Mikähän lie tuohon mun Maxtoriin (160GB IDE) tullut, kun ei enään resurssienhallinnasta löydy? Kovo oli aiemmin ulkoisessa (IDE-USB) kehikossa kiinni ja eräänä päivänä XP:n resurssienhallinnassa sitä ei enään löytynyt. Vaihdoin kovon IDE-väylään kiinni, mutta edelleenkään asemaa ei löytynyt. BIOS ja XP:n laitehallinta kyllä löytää levyn, eli ei se ihan pas...na ole. Mikähän auttais? Onko jotain ohjelmia/keinoja, joilla vois kokeilla ehjätä levyn ja palauttaa tiedostot?
Kovalevy kadonnut..?
kyllä se vielä eilen toimi...
72413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onkos sillä joku kirjain? D,E,F tai vastaava. Jos ei ole niin levynhallinasta antamaan sille joku kirjain niin pitäsi taas näkyä!
Asemaa ei näy levynhallinnassa. Laitehallinnassa levy näkyy ja kun levyn ominaisuuksia katsoo, lukee siellä mm. Levy ja Tyyppi: Tuntematon, Tila: Lukukelvoton ja Osiotyyppi: Ei käytettävissä.
Levy on tiputtanut oisionti taulukon.
Mahdollisesti pelastettavissa data. kokeile easyrecovery softaa.
Ei auta pelastusohjelmat eikä mitkään muutkaan. Menevät vain ohjelmat jossain vaiheessa jumiin... kyllä ne jotain sieltä löytävät, mutta ei ole päässyt vielä niin pitkälle, että pääsisi tiedostoja tallentamaan.
Mitenhän tuon levyn saisi edes vielä toimintakuntoon, vai pitääkö alkaa kyseleen takuuseen uutta?
Oletko kattonut että emo tunnistaa levyn käynnistyessä? biosista. Voi olla vika jossain biossin ajurissakin. koita päivittää bios jos ei tunnistusta tapahdu. maxtoreissa on kyllä 24kk ainakin se takuu, mutta tiedot on korvaamatonta.
Mulla leipo kiinni 4kk vanha Maxtor diamondmax 9 S-ata! kyllä ne maxtorit on ennen laadukkaita ollut, että onkohan ne ruvennu tekemään paskaa??
Jos siellä on lukupää/t irti(ootko by the way heilutellut sitä. sen kuulee) niin eipä mahda sit mitään jos et ole alan hienomekaanikko.
Toimiiko muuten se toinen ide laite joka sulla on samassa letkussa? vai onko siinä toista? voi olla myös emon ideväylä kakkana. kokeile jollain toisella ide-piuhalla, mut aika kaukaa haettuahan toi on et piuha olis paskana, mut kandee kokeilla kaikki.
Eiköhän noissa edellä olevissa viesteissä ole muuten tullut kaikki konstit? Olis muutenki hyvä jos sais tulostettua jonkun virhelokin, ku ne takuu/huolto tyypit alkaa äpittää aina jotain. on hyvä jos on itellä vähän tietoa. Voi lyödä niille jauhot kurkkuun ja sanoa että "uutta levyä ja sassiin".
Mitäköhän mä oikeen jauhan? en muistanu mitä kysyit edes. no jos saat pelastettua tiedot ni takuuseen vaan!
"Low level formaattia", tai ns. Zero-format.
Eli kirjoitat levyn nollia täyteen.
On sitten kuin uusi, jos mekaniikka ei ole pettänyt.
Ohjelmat ja ohjeet Maxtorin sivulla.
Kyllä BIOS ja XP:n laitehallinta löytää levyn. Resurssienhallinnassa vaan ei näy... ja kaikki tiedostonpalautus, yms. ohjelmat, mitä olen kokeillu, menevät jossain vaiheessa aina sekaisin.