Silmälääkärin ja arvostetun optikon ammattitaito

Anonyymi

Sain lähetteen optikolta silmälääkärille silmässä olevien samentumien takia. Optikon arvot näöstäni olivat samansuuntaiset kuin olemassa olevien linssieni arvot eikä ikänäköä todettu. Olen siis likinäköinen arvot -3 ja -2.5 ja optikon arvot olivat hieman enemmän miinusta, mikä olikin oman arvioni mukaan paikkansapitävä, sillä kauas näkeminen tuntuikin olevan haastavampaa kuin ennen. Silmälääkärin arvot olivat täysin päinvastaiset näöstäni ja sanoi ikänäköä tulleen, mihin totesin että ei voi olla totta. Ilman laseja en näe lukea pientä tekstiä edes 30cm päästä ja laseillakin näen aivan hyvin lukea lehdet ja kännykän pientä tekstiä läheltä 10cm päästä. Silmälääkäri pudotti arvot -1.25 ja -1.0 ja ohjasi optikolle uusien linssien hankintaa varten. Tämän optikon arvot olivat myös silmälääkärin tasoa ja puhui myös ikänäöstä. Hänen määräämällä linsseillä näin lähelle samoin kuin ennenkin mutta kauas en yhtään ja siitä seurasi silmien väsymistä, siristelyä ja päänsärkyä. Hämärällä näkö oli todella huono, enkä enää edes jaksanut katsoa kuin muutaman metrin päähän kävellessäni. Auton rattiin ei mitään asiaa noilla voimakkuuksilla eikä töissä näkökyky riittänyt kunnolla toimimiseen. Optikko vain hoki että näkökykyni hänen arvoillaan on keskimääräistä parempi. Kuinka voi olla että erot ensimmäisen optikon ja silmälääkärin ja toisen optikon arvoissa voivat olla täysin päinvastaiset? Ilmeisesti kun arvaamalla sanoo että ehkä se kirjain on se ja se tarkoittaa että näen sen ongelmitta. Kyllähän se pitää nähdä kunnolla eikä arvuuttelemalla todeta että se nähdään. Silmälääkäri oli ison yksityisen lääkäriaseman ja toinen optikko oikein arvostettu ja pätevä jolle silmälääkäri minut ohjasi. Eikö minun sanani paina mitään omasta näkökyvystäni vaan minun on sokeasti (todellakin) luotettava silmälääkärin ja toisen optikon arvioon näkökyvystäni? Jatkossa asioin taatusti ensimmäisen optikon yrityksessä enkä näissä ns. tasokkaammissa paikoissa. Toivottavasti en jatkossa joudu sellaisen lääkärin hoidettavaksi joka toteaa että kyllä sinulla on sormi tallella vaikka se puuttuukin.

4

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskomatonta! Oliko mikä firma se silmälääkärin firma, jotta tietää varoa? Varmaan voi näin anonyymisti kertoa? Ajattelin seuraavaksi siirtyä Instrun asiakkaaksi, toivottavasti ei ollut se kyseessä (en kyllä usko että oli).

      • Anonyymi

        Instru se ei ollut. En nyt lähde tätä pientä firmaa tässä mainitsemaan mutta ei kuulu mihinkään ketjuun. Löytyy kuitenkin Varsinais-Suomesta.


    • Anonyymi

      Olin noin viikko sitten silmälääkärillä ja näöntarkkuuden tutkiminen ei meinannut millään onnistua maskin kanssa. Silmät hikoili (hellepäivä) ja aiemmin talvella taas testilinssit oli kylmiä joten huurtui heti. Nyt saatiinkin oikeat tulokset kun pyysin lääkäriltä luvan poistaa maskin ja hän vetäytyi vähän kauemmas. Johan alkoi valotaululta näkymään numerot hienosti kun linssit eivät enää huurtuneet.

    • Anonyymi

      Onko sinulla hajataitteisuutta? Jos on, niin laita edellisten lasien voimakkuudet hajataiton kanssa, sekä uusien. Muuten ei pysty vertaamaan. Ja oikeat etumerkit onko - vai merkillä. Koska optikko merkkaa hajataiton usein - ja lääkäri joten ei voi suoraan verrata ellei tiedä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      86
      6338
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3160
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1716
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe