liigaan yleisöä..

seppo

Kukahan se viimein keksisi tavan jolla saataisiin veikkausliigan yleiöä lisää...katsomot täyteen...itse pelin taso tietty, mutta tasoa toisaalta nostaa myös se, että katsomot pullistelee, pelaajilla aivan erilaiset fiilikset pelata...Sitä kautta taasen seurat saa vähäiset pennitkin käyttöön, itse pelin kehittämiseen, vaikka nuorisotoiminnan kautta, vaikakin lipputulot ovat suomessa pienet..niin kasvu olisi aina kasvua..

Esim tuleva liigacupin finaali voisi olla oiva näytön paikka että suomailainenkin osaa tulla kannustamaan ja katsomaan jalkapalloa...Jonkinlainen yleiskeräys ihmisten saamiseksi paikalle, jokainen tuokoon ystävän mukaan, ja ystävä myös ystävän...tällä tapaa finnair-stadionkin saataisiin täyteen...Keksikää ideoita! tämä itsessään aika huono, mut jotain tarttee tehdä, netti on kuitenkin hyvä foorumi kehitellä joukkovoimaa, ja levittää sanaa!!!!!!!!

4

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fanittaja

      Joo itse olen ollut Alianssin kannattaja koko seuran lyhyen historian. Olen ihmetellyt, että miten tämän kokoisessa kaupungissa on mahdollista saada aina noin vähän porukkaa katsomoon. No yksi syyhän tietysti on siinä, että seura on uusi ja "jalkapallokulttuuri" ei ole vielä ehtinyt levitä.

      Mutta tosiasia on, että seurat eivät mielestäni tee kovinkaan paljoa katsojien saamisen eteen. Toki lehdissä on mainoksia tulevista otteluista, mutta jotain muutakin pitäisi keksiä. Itse olen viettänyt Saksassa puoli vuotta ja siellä huomasi kaupungilla pyöriessä aina, että onko matsipäivä. Eli jonkinlaista häppeningiä seurojen tulisi järjestää kaupunkien keskustiin matsipäivinä ja edeltävänä päivänä. Näin saataisiin tieto otteluista ihmisille.

      • FutisFani

        Totta haastelet, arvon kollega (tarkoitan että olet kotimaisen jalkapallon kannattaja, itse kannatan tätä "nuorempaa" pohjoisen seuraa). Suomessa on jalkapallokulttuuri valitettavan lapsenkengissään ja sen huomaa todella selvästi siitä, että Veikkausliiga alkaa 28. päivä tätä kuuta. Mitä hehkutetaan urheilumedioissa? Aivan, jääkiekon MM-kisoja ja formuloita.

        Tänään toki oli paikallisessa lehdessä kokosivun juttu "omasta" seurasta ja sen "paikallis"-kilpailijasta. Kai tuokin on jonkinlaista eteenpäinmenoa, vaikka sitten vauvan askelin.

        Mitä mieltä muuten olet Veikkaajan Liigarankingista? Aika tyly arvio RoPS:lle vaikka omasta ja muiden kannattajien mielestä joukkue on vahvistunut viime kaudesta. Myös valmentajamme jakaa tämän käsityksen, samoin kuin seurajohtokin.


    • juppelis jappelis

      Eikä se peli muuten ole edes niin huonoa miltä se tv:ssä näyttää. Itseasiassa se on ihan viihdyttävää katseltavaa. Ainakin se mitä olen käynyt katsomassa, lähinnä HJK:n pelejä kun täällä päin asustelen. Olen kuitenkin vahvasti sitä mieltä, että jos FC Haka tai MyPa olisivat jostain suuremmasta kaupungista, niin siellä kävisi todella paljon yleisöä, sillä niin viihdyttävää heidän pelinsä on, jopa tv:stä katsottuna.

      • orbit

        olen samaa mieltä..kyllä haka ja mypa pelaavat hienoa peliä tamua aliarvioimatta...maoinostakaa aina joka paikassa pelejä...kaikkialla julkisilla paikoilla (netissä)..pyytäkää kevereita mukaan...tehdään kaikkemme eettä saataisiin lisää katsojia...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      102
      7747
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      417
      6897
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      162
      5162
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      95
      4084
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      95
      4006
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      72
      3957
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3722
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3430
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      8
      2272
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1859
    Aihe