Vaikea päätellä valittiinko Sysmässä vai Helsingissä paremmat osaajat valtuustoon.
Sen verran hulluksi on meno Helsingissäkin mennyt. Taisi tulla tasapeli.
Sysmän ääniharavat oli:
Lilli Karola (terveydenhoitaja/maatalousyrittäjä) 235 ääntä. Avoimet.
Juho Hopeasaari (maanviljelijä) 180 ääntä. KEPU.
Arja Hiltunen (eläkeläinen) 135 ääntä. SDP.
Mika Järvinen (liikennöinti yrittäjä) 120 ääntä. Kokoomus.
Timo Aromaa (sairaanhoitaja) 98 ääntä. Perussuomalaiset.
Helsingin ääniharavat oli:
Jussi Halla-Aho (Kansanedustaja) 18978 ääntä. Perussuomalaiset.
Elina Valtonen (Kansanedustaja) 15793 ääntä. Kokoomus.
Juhana Vartiainen (Kansanedustaja) 13898 ääntä. Kokoomus.
Nazima Razmyar (Apulaispormestari) 7954 ääntä. SDP.
Anni Sinnemäki (Apulaispormestari) 7137 ääntä. Vihreät.
Vasemmistoliiton kaupunginvaltuutettu Suldaan Sain Ahmed nousee Kansanedustajaksi jos Paavo Arhinmäestä tulee Helsingin Apulaispormestari.
Eikä siinä ole mitään ihmeellistä ja ainutlaatuista, koska eduskunnasta löytyy jo SDPn kansanedustaja Hussein Al-Taee. Eduskunnan muslimi-ketju jatkaa vahvistumistaan.
Seuraavaksi Eduskuntaan menee Vihreiden Fatim "maaseudun vihaaja" Diarra.
Suomi kansainvälistyy kansanedustaja kerrallaan.
Sysmän ja Helsingin ääniharavat
Anonyymi
0
85
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741349Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2401237Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511051Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2531026- 51755
- 64714
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62707Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39678Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44641- 30597