Mikä mättää kun en pysty latamaan web storedta laajennuksia vivaldinn?
Vivaldi ja Chrome Web Store
Anonyymi
26115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ei kannata käyttää tuollaista selainta..
Siinä muuttui asetukset jossain vaiheessa, pitää ruksata että sallii salausmerkin ja verkkokaupan.
Kiitos! Nyt toimii.
Voi jestas mitä humpuukkii, ei ole mikään muuttunut laajennosten asennuksessa. Ihmeellinen höpöttäjä.
Eipä toimikkaan, ei löytynyt ruksattavaa.
Vivaldi on hyvin varteenotettava selain, koska siinä on automaattinen kielenkääntö, tosin hitaan puoleinen, mutta toimiva.
Vivaldi on jopa niin hyvä että jos jollekulle ei Chromium kelpaa, niin seuraavaksi suosittelisin vivaldia. Huomion arvoista oli että Benchmark testi jäi jumiin AngularJS testin aikana ollessaan oletusasetuksillaan. Ongelma varmaa ratkeaa kun lähtee selvittämään.
Jos ei halua kuukkelin selainta niin Watrefox Classic paras, chrome tietysti viimeinen vaihtoehto.
Watrefox Classic luopumista, kaikesta siitä mitä kehitys on tuonut tullessaan, viimeisen kymmenen vuoden sisään.
Marginaaliselain jossa paljon ongelmia..
Höpöhöpö, siinähän toimii monipulisemmat lisäosat kuin rajoitetut webextensiot ja pystyy mukauttamaan ihan eri tavalla kuin vammaisille? tarkoitettuja chromium-selaimia.
Älähän nyt valehtele, kyllä se tiedetään mikä se on.
Et näköjään tiedä, chromiumit ovat erittäin rajoitettuja ja täynnä vakoilua. Hidastuvatkin kuulema jo muutamalla lisäosalla, minulla parisataa lisäosaa joista puolet eli ne parhaat perinteisiä, eikä hidasta yhtään.
Eihän niitä ole edes suunniteltu lisäosien käyttöön kun yksi ainoa paikka mihin niitä voi laittaa, tähän voi laittaa aivan vapaasti kolmelle sivulle ja vaikka moneen riviin jos haluaa. Jokaisen valmiinkin kuvakkeen paikan voi muttaa tai poistaa.
Vakiona tämäkin yhtä ankea, mutta jo Classic Theme Restorer muuttaa valtavasti. Selaimen pitää olla sellainen kuin haluaa eikä kaikilla samanlainen kuin vammaisille tehdyn näköinen ja yhtä vähän ominaisuuksia.
73 eniten käytettyä kuvaketta näkyvillä koko ajan, silti vapaata tilaa lisätä vaikka saman verran lisää ja sitten voisi lisätä uuden palkin. Lisäksi hakupalkkiin tulevat ja valikoissa olevat, osa vain hiiren valikossa, kaikki ei tietyusti tarvitse ollenkaan ja ne saa oikeasti pois näkyvistä, ei jää valikkoonkaan.
Päällepäin ei tietäisi ollenkaan mikä selain kun kaiken saa muutettua. Siksi käytössä eri tarkoituksiin myös aito FF ja siihen pohjautuvia mihin ei ole tullut päivityksiä vuosiin, mutta ovat erinomaisia edelleen. Chrome eniten käyetty ja siihen keskittyy lähes kaikki hyökkäyksetkin, samoin kymppiin.
Ei ikinä Watrefox Classic minulle, minä tarvitsen oikean selaimen.
"Et näköjään tiedä, chromiumit ovat erittäin rajoitettuja ja täynnä vakoilua. Hidastuvatkin kuulema jo muutamalla lisäosalla, minulla parisataa lisäosaa joista puolet eli ne parhaat perinteisiä, eikä hidasta yhtään."
Sinähän valehtelet kuin M-Kar aikoinaan.
Miksi ei pidä käyttää Waterfoxia.
HTML5: myötä kaikki tärkeimmät selaimet ovat poistaneet kolmannen osapuolen NPAPI-laajennuksia tukevan tuen turvallisuussyistä.
Waterfoxin omistaa mainosyhtiö System1.
Hahah, Waterfox on paljon turvallisempi kuin chromiumit, kuukkeli pahin mainostaja ja vakolilija, siihen webextensiot on kehitettykin. Perinteisillä lisäosilla pystyy estämään mainoksetkin tehokkaammin ja siitähän kuukkeli ei tykkää.
System1 panostaa nimenomaan yksityisyyteen kuten Waterwoxin kehittäjä Kontos ja Waterfox omistaa myös yksityisyyttä kunnioittavan hakukoneen Startpagen.
Mutta itse ne mainostavat itseään näin:
System1 ylläpitää maailman edistyneintä Responsive Acquisition -markkinointialustaa
Yhdistä erittäin tarkoitukselliset asiakkaat mainostajiin laajamittaisesti
Haahaa ohhoh, hiihii
Sanoo maailman pahimman vakoilijan ja pakkomainostajan selaimella chromella surffailija :D
Tässä sitten faktaa:
"Alex Kontos founded Waterfox in 2011 when he was a 16-year old student. Waterfox is based on Mozilla’s Firefox open-source platform, and was one of the first widely distributed 64-Bit browsers on the web. The Waterfox browser works similarly to Mozilla Firefox; however, it does not collect any user data and is highly customizable. Waterfox quickly gained a loyal following and is often listed as one of the best browsers for privacy and security.
System1 is actively building a suite of privacy-friendly products, including search engines, browsers and mapping, and we are very excited to provide these products to millions of users worldwide."
https://system1.com/press/system1-welcomes-waterfox
Kannattaa lukea koko juttu tuolta eikä uksoa kuukkelin halpaheikkejä.
Jos ei halua käyttää parempia lisäosia niin Waterfoxista on myös köyhempi versio missä toimii vain webextensiot. En ole edes testannut, mutta pitäisikin kokeilla onko se paremmin muokattava kuin muut chrome-kloonit, turvallisempi ainakin.
Kyllä siitä on faktat kaukana, kun mainostoimisto kirjoittelee omasta tuotteesta?
Sama se on myös Googlella.
Se on vain ajan kysymys, koska kärähtävät.
Kuukkeli on kärähtänyt jo moneen kertaan, Watrefox ei voi kärähtää kun ei vakoile.
Taisi Waterfox käyttäjä kokea Ahaaa elämyksen, kun tuli tietoiseksi mainostoimiston selainta käyttäneensä. Varmaan hävettää, 😂 😂 😂.
Taisi chrome-hörhö kokea Ahaaa elämyksen, kun tuli tietoiseksi ettei Waterfox käyttäjiä vakoilla kuten kuukkeli vakoilee itseään. Varmaan hävettää, 😂 😂 😂.
Sinähän käyttäydyt kuin Ubuntun käyttäjät kuunaan, ei kai vaan ... no tietystihän se on noin, mihinkään muuhun hiippakuntaan ei tuollainen tyhmyys ole pesiytynyt noin syvälle, voi että Ubuntu mainostoimiston verkkoselain, tätä nyt en olisi uskonut ellen omin silmin olisi nähnyt.
Nytkö vasta tajusit ettei Ubuntukaan vakoile kuten kymppi, minulle kyllä riittää Seiska kun siitäkin saa mikkisoftan vakoilun pois.
Toki Ubuntunkin (ja Seiskan) saa turvattomaksi käyttämällä niissä chromea.