eli siis ground zero 12 tuumane 1000w rms subbari joka kytkettynä 1800dx vahvarii... ongelma että en its hifeistä niin tiedä ja tämä piti olla valmis paketti asennettavaksi mutta vaikka hifejä oon kerra aikasemmi asentanu ja ne toimi niin nyt ei asennuksen jälkee subi toimi melkein ollenkaa.
subbari kyllä toimii hieman mutta ei todellakaan sillä tavalla millä tollase subbari pitäs toimia... eli bassoa on mutta se on hyvin hyvin vaimeeta (kajareiden basso kovempaa täydel volumel) ja volume pitää olla puoles välis ainaki että yhtää antaa bassoa. subista ei kuulu musaa (en tiedä pitäisikö kuulua??)
veikkaan että toi ei oo rikki vaan kytkennässä jotain ongelmaa kun en kaikkea tiedä..
rca piuhat soittimessa on SW kohdassa mutta vahvistimessa on vain 4 kpl rca paikkoja jotka on Left ja right (valkoinen ja punainen) ja yksi (musta) rca paikka niin miten noi nyt kuuluu kytkeä (näistä en ole varma)
Ground zero kotelosta lähtee 4 eri kajari piuhaa vaikka subeja on vain yksi? kytkin ne vahvarin - ja - kohtiin (veikkaan et on oikein) vai pitäskö ne kytkeä vain yksii - kohtiin molemmat?
vahvistin saa virtaa ja lähtee käyntii (vihree valo palaa) eli virta ja maajohto on vissii hyvin laitettu kiinni.
hyvin vaimeeta bassoa kuuluu mutta miksi EI TOIMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! aaaaaaaaah auttakaa mua :D
subbari ei toimi oikein
10
2676
Vastaukset 10
- Anonyymi
Kannattaa lukea manuaalia....
https://www.ground-zero-audio.com/wp-content/uploads/GZTA-DX-II_OM_FI_012017.pdf
Siellä on siellä vahvistimen takana säätö, jolla sovitetaan tulosignaalia tasoa niin, että basso on sopivalla volumetasolla suhteessa muihin kaiuttimiin.- Anonyymi
luettu moneen kertaan koitettu säätää jokaista nuppia nappulaa ei auta mikään säätö. joko basso rikki tai kytkentä jotenki pielessä.
- Anonyymi
Tuo vahvistin on yksikanavainen. Yhdistä subbarista tulevista neljästä johdosta plussaan ja - miinukseen ja saadut kaksi johtoa tuonne vahvistimen reunimmaiseen ja- liitäntöihin.
- Anonyymi
Reunimmaisiin siis eli ne kaksi keskellä olevaa vahvistimen liitäntää on "turhia".
- Anonyymi
Subbarista tulee neljä piuhaa, koska siellä on kaksi kappaletta keloja. Nyt pitäisi tietää onko kelat yhden vai kahden ohmin, jotta ne voisi kytkeä oikein. Eli tarkoitus olisi joko kytkeä ne sarjaan tai rinnan, jotta saadaan tavoiteltu ohmimäärä eli kuorma aikaiseksi.
Tuo vahvistin antaa siis parhaan tehonsa tiettyyn kuormaan, todennäköisesti joko 1 tai 2 ohm. Nyt jos kytket subbarin kelat vahingossa vaikkapa 0,5 ohmin kuormaan niin todennäköisesti vahvistin palaa, kun ei ole tarkoitettu tuollaiselle kuormalle. Jos taas kytket 4 ohmin kuorman 1 ohmin vahvistimeen niin vahvistin syöttää todella vähäisiä tehoja, eli vehkeet ei soi ja subbari todennäköisesti kärähtää.- Anonyymi
Jos olisit yhtään perillä asioista, tietäisit että noissa on 2 * 2 ohmia kaikissa.
Eli se 0,5 ohmin saavuttaminen ei oikein onnistu, kytkemällä miten vaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos olisit yhtään perillä asioista, tietäisit että noissa on 2 * 2 ohmia kaikissa.
Eli se 0,5 ohmin saavuttaminen ei oikein onnistu, kytkemällä miten vaan.Eihän ole, mitä vittua? :D
Noita löytyy ihan yhden, kahden ja vaikka neljän ohmin keloilla ground zerolta niin vaikea arvailla että minkä mallinen aloittajalla on kyseessä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän ole, mitä vittua? :D
Noita löytyy ihan yhden, kahden ja vaikka neljän ohmin keloilla ground zerolta niin vaikea arvailla että minkä mallinen aloittajalla on kyseessä.Paaz kattoen uudelleen, ei ole tuota mallia kuin 2 * 2 ohmisena.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paaz kattoen uudelleen, ei ole tuota mallia kuin 2 * 2 ohmisena.
Ground zeron 12" 1000w rms ei oikeen mitään kerro. Vai näetkö jossain paremmin missä puhutaan mallista?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ground zeron 12" 1000w rms ei oikeen mitään kerro. Vai näetkö jossain paremmin missä puhutaan mallista?
"Ground zeron 12" 1000w rms ei oikeen mitään kerro"
Kertoohan. Valmistajan, koon ja tehonkeston.
Jos löydät noilla spekseillä jotakin muuta kuin 2*2 ohmisia niin laita linkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791682
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.107869En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207634- 133608
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo90606- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37536
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15520