Tapaamiset

Tapaamiset täälä meillä 3viikon välein.Kuinka sitten kun alkaa tapaamisia olla piolla väheeneekö suhteessa käynnit sitten täällä meillä.Titysti taitaa olla tapauskohtasia ja miten huoltosuunnitelmassa ollaaan sovittu.Ois kiva kuulla kuinka teillä muilla on tämä järjestetty.
7828
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuka sijoittettuja ohjaa äidinkielen tehtävissä, jos niissä ongelmia tulee? Katso kirjoitustasi.

Äänestä
  • Olisi ehkä pitänyt ajankanssa kirjoitella kun kerta täytyy pikkuasiohin puuttua.Ehkä joku asiantuntija saa kirjotuksestani jotakin tolkkua.Haluaisin silti asiallisia vastauksia.

    Äänestä

  • Kiire kirjoitti:

    Olisi ehkä pitänyt ajankanssa kirjoitella kun kerta täytyy pikkuasiohin puuttua.Ehkä joku asiantuntija saa kirjotuksestani jotakin tolkkua.Haluaisin silti asiallisia vastauksia.

    Huomasithan, ettei kukaan sijaisvanhempi puuttunut tuollaiseen epäolennaiseen? Se riittää, että ymmärsimme mitä tarkoitit.
    Itsellänikin tulee virheitä, kun täytyy kiireessä kirjoitella. Eipä tässä koneella ehdi kovin pitkiä aikoja istuskeleen, kun alkavat jo kotihommat huudella perään! ;)

    Äänestä

  • Opettaja.
    Vanhempainilloissa meille on ainakin sanottu, ettei lapsen läksyissä saa liiaksi auttaa. Eihän opettaja voi tietää, mitä lapsi osaa ja mitä ei, jos vanhemmat (biot tai sijais-) tekevät läksyt. Pieni apu on joskus tarpeen, muttei minulta ainakaan tähän hommaan lähtiessä mitään opettajan papereita vaadittu.

    Äänestä

Lasten ollessa vauvoja tapaamiset olivat kerran kuukaudessa, vuoroin meillä ja vuoroin biovanhempien luona. Vanhemmat olivat joskus meillä yötä, joskus kävivät päiväkylässä. Biojen luona tapaamiset olivat aina päiväkyliä. Lasten kasvettua tapaamiset muutettiin kokonaan biovanhempien luokse. Tapaamiset ovat joko päiväkyliä tai muutaman yön yli kestäviä.

Äänestä

osa lapsista tapaa biojaan meillä n. kolmen viikon välein kolmisen tuntia kerrallaan. osa taas menee bioilleen viikonlopuksi pe-ilta---su-ilta. ja pitemmiksi lomiksi n. viikko-kaksi kerrallaan.
osa taas tapaa valvotussa tilassa muutmantunnin biojaan kerran kuussa.

kaikki riippuu kaikesta. biojen kyvystä ja halusta ottaa vastuu lapsesta (kotilomat), biojen omasta voinnista (valvotut tapaamiset) ja sitten vielä minun halustani päästää biot meille.

siitäkin voi kieltäytyä, jos kokee sen uhkaavaksi tai häiritseväksi, vaihtoehto on sitten joku tapaamistupa tai biojen koti.

mutta n. kerran kuukaudessa tapaamiset pyrkivät pyörimään. teoriassa.

Äänestä

Meillä käy biovanhempi kerran kuussa pari tuntia tapaamassa lasta ja toinen lapsi käy sukulaisissa kerran kuussa. Tai siis tarkemmin sanoen nuo on neljän viikon välein. Sukulaisissa käyvä lapsi on siellä yleensä koko viikonlopun ja lomilla pidempiä jaksojakin.
Alkuun tapaamisia oli tiheämmässä, mutta koska lapset molemmissa tapauksissa oirehtivat niin kovasti, niin tapaamisia vähennettiin.

Tapauskohtaista on!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alottelija kirjoitti:

Tapaamiset täälä meillä 3viikon välein.Kuinka sitten kun alkaa tapaamisia olla piolla väheeneekö suhteessa käynnit sitten täällä meillä.Titysti taitaa olla tapauskohtasia ja miten huoltosuunnitelmassa ollaaan sovittu.Ois kiva kuulla kuinka teillä muilla on tämä järjestetty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu