Meni Teboil.
Ja kohta menee gymstore. On enää elokuuhun auki.
Ja kohta menee gymstore. On enää elokuuhun auki.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Lähtee yritykset ja lähtee naiset.
Jäljelle jää vain sosiaalitoimiston ja eläkelaitoksen asiakkaat.
Tälta kesältä muutamat yritykset tekee vielä tuottoa, kun pandemian jälkeinen turismibuumi kohdistuu pienempiin kesäkaupunkeihin. Syksyllä sitten naulataan lautoja ikkunoihin oikein urakalla.
Heinola-syöjän syndroma eläkeläiset. Kyllä vimppaa pollasta. Kissatappeluako ollut?
Mikäs se heinola syöjä oikein on, joku paikallinen kassialma? Tai kaljaeetu?
Vai jonkun pakkomielle kun tuntuu väittävän jokikistä kirjoitusta saman syöjän kirjoittamaksi. Sellaiset hömppäkommentit, joissa ei ole muuta asiaa kuin väittää jokaista kirjoitusta jonkun tietyn paikallisen ihmisen kirjoittamaksi ja vieläpä vihjailla kuka tämä ns syöjä muka olisi, sellaisten väitteiden ja vihjailujen loputon tunkeminen täällä jokaiseen kirjoitukseen on asiatonta ja saattaapa täyttää kunnianloukkauksen tunnusmerkit jos vihjailut kohdistuvat johonkin tunnistettavaan henkilöön.
Samaa kanssa ihmetellyt. Tämä yksi ja sama anonyymi henkilö kommmentoi heti, jos hänen mielestään yhtään negatiivisen sävyyn Heinolasta kirjoittaa. Hänen mielestään kyse on tarkoituksellisesta mollaamisesta ja ymmärtää asian "heinolan syömisenä". Mahtaa tää olla jo väsynyt jatkuvaan palstapäivystämiseen, ellei sitten kyseessä ole esim. Elinkeiotoimen palkkaama henkilö. Tarkoitushan on kääntää kaikki heinolan sohellukset vain "syöjän" syyksi, kun niistä kirjoittaa :D
Kritiikin sietäminen olisi hyvä opetella ja ymmärtää, että Heinolassa siihen todellakin on aihetta. Tosin lääkityksen vaihtaminenkin voisi tuoda paremman lopputuloksen.
Eläkeläiset eivät pidä mitään paikkakuntaa vireänä. Se on totuus. Heinola on aivan oikeasti tyhjien näyteikkunoiden riveineen surullinen kaupunki.
Sanoisin tuota puheena olevaa kommentoijaa tyyppiheinolalaiseksi, Heinolan aito ääni. Ei voi mitään, näin on. Tässä puhun kokemuksesta täysin nujertuneena, enkä tarkoita tuota kommentoijaa vaan hänen edustamiaan asenteita.
Joutaa kyllä mennäkin,aivan turhanpäiväinen narikka.
Kuka tarvitsee Lukoilin polttoaineita? Putinin kassaa lihottaa joka litra, minkä Teboililta ostat.
Koskaan salpaus luopuu ammattikorkeakoulusta.
Vuosia suunnitelleet.
Eikös se Heinolan salpauksen johtaja kun, menneinä vuosina povannut että loppuu kohta koulutus?
Tällä palstalla ei lopeteta mitään koulutuksia! Väärä foorumi ja väärät henkilöt. Tuliko selväksi!
Tällä palstalla voidaan ilmoittaa ja keskustella Heinolan AMK narikan lopetuksesta ja sen sirtämisestä Lahteen. Et sille mitään voi. Buahahaa....
Mene sinne Kiesmaasi vaan.
Vanhuuseläkekäisetkö synnyttävät uudet sukupolvet? Eläkeläiset eivät pidä mitään paikkakuntaa vireänä. Yksi syy on eläkeläisten ostovoiman puute. Toki on varakkaita eläkeläisiä muttei näillä ole useinkaan kulutus haluja kun kaikki mieliteot on tyydytetty aikaa sitten. Ns normi eläkeläisen työeläke on aika pieni. Omaisuuskin on usein asunnon muodossa. Joku sanoo myy asunto mutta silloin maksaisi yhtiövastikeen sijaan vuokraa joka voisi viedä puolet tuloista. Se totuus on vain että aktiivi lisääntymisikäinen väestö on se kehityksen moottori.
