavatanssit. Näin kyllä mitä ne pojat siellä lavan takana keskenään teki. Ällöttää. Hyi.
ei kerta homoo tee
ja toinen kerta on harjoittelua.
Tää on varmaan vitsi? Eiköhän nuoremmatkin tiedä että jos homoseuraa haluaa, niin niitä löytyy sitten helpommin homobaareista.
Ei sitä lasketa jos on silmät kiinni ja varsi ei mene pohjaan saakka.
Ikäihmiset tuskin palaavat lavoille lähiviikkoina. Se merkitsee ainakin 30 prosentin vajetta tanssiyleisössä. Nuoremmista ehkä kolmannes välttää toistaiseksi tansseja.
Voi hyvällä syyllä olettaa, että ennen syyskuuta pidettävät tanssit ovat järjestäjille pettymys ja tappiollisia.
Muuramessa on ainakin ollut 3 kertaa hyvin porukkaa. Ikäihmisiä ja pariskuntia, pääosin.
Olen kyllä itsekin aprikoinut, palaavatko seniorit lavalle takaisin. Nyt näyttää yllättävän hyvältä.
Mutta mites ne nuoremmat sinkut, 30-50 vuotiaat? Heittäkää maskit pois naamalta ja lähtekää baanalle.
Nuoremmat ovat jo oman valintansa tehneet. Se ei ole lavatanssi. Nuoremmat viihtyvät omissa salsa, latin, wcs, swing jne puistobileissä, joita alkaa olemaan jokapuolella Suomea joka viikko.
Nuorisoa näissä ilmaistapahtumissa on kymmenen kertaa enemmän kuin lavatansseissa.
Tämä on se suunta johon paritanssikulttuuri menee.
Käy itse toteamassa asia paikan päällä.
Näin se menee ... Nuorisoa ei kiinnosta lähteä ajelemaan ja maksamaan kovaa hintaa jonkin syrjäisen tanssilavan takia, jossa pääosin seniori-ikäiset nyhjää vanhahtavan musiikin tahdissa.
Myös meillä lavatanssia harrastavilla terveyden huollon ammattilaisilla on kaksi rokotetta saatuna. Miksi ei voi järjestää tansseja vain tupla rokotetuille? Onko haku jo vapaa, vai pitäisikö löytää pari perjantai illaksi Kapakan mäelle Mäkimattilan tahtiin tanssimaan?
Eikös sinulla jo ole Perjantai illaksi? Vai eikö hän mukamas riitä?