Mieheni sai tässä taannoin hääkutsun ystävänsä häihin, kutsu oli osoitettu siis vain avopuolisolleni eikä missään kohdassa kutsua mainittu nimeäni. Toki jokaisella on oikeus kutsua juhliinsa ketä haluaa, mutta eikö hyviin tapoihin silti kuuluisi kutsua myös puoliso -meillä myös yhteinen lapsi? Asia jäi minua hieman harmittamaan, ymmärtäisin jos olisin tyttöystävän roolissa tai kyseessä olisi pienen budjetin häät, mutta näin ei kuitenkaan ole. Mitä mieltä olette asiasta?
Hääkutsusta..
asiaa
182795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kuuluiko miehesi johonkin tiettyyn kaveriryhmään, joista ei muidenkaan vaimoja/tyttöystäviä kutsuttu?
Meillä ainakin on kutsumisessa periaatteena se että esim. mieheni lapsuudenystävät kutsutaan yksin vaikka olisikin jo vaimo ynnä muut tai jos ollaan oltu pariskunnan molempien osapuolten kanssa tekemisissä, niin sitten kutsutaan molemmat..
Mutta moni hääpari jättää kutsumatta puolison, jos eivät ole häntä koskaan tavanneet. Nykyään hääjärjestelyjä tehdessään morsiammmet hokevat sitä kuinka "nämä ovat meidän häät" ja painottavat sitä kuinka heillä on oikeus järjestää juuri sellaiset juhlat kuin haluavat. Senkin olen moneen kertaan kuullut, että "minä en halua kätellä häissäni yhtään tuntematonta ihmistä". Tuollainen asenne aiheuttaa sen, että etiketti säännöt unohdetaan ja pahimmassa tapauksessa vieraita loukataan. Pitäisi muistaa, että vieraat sen juhlan loppujen lopuksi tekevät. Ihanimmat ja ikimuistoisimmat häät saa, kun panostaa vieraiden viihtyvyyteen ja sitä kautta hyvään tunnelmaan juhlissa.
Itseasiassa tarkemmin ajatellen juuri näin on, ei kuitenkaan lapsuudenystäviä. Minä en ole koskaan myöskään tavannut sulhasta mutta odotin innolla että olisin viim. häissä tavannut koska kyse on hyvästä ystävästä. Mutta täytyy sitten kait jäädä rannalle ruikuttamaan... Sen verran inhottava olen että kun meillä tulevaisuudessa häät on, lähetän kutsun myös ainoastaan tälle sulhaselle ;)
varsinkin jos kyseessä on tanssihäät, on todella kummallista jos puolisio ei kutsuta. lapsia ei missään tapauksessa ole pakko kutsua, mutta puolison kutsumatta jättäminen on törkeä etiketti loukkaus!
voisin ymmärtää, jos kyseessä on vain pieni coktail-tilaisuus, niin paikalle kutsutaan rajattu määrä vieraita, mutta kyllä iltatilaisuudessa vieraillakin on mukavampaa, jos oma puoliso = ainakin yksi tuttu on mukana juhlimassa, näin koen ainakin henkilökohtaisesti asian.
Kyllä sitä voi muutenkin tutustua kuin häissä, siellä ei paljon sulhoa ehdi kuule muuta kuin kättelemään. Jos sulho on miehesi hyvä ystävä niin ihmettelen syvästi ettet ole tavannut kertaakaan. Kyllä mä ainakin olen kaikki mieheni ystävät jo tavannut..ja niitä ei olekaan mitään ihan vähän.. Heidän naisensa eivät kylläkään ole suvainneet ilmestyä koskaan paikalle, vaikka on aina kutsuttu jokaisiin juhliin, siitä syystä jätämme kutsumatta nyt häihin..
En ole tavannut mieheni ystävää (sulhasta) koska hän asuu ulkomailla, eikä myöskään mieheni ole häntä pitkään aikaan nähnyt. Odotin vastauksia tyyliin 'kyllä jokainen saa kutsua ketä haluaa joten älä valita', mutta nyt kun oikein ajattelen asiaa vielä enemmän ni kyllä tuntuu tosi törkeeltä.
Asia erikseen teidän tapauksessa.. Ehkä he eivät vaan sitten tiedä olemassaolostasi ja lapsestanne! ;)
Mutta turha täällä näitä on jaaritella.. pistetään nyt vielä tämä klisee.. eiköhän jokainen saa kutsua ketä haluaa! Ja etiketit on tehty rikottaviksi.
Etiketit on tehty rikottaviks ja pakko ei ole kutsua ketään. Pakko ei ole muuta kuin kuolla ja sekin vaan kerran elämässä. Mutta tolla asenteella pakostakin tulee loukattua vieraita ja sitten valitetaan jälkeenpäin kun oli häissä huono tunnelma. Ja valitetaan kun vieraat toi liian halpoja lahjoja lahjalistan ulkopuolelta. Ja polttareissakin vaan nolattiin. Ei vieraidenkaan ole pakko tehdä mitään jos tuolle linjalle lähdetään. Ei ole pakko järjestää hauskoja polttareita, tuoda upeita lahjoja ja olla iloisella mielellä hääjuhlassa. Kyllähän se hyvä käytös etikettiin kuuluisi, mutta etikettihän oli tehty rikottaviksi, eikös? Eli vieraat voi häissä vetää perseet olalle ja tapella keskenään? Naisvieraat voi saapua paikalle valkoisissa mekoissa ja miehet verkkareissa. Vai meneekös se juttu niin, että vain vieraiden odotetaan noudattavan etikettiä, hääpari voi sooloilla miten haluaa?
Hö tota menoa ei koskaan taida tavatakkaan!
Kyllä mä kutsuisin puolisonkin vaikka en tuntisi. Halvemmaksihan ne häät tulisi, kun karsisi porukkaa tuolla tavalla. Mutta ei sittenkään tulisi mieleen!
Meillä miehen kaveriporukka pitää synttärit, saunaillat, baari-illat yms. yleensä vain miesporukassa. Mutta kyllä häihin kutsutaan vaimotkin.
Mun mielestä on kohteliasta kutsua molemmat ja niin yleensä tehdään. Ja tylsä siellä häissä olisi olla ilman toista.
Joku ei halua näköjään ketään "tuntematonta" häihinsä ja joku ei tunne kumpaakaan kutsumastaan pariskunnasta tai siis kutsuu sukulaisia joihin ei muuten pidä yhteyttä...
oli mun työkaverit kutsuttu ilman puolisoita, kun emme heitä koskaan ole tavanneet ja määrä ois paisunu aika valtavaksi, jos ois kutsuttu puolisoineen...
Vieraslistan paisumisen voit estää jättämällä vaikka työkaverit kokonaan kutsumatta, se on parempi kuin tuollainen törkeys.
Kyllä kaikki ymmärtävät että johonkin on raja vedettävä ettei vieraslista paisu yli äyräiden, mutta tökeröä käytöstä ei tarvitse ymmärtää.
Tarkoitan siis että kokonaisen pariskunnan voi jättää kutsumatta, mutta pariskuntia ei jaeta kutsumalla toinen ja jättämällä toinen kutsumatta.
Juuri nyt omiin häihin vieraslistaa olemme sulhin kanssa laatimassa. Totesimme myös että lista kasvaa kasvamistaan kun ystävien puolisot kutsutaan myös. Emme ole kaikkien puolisoita (tyttö-/poikaystävä, avopuoliso, aviopuoliso)edes tavanneet, mutta on aivan selvää että toki heidät kutsutaan. JOs budjetti venyy, niin sitten mahdollisesti tinkii jostain muusta. On aivan törkeää jättää puoliso kutsumatta, etenkin jos asuvat yhdessä. Hyvistä käytöstavoista emme tingi. Ja silti saamme juuri sellaiset häät kuin haluamme. En kehtaisi sellaista vierasta silmiin katsoa, jonka puoliso olisi jätetty kutsumatta. Ei rahan ajatteleminen saa tärvellä käytöstapoja.
En ollut tiennytkään että nykyään on sellainen törkeä käytäntö yleistymässä ettei puolisoja kutsuta.
Minä en sellaisiin häihin menisi, johon ei miestäni kutsuttaisi mukaan. Laittaisin samalla myös harkintaan ko. pariskunnan kanssa kaveeraamisen. En halua moukkia tuttavapiirissäni pitää.
Minusta ei ole paha, jos mieheni ei saa kutsua, jos ei tunne koko hääparia. Sitten toki asia erikseen, jos tuntisi ja oltaisiin enemmänkin tuttuja.
Loukkaantuisin ehkä siitä jos minua ei olisi kutsuttu ja tuntisin molemmat pariskunnasta, mutta vain mieheni kutsuttaisiin.
Minäkin loukkaantuisin jos miehelleni tulisi kutsu joka ei koskisi minua.
MUTTA sitten tein vastaavalla tavalla omia hääkutsujani lähettäessä. Meidän parikymppisille serkuille laitettiin solo-kutsut, ja varsin selkeät ohjeet vielä mukaan että kutsu oli vain yhdelle. Oon yrittänyt puolustautua sillä että tietääksemme heistä kukaan ei seurustele vakituisesti (viime perjantain "hoitoa" kun ei lasketa!!!) ja muutaman kanssa olin puheissakin etukäteen että eivät tykkää pahaa kun kutsu onkin ilman aveccia.
Eihän se tietenkään ollut noin yksikertaista, olisihan se pitänyt arvata. Nyt sitten kuuluu jälkipuheita kutsusta.
No, mitäpä tähän sanoisi muuta kuin että "meidän hääthän ne on..." ;D