"Heinolasta loppuu yrityksiä kiihtyvään tahtiin..." Eikä lopu! Syöjä puhaltaa nyt itseään tyhjäksi. Antaa mennä vaan! Kyllä se lintu on myös kohdaltasi lentänyt.
Kyllä kaupunki tarvitsee, nuorempaakin väkeä.
"Kyllä kaupunki tarvitsee, nuorempaakin väkeä." ....Opettele kielioppia, että osaat pilkuttaa! Edes.
Mikä tämä Heinolan joka palstalla mainittu syöjä on?
Vähän näyttää siltä, että Heinolassa kaikki puheet lytätään syömällä ja ei haluta, että puhutaan ongelmista.
Nähtävästi Heinolan valtuutetut on siis tämän takana.
No itse hän kaupunkimme tapatte.
Heinolassa ei ole eikä tule olemaan mitään suurta tai kehittyvää.
Osaajat lähtee yksi kerrallaan ja jää vain eläkeläiset ja huumeiden käyttäjät.
Ok, viherpiipari.
Laita sateenkaarilippu salkoon.
Ja eläkeläisten syöjän ruokahalu kasvaa. Ikävän rasistista ja sairasta narinaa. Muuten sinä et paranna mitään Heinolan asioita. Se on nähty! Siksi pidät turhaa horinaasi alvariinsa. Parempia näköjään löytyy!
Eläkeläisissä mitään vikaa ole. Täällä mitään asioita parantaa voi.
Heinolasta tosiaan loppuu yrityksiä kiihtyvään tahtiin. Eräs maataloustuotteita ja urheilupalveluita tuottava yritys menestyy todella heikosti. Saattaa tässä olla seuraava lopetettava yritys?
Mites kävi lukion.
Valtaosa Heinolan omista nuorista haki ja menee Lahteen.
Tänne tulee Hartolassa ja syömästä opiskelijat.
Miksi rahoitetaan muiden kuntien opetusta?
Yrityksiä tulee ja menee. Koeta kestää. Ajat ja ihmisten kulutuskäyttäytyminen muuttuu. Niin on tehnyt aina.
Ahaa. Viittaatteko kenties koronaan?
Tässä muutoksessa on taustalla muutakin kuin verkkokauppa. Ostovoima on Heinolassa vähissä. Eläkeläisten kaupunki ja matalapalkkaisia duunareita. Versovoodkin tarjosi taannoin 11€/t ja parhaimmillaan voi saada 13€/t. Sama muissakin Heinolan tuotantolaitoksissa. Ei tarvitse kysyä mikseivät muut kuin halpa-hallit pysy pystyssä. Maalaiset elostelevat takametsän myyntituloilla muttei näitä ole korvaamaan puuttuvaa ostoimaa.
Käsittääkseni yksi hyvin merkittävä seikka meidän yrittäjien viihtymisen ja yritystoiminnan jatkumisen kannalta on paikkakunnan turvallisuus niin yrittäjän kuin asiakkaiden kannalta.
Heinolassa esiintyy ikävä kyllä sen tyylistä omaisuuden luvatonta käyttöönottoa, etta se vähentää meidän rehellisten yrittäjien viihtymistä paikkakunnalla.
Mikäpä olisi pyörittää vaikka pientä kesäkahvilaa, esim rantaan laiturin päälle rakennettu kaunis puinen kioski, josta saisi kahvia, kotitekoisia leivoksia ja jäätelöä.
Riskinä on kuitenkin, Heinolan historian tuntien, että rakennus laitureineen katoaa yön hämärissä eikä kuulu kuin airojen epätasaista loisketta ja perämoottorin vaimenevaa sätkätystä, kun laituria ja kioskia hinataan pois ja piiloon.
Ei täällä ole mitään, miksi tänne kannattaa yrityksiä perustaa.
Suurin puutos on OSAAVAT työntekijät tai niiden koulutus.
Täällä perusosaaminen on aivan surkeaa.
Ammatillinen koulutus vanhaa tai sitä ei edes ole.
Hyvä jos lukea osaavat laskemisesta ei kannata puhuakkaan.