Moi! Pihassa on viime aikoina pyörinyt jotain hiippareita jotka tulevat autolla ja tutkivat pihaa. Pitäisi hankkia riistakamera jolla saisi kuvattua auton ja hiipparin. Kamera tulisi pihan portilta noin. 10 metrin päähän ja sen pitäisi saada kuvattua hyvällä laadulla auton rekisterikilpi ja naama hyvin. Olisiko Burrel S12HD SMS3 hyvä kamera kyseiseen käyttöön?
Riistakamera
Anonyymi
4249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ja kuinka kauan kyseisen kameran akku kestää
Burrelia en tunne, että joku kertokoot siitä enemmän kokemuksia. Itselläni on Uovisionin riistakameroita kaksi. Äkkiä en mallia muista, mutta näitä uudempia versioita. Ottavat erinomaisen tarkkoja kuvia ja lisäksi kamerassa on inframustasalama joka ei välähdä valona riistan eikä "ryökäleidenkään" silmiin.
En pidä kamerassa simkorttia, mutta ilman simmiä kameran patterit toimivat vuodenkin helteistä pakkasiin ottaen tuhansia kuvia samalla. Muistikortin käyn vaihtamassa tasaisin välein katsoakseni kuvat dikikamerasta.
Paljonko menee aikaa tuhansien kuvien katsomiseen? Voiko kuvia katsoa kuin videota jollakin laitteella?
Itse käytän dikikameraa kuvien katsomiseen kun vaihdan aina muistikortin käydessäni riistakameralla. No jokainen käyttää aikansa. Riippuu myös millaisen kuvanotto välin on säätänyt kameraan. Mulle tulee noin 200-500 kuvaa parissaviikossa riistaruokinnalta, kun kuvan otto väli on muistaakseni 4 minuuttia.
10 sekunnin välein otettuna puhutaankin jo tuhansista kuvista.