Saako tietokoneen dvd-asemasta jollakin liitännällä kuvan televisioon?
dvd-tv
saako
1125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kuva telkkariin saadaan näytönohjaimesta, mikäli siitä löytyy video out. Näytön ominaisuuksista otetaan tv kakkosnäytöksi ja laitetaan kuva näkymään sieltä.
Näin siis erittäin yksinkertaistettuna - ilman videolähtöä homma ei voi toimia siispä lueskelemaan tietokoneen/näytönohjaimen manuaalia ja katselemaan löytyykö takaa s-videojohdolle paikkaa (vastaavasti johdon toisellekin päälle täytyy paikka löytyä eli s-video/scart-sovitinta varmaankin joudut käyttämään.
No, heitetäänpä vielä pari sivuhuomautusta. Normaalisti tv ottaa vastaan komposiitti- tai komponenttisignaalia mutta sen yleensä voi tv:n asetuksista muuttaa s-videoksi mutta monesti vain yhteen scartiin. Näytönohjaimesta lähtevä signaali on todennäköisesti s-video, mikä on "toiseksi paras", komposiitti eli yhdistelmä (keltainen liitin) on selvästi huonompi vaihtoehto mutta helpompi tapa joissain tapauksissa. Näytönohjaimesta ei yleensä rgb-signaalia (kolme eri johtoa) saa mutta ero s-videoon ei ole niin suuri että sitä kannattaisi pohtia. Vääränlainen signaali aiheuttaa sen ettei värit näy.
Äänikin on ihan mukava saada kuulumaan, se kulkee erillään kuvasta eli sitä varten pitää vetää toinen johto (scart/s-video-sovittimissa on paikka myös äänelle, punainen ja musta tai valkoinen phonoliitin).