Äärihelleongelma kerrostalossa - pari niksiä

Kokemuksella ja kärsimyksellä: ei mitkään muut konstit auta, kuin ilmanlämpöpumppu. Itse en hinnan ja ongelmien takia hanki, mutta sain selville trikin, joka TOIMII. Mitkään kaihtimet tai pienet tuulettimet tai pimennysverhot tai muut kehnopehmoideat ei toimi. Tässä pitää ymmärtää tuulenvirtauksen, talon rakenteiden lämpeneminen, sisä- ja ulkolämpötilan ero. Tässä pari vinkkiä, jotka HUOM ovat monesti talojen järjestyssääntöjen vastaisia, mutta vartioiden toimivat erittäin tehokkaasti, kunhan teet nämä anonyymisti ja koko ajan vartioiden rapputilannetta. Ongelmana meillä on tupakointi, joka vielä sekin lisää ongelmia EIKÄ SUOMEN HALLITUS VIELÄKÄÄN OLE KIELTÄNYT SAIRAUKSIA, VIRUKSIA JA COVID19 levittävää kerrostalotupakointia!!!
Joten asiaan:
Trikki on tämä: tehokas läpivirtaus. Jos huoneistossa on 28,5 kuten meillä, ja ulkona vaikkapa 24, ota lämpömittari käteen ja seuraa sitä - varmaksi todisteeksi.
Yöllä: avatkaa kaikki pienet ikkunat (nyt on valitettavasti vain olla piittaamatta tupakansavusta) ja avatkaa ulko-ovi rappuun n. 5 cm. Huomaatte - jos toimii - että virtaus menee ikkunoista rappuun erittäin tehokkaasti, n. 1-2 t. aikaa niin sain lämpötilan laskemaan 2 astetta. Toinen trikki on tämä: avatkaa päivällä rapun oven, kun on varjopuoli. Avatkaa kaikki pienet ikkunat huoneistossa sekä postiluukku auki (laittakaa vaikka ilmaislehden). Tämä on hyvä myös huoneiston tuulettamisen vuoksi, koska useimmissa kerrostaloissa on liian heikko tuuletusvirtaus tuuletuskanavista sisään ja huoneiston 2-3 venttiileistä ulos. Tämä toimii hyvin niin kauan kuin rapun ovi on auki; siitä tulee vastakkainen läpivienti. Ei väliä jos joku sulkee rapun oven - silloin virtaus vaihtuu toiseen suuntaan, mutta kannattaa kädellä tsekata postiluukulla että sieltä tulee kylmää ilmaa sisään - silloin ulko-ovi on vielä auki.
Vielä tehokkaampi on - tässä pitää koko ajan vartioida ovella koska ei ole sallittu - avata myös huoneiston ovi n. 5-10 cm raolla, jolloin avatusta rapun ovesta virtaa tehokkaasti sisään ilmaa ja ULOS huoneiston ikkunoista. Mutta HUOM kannattaa tsekata kuinka monta ikkunaa on auki, meillä paras virtaus tapahtuu jos 2 ikkunaa auki, ei 3. Tai 1 kerrallaan. Kannattaa seurata, kokeilla ja katsoa lämpömittaria mitä näyttää. Meillä oli 28,5 - parin tunnin kuluttua viimeistään 26,5.

0

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

        Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
        Maailman menoa
        196
        8347
      2. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

        Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
        Maailman menoa
        27
        6074
      3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

        ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
        Maailman menoa
        169
        5709
      4. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

        Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
        Maailman menoa
        15
        3497
      5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

        Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
        Maailman menoa
        82
        2957
      6. Koska mennään retkeilemään?

        pusi pusi 😗
        Ikävä
        291
        2640
      7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

        🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
        Maailman menoa
        178
        2529
      8. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

        Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
        Maailman menoa
        618
        2380
      9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

        Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
        Maailman menoa
        91
        2196
      10. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

        Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
        Maailman menoa
        18
        1412
      Aihe