Kartelli tuplannut hinnat kahdessa vuodessa

Pari vuotta sitten perusliittymä oli 4,90 euroa kuukaudessa. Nyt operaattorit ovat kartellissa päättäneet nostaa hinnan 9,90 euroon kuukaudessa.

Mitä tekee vasemmistohallitus? Ei mitään!

Valtion pitäisi perustaa vanhan Lennätinlaitoksen tapainen koko kansan operaattori, ja tarjota perusliittymät kansalaisille maksutta.
8137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ainahan ne hinnat nousee kaikissa...

Äänestä

" ja tarjota perusliittymät kansalaisille maksutta."

Joku toinen valtio siis mielestäsi kustantaisi Suomen perusliittymät? Vai oletko keksinyt tavan, jolla tarvittavat laitteet ja niiden yhteydessä tarvittava työ eivät maksa mitään?

Äänestä
  • Perusliittymät (gsm-verkko) rakennettiin jo 30 vuotta sitten. Sen ylläpito ei tarvitse kuin vara-akkujen vaihdon tukiasemiin muutaman vuoden välein. Perusliittymien hintojen pitäisi jatkuvasti laskea, koska käytännössä kulut ovat pelkkää sähköenergiaa, jota suuret yhtiöt saavat Mankala-periaatteen vuoksi omakustannehintaan.

    Äänestä

Koronan syy koronan syy ja ursulalla on kova kiire.

Äänestä

2010 muutin Espoosta ja silloin olivat perusliittymät 0.66 tai 0,67e/kk
Sitten pakkonetin varjolla nostivat kolmeen euroon ja nousu jatkui.

Sitten mittani täyttyi ja vaihdoin prepaidiin joka maksaa 5e/vuosi sisältäen puheaikaa hintansa edestä

Äänestä

Se vasta on kallista mitä tarjotaan edullisimpana. 9,90 € ja puhelut kotimaassa 0,07€/min. Toinen on rajaton jossa on 300 megan netti 29,90. Rajattomat liittymät on kalliita jos ei tietyn verran soita säännöllisesti. Itse olen asettanut rajaksi 600 ja muutama normaali tekstari.

Äänestä

Ei lennätyslaitos tarjonnut palveluita maksutta. Ajatus on järjetön.

Saunalahden latausliittymässä ei ole perusmaksua. Lisäksi jokaisella operaattorilla on prepaid-liittymät. Minulla on vain lataus- ja prepaid liittymiä.

Äänestä

Liian kalliita on liittymät sekä data.

Tiedän että nämä maksulliset kalliit "yritysnumerot" keksittiin tuolla puhelinyhtiössä.

Ei muuta kuin hinnat nousivat, mitään muuta hyötyä ei tullut. Eli suomalaiset maksavat erittäin paljon soittaessaan sellaiseen.

Tuokin meni läpi täällä kun kukaan ei vastustanut.

Järkevä yritys pitää norm numeron eikä annata puhelinfirman rahastaa suomalaisia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pari vuotta sitten perusliittymä oli 4,90 euroa kuukaudessa. Nyt operaattorit ovat kartellissa päättäneet nostaa hinnan 9,90 euroon kuukaudessa.

Mitä tekee vasemmistohallitus? Ei mitään!

Valtion pitäisi perustaa vanhan Lennätinlaitoksen tapainen koko kansan operaattori, ja tarjota perusliittymät kansalaisille maksutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu