Haso Vanha Mylly

Anonyymi

Hei, mistä kaupungin sivuilta löytyy tämän kohteen pohjapiirustukset?

12

3078

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotakin hajua pohjista saa arkkitehtitoimiston hanke-esittelystä. Ainakin pitivät kutinsa Haso Pippurimyllyn kohdalla. Arkta Reponen rakentaa 3 taloa Yläkiventielle eli kaksi Hasoa (Pippurimylly ja Vanha mylly) ja yhden Hekan vuokratalon senioreille >> https://www.arkworks.fi/portfolio/att-myllypuro/

      • Anonyymi

        En saa ainakaan omalla laitteella selvää noista pohjista. Paljon turhia julkisivukuvia. Kyltti rakennuspaikan vieressä kertoo, että kohteeseen tulisi 75 neliön saunallinen kolmio, mutta sitä en löytänyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En saa ainakaan omalla laitteella selvää noista pohjista. Paljon turhia julkisivukuvia. Kyltti rakennuspaikan vieressä kertoo, että kohteeseen tulisi 75 neliön saunallinen kolmio, mutta sitä en löytänyt.

        Joo, tuo sivu toimii paremmin tod.näk. kannettavalla kuin mobiililaitteella. Mä kyllä katsoin sitä tabletilla. Talojen pohjapiiroskuvissa ovat 1. Krs ja 2. Krs pohjat. Ilm. ylempien kerrosten pohjat ovat sitten samanlaiset kuin tokassa kerroksessa. Ainakin oli Pippurimyllyssä. Vanhan myllyn kohdalla oli päädyssä 70 plus neliöinen kolmio. Muut asunnot olivat joko yksiö 35 neliötä ja kaksioita noin 44-54 neliötä.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Vanha mylly kiinnostaisi, mutta nykyinen edullinen Haso pohjaratkaisultaan kuitenkin paljon parempi kuin tuo kolmio. Joten jos tuo kolmio ainut vaihtoehto, niin taitaapa jäädä hakematta.
        Miksihän esim. Vinsentistä nähtävissä kunnon pohjat, mutta tulevat Myllypuron kohteet ihan pimennossa? Ehkä löytyisivät kaupungin sivuilta, jos osaisi hakea. Esim.uutta Helsinkiä-sivuilta ei löydy mitään rakennusaikataulua Myllypuron kohteille toisin kuin Jätkäsaarelle ja muille keskustan kohteille. Hasoja rakennnetaan kuitenkin eniten juuri Myllypuroon.


    • Anonyymi

      Niinpä! Vanhan myllyn ja Yläkivenrinteen lisäksi täydennysrakentamisena pitäisi tulla myös Hason asotalo Yläkiventie 6:sen tontille Hekan talojen keskelle sen uuden pysäköintilaitoksen viereen. Sen haku on tod.näk ensi vuonna.

    • Anonyymi

      Nyt haso Vanha Mylly haettavissa. Pohjapiirustuksissa vain yhden kokoinen kolmio. Talo rakennetaan hekan talojen viereen. Vain 55v. senioritalo. Millainen asuinalue Myllypuro on? Aiotteko hakea ja millä järjestysnumerolla?

    • Anonyymi

      Myllypuro on luonnonläheinen, melko hyvillä palveluilla varustettu alue.
      Alueella terveysasema, liikuntapalveluita, mediakirjasto ja ostoskeskus.
      Itse en hae kohteeseen , koska kolmio liian pieni omiin tarpeisiin.

      • Anonyymi

        Miten haetaan senioriasuntoa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten haetaan senioriasuntoa?

        Hakeminen on yksikertaista valitaan vain ne seniori kohteet niin muista ei tule ehdotuksia. Tosin taitaa hieman harvassa olla vapautuvat seniori kohteet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hakeminen on yksikertaista valitaan vain ne seniori kohteet niin muista ei tule ehdotuksia. Tosin taitaa hieman harvassa olla vapautuvat seniori kohteet.

        Tällä hetkellä on haettavissa seniorikohde Tapulikaupungissa 1 h k, 46 m2, valmistunut 2017 https://www.haso.fi/fi/kohteet/vapaat-asunnot


    • Anonyymi

      Monimutkaiseksi tehty koko hakeminen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      666
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe