Finnair peruttaa palkintopistelentoja

Anonyymi

Jo toinen kerta!!! Hyvissä ajoin varannut pisteillä lennot Islantiin - nyt oli varauksessa helmikuulle 2022. Nelihenkinen perhe. Tänään tuli ilmoitus, että lennot peruttu, ei korvaavia tilalle. Finskin sivuilta voit kuitenki ko viikolle varata lentoja vaikka kuinka paljon. Tämä siis lienee ihan normikäytäntö, että kun kone alkaa täyttymään eli kysyntää on lipuille, niin palkintopisteillä varatut matkat perutaan. Mun mielestä todella törkeetä. Siis kysymys - millaisille lennoille olette saaneet käytettyä pisteitä - äkkilähdöille?? Eipä oo tullut kerättyäkään vasta ku rapiat 120.000 pointsia..Dubaihin oli turha edes yrittää, kun joulukuun lennot tuli myyntiin..

5

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Finnair ei lennä Islantiin talvikaudella. Finnairin sivuilta voi kyllä varata välilaskullisia lentoja, jotka osittain operoi Icelandair. Eli lentoja ei ole peruttu vain sinulta, niinkuin väitit.

      Finnair siis lentää Islantiin 22.6.–30.10.2021 ja 27.3.–17.6.2022. - tieto löytyy myös Finnairin sivuilta.

    • Anonyymi

      Itseltä ei ole koskaan peruttu pisteillä maksettua lentoa ja niitä on sentään kertynyt useita. Pääosin olen käyttänyt pisteet Helsinki-Pohjoismaat väleillä, joissa pisteille tuntuu saavan parhaan vastineen. Tämä toki ennen koronaperuutuksia.

      • Anonyymi

        Niin vielä sellainen juttu, että pisteillä maksetulla lennolla on tullut kohdalle portilla annettu matkustusluokan korotus, kun economy oli täynnä. No Oslosta Helsinkiin lennolla sillä nyt ei ihan huimaa merkitystä ole...


      • Anonyymi

        En usko että oikeasti peruisivat pisteillä ostettuja lippuja, ne ovat kuitenkin enemmän matkustaneiden kanta-asiakkaiden matkoja. Todennäköisesti tuossa tilanteessa ylibuukkaisivat lennon ja hoitaisivat sen tarvittaessa upgradeilla, porttitarjoukset tosin tänä aikana ovat aika haasteellisia.


    • Anonyymi

      En ole käyttänyt Finskiä enää sen Islannin tuhkapilven jälkeen. Sen verran hankalaa oli saada korvauksia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe