STT:n uutisia:
"Nolo asema. Yhdysvaltalaisen ohjelmistojätin Microsoftin julkaistua uuden Windows käyttöjärjestelmän Windows 11, joutui piskuinen Linux erittäin noloon asemaan. Sen käyttäjien määrän uskotaan romahtavan yhdestä prosentista noin 0.3 prosenttiin vielä tämän vuoden aikana."
"Nolo asema. Yhdysvaltalaisen ohjelmistojätin Microsoftin julkaistua uuden Windows käyttöjärjestelmän Windows 11, joutui piskuinen Linux erittäin noloon asemaan. Sen käyttäjien määrän uskotaan romahtavan yhdestä prosentista noin 0.3 prosenttiin vielä tämän vuoden aikana."
Vastaukset 28
Vanhimmat
Myös käyttäjät erittäin nolossa asemassa.
Linuksin+suosio+1%+erittäin+noloa.
Eihän? Milloin sitten alkaa se kuuluisa linuksin maalimanvalloitus?
Heti kun nolla on saavutettu. Siitähän ei voi nousta kun ylospäin. Mutta matka huipulle on pitkä ja kestänee liian kauan.
Nollasta ylös - siinäpä tunnuslause tubutinpojille!
Sinä et pääse siitä nollastasi alaspäin.
Vain unelmissa, vain unelmissa! Ne ovatkin ainoat, mitkä pitävät tubutinpojat vielä hengissä.
Ei suinkaan ainoat. Kaikkien palstojen häiriköinti pitää tubutinpojat hengissä. Jos ei olisi erilaisia tietotekniikan palstoja joita häiriköidä, he menehtyisivät nopeasti.
Pitää muistaa, jotta linuksien osuus on tainnut mennä jo tuon 0,3%:n. Ei tavikset osaa poistaa tai ohittaa securebootia.
Oikea luku on 0,01% tällä hetkellä. Surkeuden surkeus, linuks.
Linuxien käyttäjämäärät on enemmänkin 10% eikä 0,01% joten te winhihut toistatte aina samaa paskaa!
0,01% on ihan todellinen käyttäjämäärä, väitä mitä väitä.
Kyllä, tuo on ihan oikein. Linuks-ydin anderoahan emme voi laskea miksikään linukseksi. Ja alaspäin menee, kunnes poistuu kokonaan.
Linuks on jo mennyt alemmaksi, kuin tuo 0,01% oli tuolloin. Kohta häviää kokonaan.
Trolleja taitaa nolottaa koska Microsoft tekee nykyisin voitot muuten kuin trollien pöytäkoneilla.
No jaa, yritin asentaa tuon windows 11 omaan koneeseen mutta se ilmoitti että laitteistoni ei ole yhteensopiva, niin Linuxin käyttö minulla jatkuu yhä edelleen vaan...
Tuskin olet edes yrittänyt. Kunhan satuilet - sekin kuuluu linuks-harrastukseen!
Kuka niin uskoo?
Taitaa olla false news.
Täysin uskottava ennuste. Johan nyt linukseista luovutaan suurella vauhdilla, koska sen näennäinen "turvallisuus" on enää lähinnä vitsi!
Microsoft hoitaa asiat jotta tietokonekauppa pyörii.
Miksiköhän Microsoft pyörittää omia palvelimiaan Linuxilla. Taitaa tämäkin palvelu toimia Linuxissa.
Se+ON+JO+tuossa+0,3%+asemassa+ja+sekin+hieman+yläkanttiin.+Random+lisäosa+antaa+näet+linuksille+enemmän+käyttökertoja,+kuin+mitä+niitä+todellisuudessa+onkaan.
On+jo+pudonnut.+Toki+linukshihulien++"tilastojen"+mukaan+linukseja+olisi+noin+120%.+Todellisuus+n.+0,4%.+Jotta+semmoisia+nämä+tubutinpojat+sitten+ovat.
On jo mennyt tuonkin alle, ehkä jotain 0,3% eli promillekerhosta puhutaan.
Ei ole mitään promillekerhoa vaan linuxien käyttäjämäärät on 10%!
Tuokin 10% on satakertainen oikeaan verrattuna. 0,01% tosiasiallinen linuksien käyttäjämäärä.
Tuo mainittu 0,3% on nykyisin jo 0,03%. Sen verran linukseja on vielä pöytäkoneissa.
Mitä tässä maailmassa on eniten?
Ajatelkaas vähän---Keskinkertaista.