Pummitörsän ossoomista kalliilla lelulla. Maataloustuet heti pois tukijusseilta.
Rehun sekaan joutunut drone?
10
98
Vastaukset
- Anonyymi
Cititörsät käynneet taas pelloilla lennättämässä.
- Anonyymi
Kela tuella hankittu drone. Tuet pois!
- Anonyymi
Isäntä ite kiljupöhnässä törttöily ohjaimen kanssa.
- Anonyymi
Tääläpäin on ongelmana linnut. Naakat, harakat ja varikset kantaa hautuumaalta metalliista hauran koristetta noukassaan , syöö tietysti talit pois ja tiputtaa loput roinat rehupeltoon. Oon kuullu, että lehemiä on jo kuollutkin erellä mainitusta syystä.
- Anonyymi
Pummitörsälle kaikki paitsi omat elukat ovat ongelma.
- Anonyymi
Dronet nyt ei ole mikään ongelma, mutta teiden varsilla autoilijoiden ikkunoista heittämät roskat, pullot ja tölkit ym työrky on.
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2ada248f-fcb9-4f60-a53b-12ed6b664330
Ei trone maitotilallisen ollut. Olisi viljelijä sen poiminut pellolta jos se olisi hänen ollut kun siitä aiheutui tuhansien eurojen vahinko,
” Koneellisen työn lomassa ei huomattu rehukoneeseen päätynyttä pellolle tippunutta dronea, joka jauhautui rehun sekaan pieniksi paloiksi.
Tapahtunut alkoi paljastua, kun Jari Vilppu siivosi navetan ruokintapöytää.
– Niitä paloja kerättiin talteen. Alettiin katselemaan, mitä nämä voisivat olla. Sieltä löytyi niitä moottorin osia. Se oli halpa kiinalainen pieni drone, jossa ei paikantimia ole, näin oletimme. Se on varmaan pudonnut ja joutunut hukkaan, Vilppu arvioi.
Ongelmat alkoivat, kun 47-päisen karjan lehmät alkoivat poikia. Niiden vatsoissa olleet dronen palaset aiheuttivat lehmien sairastumisia.
Menetetyistä lehmistä ja niiden puuttumaan jääneestä maitotuotoksesta on aiheutunut tuhansien eurojen vahingot, jotka Vilput joutuvat kärsimään omissa nahoissaan. Pahinta on ollut eläinten kärsimyksen katsominen.”
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2ada248f-fcb9-4f60-a53b-12ed6b664330 - Anonyymi
jo 8 eläintä kuollut ja sairas aloittaja ilkkuu.
- Anonyymi
Myös pellolle heitetyistä kaljatölkeistä voi aiheutua sama vahinko.
Yksi lypsylehmä maksaa varmaan jotain 5 tonnia, ja maidontuotannon menetys kirpaisee karjatilallista aika pahasti.- Anonyymi
Maito ei ole tarpeellista. Niittyjen tuhoaminen törsän lehmien laiduinmaaksi on romahduttanut pölyttäjien määrän. Maitotilat pitäisi Suomesta heti sulkea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436344Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1222491Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12048Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191396- 811208