Suomessa välitetään Etelä-Koreasta, sikäläisten hyväosaisten, markkina-viihteellistä kirjallisuus- ym k-pop-tietokone-yhteiskunnan kiiltokuvaa, jossa korkeakoulutetut perivät taloja ja mökkejä, elelevät eräänlaisessa, syvämietteisessä joutilaisuudessa, luontoa nationalisti-oikeistolle tyypilliseen tapaan, jalustalle nostaen, perhekeskeisesti ja ilman taloudellisia huolia.
https://antimilitaristi.fi/artikkeli/etelä-korean-aseistakieltäytyjäliikkeen-uudet-haasteet
Tarve tehdä demokratiasta, kaupallista menestystarinaa, jossa tasa-arvoa jaetaan heille, joilla sitä jo on, eli hyväosaisille keskenään, näyttää hallitsevan, ainakin sitä käännöskirjallisuutta, mitä kirjakaupat ja mediat Suomessa tyrkyttävät.
Aseista kieltäytyminenkin, joka nyt osui linkiksi, esitetään poliitikkojen onnistumis-tarinana, osana sitä suurten markkinavoimien, näennäis-demokraattisen, modernin yhteiskunnan julkisivua, jossa kaikki ´ikävät asiat´ ovat tapahtuneet menneisyydessä ja nykyisyys näytetään onnistuneena, ilman häiritseviä yhteiskunnallisia erimielisyyksiä ja ongelmia.
Herää epäilys, että mitenkähän lienee, tavallisten ihmisten tilanne Etelä-Koreassa, saati köyhyyteen pakotettujen, kai heitä sielläkin on ? Ovatko ne menneisyyden kidutukset, katoamiset ym militaristinen tms. väkivalta, sittenkään menneisyyttä, vai onko menneisyys ja nykyiset epäoikeudenmukaisuudet, kenties isommat vääryydet ja demokratiavaje, vain häivytetty markkinametelin tieltä, tukahdutetuksi taustahiljaisuudeksi, kuten monissa ns. länsimaissa, Suomi mukaan lukien.
Etelä-Korean markkina-viihde-kiiltokuva, saa epäilemään demokratian tilannetta siellä
Anonyymi
2
1666
Vastaukset
- Anonyymi
Voisihan joku Etelä-Korealainen kertoa, miten näkee tilanteen siellä ?
- Anonyymi
Suomenkin äärioikeistopoliitikkoja, on käyttänyt Etelä-Korean, haitallista markkina-viihde-imagoa egonsa pönkittämiseen.
https://www.france24.com/en/live-news/20210812-anti-feminism-backlash-on-the-rise-in-south-korea
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703905
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.473233Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1542979Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,552902SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752436Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a251954Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621941Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1531884Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.31777- 901277