Moi,
Mulla alkaa rippileiri parin viikon päästä ja se ahdistaa, koska paraskaveri jättäytyi pois leiriltä henkilökohtaisen syyn takia. Nyt tuleva rippileiri pyörii joka päivä ajatuksissa ja se vähän jopa ahdistaa, jos ei ole koko viikolla ketään kaveria kenen kanssa olla ja kaikki on omissa porukoissaan vierailupäivääkään ei voi välttämättä järjestää. En kuitenkaan halua todellakaan jättää leiriä välistä, koska se on kumminkin erään lainen kokemus jonka haluan kokea ja rippimekkokin on jo ostettu. Eihän tälle nyt kukaan mitään oikeen mahda, mutta jos jollain ois tähän jotain lohduttavaa sanottavaa tai vaikka omia kokemuksia tai vinkkejä rippileiriin liittyen niin olisin kiitollinen. En tiedä tuleeko kukaan tätä täällä edes huomaamaan, mutta jos huomasit ja vastasit niin kiitos siitä :)
Rippileiri
2
693
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla ei ollut kaveria rippileirillä. Keksin itselleni tekemistä sen mukaan missä leiri oli. Mm. ongin aika paljon, koska siihen oli mahdollisuus. Mene sillä mielellä, että käytät hyväksi mitä leirillä/alueella on tarjolla ja keksi siitä jotain harrastamista. Muut liittyy mukaan tai ei, kumpikaan ei haittaa, kunhan itsellä on kivaa - se on pääasia.
- Anonyymi
Kävin rippileirin 14, vajaan 15 vuoden ikäisenä kesällä 2016. Olin silloin vielä melko yksinäinen ja kaveripiirini oli hyvin suppea. Leirillä ei ollut ketään läheistä ystävää, yksi samassa huoneessa ollut oli tosin jonkinlainen tuttava ja on edelleen. Kävin leirin silti läpi suuremmitta ongelmitta. Paljon tsemppiä sen käymiseen, leirillä on mukavaa olla kesäaikaan luonnon vihertäessä voimakkaana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii194519Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243923Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta293667Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1342624Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten812523Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom92413Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole252390Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin642274Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt431924Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1411705