Rippileiri

Anonyymi

Moi,
Mulla alkaa rippileiri parin viikon päästä ja se ahdistaa, koska paraskaveri jättäytyi pois leiriltä henkilökohtaisen syyn takia. Nyt tuleva rippileiri pyörii joka päivä ajatuksissa ja se vähän jopa ahdistaa, jos ei ole koko viikolla ketään kaveria kenen kanssa olla ja kaikki on omissa porukoissaan vierailupäivääkään ei voi välttämättä järjestää. En kuitenkaan halua todellakaan jättää leiriä välistä, koska se on kumminkin erään lainen kokemus jonka haluan kokea ja rippimekkokin on jo ostettu. Eihän tälle nyt kukaan mitään oikeen mahda, mutta jos jollain ois tähän jotain lohduttavaa sanottavaa tai vaikka omia kokemuksia tai vinkkejä rippileiriin liittyen niin olisin kiitollinen. En tiedä tuleeko kukaan tätä täällä edes huomaamaan, mutta jos huomasit ja vastasit niin kiitos siitä :)

2

722

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla ei ollut kaveria rippileirillä. Keksin itselleni tekemistä sen mukaan missä leiri oli. Mm. ongin aika paljon, koska siihen oli mahdollisuus. Mene sillä mielellä, että käytät hyväksi mitä leirillä/alueella on tarjolla ja keksi siitä jotain harrastamista. Muut liittyy mukaan tai ei, kumpikaan ei haittaa, kunhan itsellä on kivaa - se on pääasia.

    • Anonyymi

      Kävin rippileirin 14, vajaan 15 vuoden ikäisenä kesällä 2016. Olin silloin vielä melko yksinäinen ja kaveripiirini oli hyvin suppea. Leirillä ei ollut ketään läheistä ystävää, yksi samassa huoneessa ollut oli tosin jonkinlainen tuttava ja on edelleen. Kävin leirin silti läpi suuremmitta ongelmitta. Paljon tsemppiä sen käymiseen, leirillä on mukavaa olla kesäaikaan luonnon vihertäessä voimakkaana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1014
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      966
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      949
    4. 55
      919
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      812
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      43
      769
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      158
      714
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      711
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      64
      687
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    12. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      37
      555
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      521
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      496
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      480
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      443
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe