Rippileiri

Anonyymi

Moi,
Mulla alkaa rippileiri parin viikon päästä ja se ahdistaa, koska paraskaveri jättäytyi pois leiriltä henkilökohtaisen syyn takia. Nyt tuleva rippileiri pyörii joka päivä ajatuksissa ja se vähän jopa ahdistaa, jos ei ole koko viikolla ketään kaveria kenen kanssa olla ja kaikki on omissa porukoissaan vierailupäivääkään ei voi välttämättä järjestää. En kuitenkaan halua todellakaan jättää leiriä välistä, koska se on kumminkin erään lainen kokemus jonka haluan kokea ja rippimekkokin on jo ostettu. Eihän tälle nyt kukaan mitään oikeen mahda, mutta jos jollain ois tähän jotain lohduttavaa sanottavaa tai vaikka omia kokemuksia tai vinkkejä rippileiriin liittyen niin olisin kiitollinen. En tiedä tuleeko kukaan tätä täällä edes huomaamaan, mutta jos huomasit ja vastasit niin kiitos siitä :)

2

721

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla ei ollut kaveria rippileirillä. Keksin itselleni tekemistä sen mukaan missä leiri oli. Mm. ongin aika paljon, koska siihen oli mahdollisuus. Mene sillä mielellä, että käytät hyväksi mitä leirillä/alueella on tarjolla ja keksi siitä jotain harrastamista. Muut liittyy mukaan tai ei, kumpikaan ei haittaa, kunhan itsellä on kivaa - se on pääasia.

    • Anonyymi

      Kävin rippileirin 14, vajaan 15 vuoden ikäisenä kesällä 2016. Olin silloin vielä melko yksinäinen ja kaveripiirini oli hyvin suppea. Leirillä ei ollut ketään läheistä ystävää, yksi samassa huoneessa ollut oli tosin jonkinlainen tuttava ja on edelleen. Kävin leirin silti läpi suuremmitta ongelmitta. Paljon tsemppiä sen käymiseen, leirillä on mukavaa olla kesäaikaan luonnon vihertäessä voimakkaana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1116
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      906
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      683
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      78
      632
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      585
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      585
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      579
    Aihe