Silmälääkärin ja arvostetun optikon ammattitaito

Anonyymi

Sain lähetteen optikolta silmälääkärille silmässä olevien samentumien takia. Optikon arvot näöstäni olivat samansuuntaiset kuin olemassa olevien linssieni arvot eikä ikänäköä todettu. Olen siis likinäköinen arvot -3 ja -2.5 ja optikon arvot olivat hieman enemmän miinusta, mikä olikin oman arvioni mukaan paikkansapitävä, sillä kauas näkeminen tuntuikin olevan haastavampaa kuin ennen. Silmälääkärin arvot olivat täysin päinvastaiset näöstäni ja sanoi ikänäköä tulleen, mihin totesin että ei voi olla totta. Ilman laseja en näe lukea pientä tekstiä edes 30cm päästä ja laseillakin näen aivan hyvin lukea lehdet ja kännykän pientä tekstiä läheltä 10cm päästä. Silmälääkäri pudotti arvot -1.25 ja -1.0 ja ohjasi optikolle uusien linssien hankintaa varten. Tämän optikon arvot olivat myös silmälääkärin tasoa ja puhui myös ikänäöstä. Hänen määräämällä linsseillä näin lähelle samoin kuin ennenkin mutta kauas en yhtään ja siitä seurasi silmien väsymistä, siristelyä ja päänsärkyä. Hämärällä näkö oli todella huono, enkä enää edes jaksanut katsoa kuin muutaman metrin päähän kävellessäni. Auton rattiin ei mitään asiaa noilla voimakkuuksilla eikä töissä näkökyky riittänyt kunnolla toimimiseen. Optikko vain hoki että näkökykyni hänen arvoillaan on keskimääräistä parempi. Kuinka voi olla että erot ensimmäisen optikon ja silmälääkärin ja toisen optikon arvoissa voivat olla täysin päinvastaiset? Ilmeisesti kun arvaamalla sanoo että ehkä se kirjain on se ja se tarkoittaa että näen sen ongelmitta. Kyllähän se pitää nähdä kunnolla eikä arvuuttelemalla todeta että se nähdään. Silmälääkäri oli ison yksityisen lääkäriaseman ja toinen optikko oikein arvostettu ja pätevä jolle silmälääkäri minut ohjasi. Eikö minun sanani paina mitään omasta näkökyvystäni vaan minun on sokeasti (todellakin) luotettava silmälääkärin ja toisen optikon arvioon näkökyvystäni? Jatkossa asioin taatusti ensimmäisen optikon yrityksessä enkä näissä ns. tasokkaammissa paikoissa. Toivottavasti en jatkossa joudu sellaisen lääkärin hoidettavaksi joka toteaa että kyllä sinulla on sormi tallella vaikka se puuttuukin.

4

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskomatonta! Oliko mikä firma se silmälääkärin firma, jotta tietää varoa? Varmaan voi näin anonyymisti kertoa? Ajattelin seuraavaksi siirtyä Instrun asiakkaaksi, toivottavasti ei ollut se kyseessä (en kyllä usko että oli).

      • Anonyymi

        Instru se ei ollut. En nyt lähde tätä pientä firmaa tässä mainitsemaan mutta ei kuulu mihinkään ketjuun. Löytyy kuitenkin Varsinais-Suomesta.


    • Anonyymi

      Olin noin viikko sitten silmälääkärillä ja näöntarkkuuden tutkiminen ei meinannut millään onnistua maskin kanssa. Silmät hikoili (hellepäivä) ja aiemmin talvella taas testilinssit oli kylmiä joten huurtui heti. Nyt saatiinkin oikeat tulokset kun pyysin lääkäriltä luvan poistaa maskin ja hän vetäytyi vähän kauemmas. Johan alkoi valotaululta näkymään numerot hienosti kun linssit eivät enää huurtuneet.

    • Anonyymi

      Onko sinulla hajataitteisuutta? Jos on, niin laita edellisten lasien voimakkuudet hajataiton kanssa, sekä uusien. Muuten ei pysty vertaamaan. Ja oikeat etumerkit onko - vai merkillä. Koska optikko merkkaa hajataiton usein - ja lääkäri joten ei voi suoraan verrata ellei tiedä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      117
      11089
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      155
      10308
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      183
      6499
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      49
      5574
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5051
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      146
      4364
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      67
      4044
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3604
    Aihe