Hoitoala

Täälä on välillä niin sekavia vastauksia, että pakko kysyä vielä itse:)

Elikkä... Kertokaapas nyt kaikki pääsykokeissa olleet, että minkälaiset nuo sairaanhoitajan pääsykokeet oikein ovat? Onko matematiikka ja millasia laskuja? Onko jotain ryhmätehtäviä tai haastatteluja? Tai ihan mitä vaan... kaikki informaatio ko. koulutuksesta tervetullutta! Millasilla pisteillä sisään? Ei pk-seudulle, vaan tonne savoniaan ja pk-karjalan amkhon. Itellä ehkä 20/30 nyt. Kiitosksia, jos joku vaivautuu vastaamaan:)
51033
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Turun pääsykokeissa oli viime syksynä matematiikan, enkun ja ruotsin koe, päättely(logiikkatesti , persoonallisuustesti ja psykologin haastattelu. matikassa oli päässälaskuja,muuntolaskuja(esim. g -> mg -> mikrogramma), prosentti ja liuoslaskuja.sisään pääsi 60 pisteellä.ruotsin ja enkun koe ei kuulemani mukaan vaikuttanut sisään pääsemiseen paljoa.pääpaino oli eniten noissa muissa , erityisesti psykologin haastattelussa.

Äänestä

myös Joensuuhun aika vaikea päästä. En tiedä mitä painotetaan eniten, mutta pisteitä on kyl kerättävä jos sinne mieli tekee. Oisko n 70p sisään!?! Pääsykokeessa esim matikassa päättelytehtäviä, psykologisia tehtäviä (piirtele viivoja miten susta tuntuu) ja mikä sana ei kuulu joukoon -tehtävä. Ja paljon muuta jota ei muista... Haastatteelun kannattaa valmistautua etukäteen: mieti miksi olet hyvä juuri tälle alalle, luonteenpiirteet, sun hyvät & huonot puolet... jne. On paljon haastattelijasta kiinni miten hyvin menee. Toivottavasti sattuu mukava, niin yhteisymmärrystä syntyy ja sitä kautta ehkä paremmat mahkut päästä sisälle.

Äänestä
  • vielä jatkan, että kielipäästä siellä ei kysytty. Eli ei tarvinnu siinä vaiheessa osata ruotsii tai enkkuu. Paitsi et se haastattelija tietty näki sun tokarista numerot, mut liekkö tuollakaan ollut väliä.

    Äänestä

  • ja... kirjoitti:

    vielä jatkan, että kielipäästä siellä ei kysytty. Eli ei tarvinnu siinä vaiheessa osata ruotsii tai enkkuu. Paitsi et se haastattelija tietty näki sun tokarista numerot, mut liekkö tuollakaan ollut väliä.

    Joo, kielikokeet pidetään erikseen opintojen alettua. Sitten joko tasaaville kursseille (lähinnä huonon kielitaidon omaavat) tai varsinaisille hoitoalan kielikursseille.

    Äänestä

Ite kävin just p-k amk:n hoitotyön pääsykokeessa pari vuotta sitten ja siellä oli ainakin ihan vaan opettajien haastattelut (4 hengen ryhmissä mentiin ja ne kyseli kaikilta jotain), ryhmätilanne (myöskin 4 hengen ryhmissä), terveydenhoitajan haastattelu ja ne normaalit psykologiset testit (musteläiskät ja lauseen jatkot).. Lisäks muistelen että siellä tais olla jotain matikkaan liittyviä päättelytehtäviä, mut liekkö noilla suurta painoarvoa kun oma lukion matikannumero on 6 ja silti pääsin sisään =) Ei siis mitään varsinaisii laskutoimitustehtäviä ollu, sillon vielä ainakaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sh-koulutus kirjoitti:

Täälä on välillä niin sekavia vastauksia, että pakko kysyä vielä itse:)

Elikkä... Kertokaapas nyt kaikki pääsykokeissa olleet, että minkälaiset nuo sairaanhoitajan pääsykokeet oikein ovat? Onko matematiikka ja millasia laskuja? Onko jotain ryhmätehtäviä tai haastatteluja? Tai ihan mitä vaan... kaikki informaatio ko. koulutuksesta tervetullutta! Millasilla pisteillä sisään? Ei pk-seudulle, vaan tonne savoniaan ja pk-karjalan amkhon. Itellä ehkä 20/30 nyt. Kiitosksia, jos joku vaivautuu vastaamaan:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu